dziś: 2018-04-21

Festiwal Młodego Aktora

GALA FINAŁOWA VI FESTIWALU MŁODEGO AKTORA 

W  czwartek, 30 marca, w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach odbyła się gala finałowa VI  Festiwalu Młodego Aktora.

Program uroczystości obejmował widowisko, stworzone z fragmentów nagrodzonych etiud teatralnych, następnie laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami oraz maskami przyznawanymi przez patrona festiwalu – Teatr GROTESKA w Krakowie.

Tegoroczny Festiwal Młodego Aktora odbył się w dniach 14-13 marca i obejmował dwa turnieje teatralne:

- XXIII Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni „Baśniowy rejs” dla dzieci ze szkół podstawowych

- VIII Regionalny Turniej Teatralny „Wywiedzione ze słowa” dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych

 Uczestników obu konkursów oceniała komisja artystyczna w składzie:

- Ewa Polak-Walesiak – aktorka Teatru Kwadryga w Bielsku-Białej

- Marta Gzowska-Sawicka – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

- Tomasz Lorek – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

W festiwalu wzięło udział łącznie 84 uczestników (w tym 48 w Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni oraz 36 w Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”) z ośrodków kultury, szkół, stowarzyszeń i fundacji z: Bęczarki, Bulowic, Choczni, Chrzanowa, Czańca, Głogoczowa, Grojca, Jawornika, Kęt, Kóz, Krakowa, Myślenic, Nowej Wsi, Oświęcimia, Proszowic, Pszczyny, Radziemic, Rajska, Sułkowic, Tarnowa, Wadowic, Witkowic,  Woźnik, Zawady i Żywca.

GRAND PRIX VI FESTIWALU MŁODEGO AKTORA otrzymała:

Agata Broda z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jocker”, działającego przy ZS nr 1 w Oświęcimiu, za interpretację opowiadania „Chcę być koniem” Sławomira Mrożka. Prezentacja przygotowana była pod kierunkiem instruktor Anny Chodackiej.

W XXIII Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni „Baśniowy rejs”

w kategorii klas I – III przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce - Franciszek Piekiełko – kl. II SP, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nowej Wsi  - „Doktor Dolittle i Papuga Polinezja” Hugh Lofting , instruktor: Bogusława Szczupak, Malwina Pocik

II miejsce - Bartłomiej Pławny – kl. III SP,  Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach - „Nowe przygody Mikołajka” René Goscinny, Jean Jacques Sempé, instruktor: Ewa Śniegowska

III miejsce - Michał Mrowiec – kl. II SP, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu - „Smok wawelski” Wanda Chotomska, instruktor: Dorota Marczak

Wyróżnienia:

Anna Kizner – kl. II, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu - „Prudencja z Krakowa” Joanna Olech, adaptacja: Aleksandra Stępień, instruktor: Dorota Marczak

Jadwiga Głowa – kl. III SP,  Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach - „Po co krowie rogi na głowie” Wanda Chotomska, instruktor: Katarzyna Duch

Amelia Matuła – kl. III, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach  - „Koncert pawia” Bogusław Michalec, instruktor: Joanna Bartkowiak

w kategorii klas IV – VI nagrody i wyróżnienia otrzymali:

I miejsce - Wiktoria Kierpiec – kl. IV Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu - „Pipi Langstrumpf” Astrid Lindgren, instruktr: Dorota Marczak

II miejsce - Oliwia Lisowska – kl. VI, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie - „Martin” Iwona Kapa na podst. książki Ewy Nowak pt. „Furteczki”, instruktor: Iwona Kapa

III miejsce - Igor Bardyński – kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu - „Monolog znerwicowanego ucznia” Iwona Walaszek, instruktor: Iwona Walaszek

Oliwa Baran – kl. V, Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Włóczykije” w Kozach - „Czerwony Kapturek” Charles Perrault, instruktor: Aleksandra Stępień

Wyróżnienia:

Anna Hess – kl. V, Dom Kultury w Kętach - „Dziad i baba” Ignacy Kraszewski, instruktor: Maria Karaim

Konrad Paw – kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu  - „Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata” Zofia Kossak, instruktor: Aleksandra Stępień

Kinga Mokwa – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie - „Mój świat” Iwona Kapa, instruktor: Iwona Kapa

W VIII Regionalnym Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa” zwyciężyli:

I miejsce - Michalina Owczarek – Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie  - „Kto będzie płakał, tego zastrzelimy” Swietłana Aleksijewicz, instruktor: Agata Rusin

II miejsce - Magdalena Sędor – Oświęcimskie Centrum Kultury - „Antonina” fragm. książki „Zołzunie” Marty Fox, instruktor: Agnieszka Berny

III miejsce - Karolina Klich – Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie - „Podróż do Buenos Aires” Amanita Muskaria;  instruktor: Agata Rusin

Przyznano również trzy wyróżnienia:

Paweł Fahradyan – PZ nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach - „Inge Barsch” Konstanty Ildefons Gałczyński, instruktor: Anna Kapcia

Filip Komajda – Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” przy Zespole Szkół nr 1 - w Oświęcimiu; „Karuzela z madonnami” Miron Białoszewski, instruktor: Anna Chodacka

Agnieszka Wadoń – Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Kętach - „Zwierzoczłekoupiór” Tadeusz Konwicki, instruktor: Jacek Stwora

Ponadto przyznano „Maski” Teatru GROTESKA w Krakowie:

Złotą Maskę Teatru GROTESKA w Krakowie otrzymała Natalia Michalska – kl. IV SP, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie - „Alicja” Małgorzata Piotrowicz, instruktor: Małgorzata Piotrowicz

Srebrną Maskę Teatru GROTESKA w Krakowie wręczono Patrykowi Marszałkowi  – Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie - „Primo muskuła, sekundo podczasze” Maciej Stuhr, instruktor: Agata Rusin

Brązową Maskę Teatru GROTESKA w Krakowie odebrała Aleksandra Walczyk – Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie - „Miejsce pracy” Stefania Grodzieńska, instruktor: Agata Rusin    

Nagrodę Dyrektora Domu Kultury w Kętach otrzymała Nadia Budzińska – kl. II, Szkoła Podstawowa w Bęczarce (WDK w Głogoczowie) - „Czerwony Kapturek” Jan Brzechwa, instruktor: Teresa Hodurek

VI  Festiwal Młodego Aktora odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego i Burmistrza Gminy Kęty oraz honorowym patronatem Teatru Groteska w Krakowie. Nagrody laureatom wręczał v-ce burmistrz Gminy Kęty - Marcin Śliwa wraz z dyrektor Domu Kultury w Kętach - Sylwią Brzozowicz. Specjalne wyrazy uznania otrzymali również instruktorzy i opiekunowie nagrodzonych aktorów.

W trakcie wydarzenia pani Maria Karaim - instruktor teatralny Dziecięcej Grupy Teatralnej „Bajdurki”- otrzymała, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". 

W uroczystości udział wzięli również: dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej – Tomasz Bielecki, sekretarz Gminy Kęty – Ewelina Jura-Bączek, v-ce dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu - Małgorzata Kalarus,  kierownik Sekcji Animacji Kultury MCK „Sokół” w Nowym Sączu - Małgorzata Mikulska, laureaci VI Festiwalu Młodego Aktora wraz z opiekunami i instruktorami oraz dzieci i młodzież kibicująca w zmaganiach młodym aktorom.

Serdecznie gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów!

autor publikacji: Kamilla Frysztacka