dziś: 2019-06-16

Grupa teatralna "Bajdurki"

Jest to zespół z ogromną tradycją, powstał w 1985 roku jako teatrzyk kukiełkowy „Pleciuga”. W 1989 roku zaprzestał przedstawień kukiełkowych i zmienił nazwę na "Teatr Żywego Słowa". Od 1999 roku funkcjonuje jako Grupa Teatralna „Bajdurki”. Inicjatywa skupia dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W trakcie pracy nad przedstawieniem dzieci mogą poznać teatr „od podszewki” ucząc się dykcji, tańca, śpiewu 
i ruchu scenicznego. Dzięki przygotowanym przedstawieniom oraz scenkom okazjonalnym od kilku lat teatr przynosi radość najmłodszym widzom, zwłaszcza podczas corocznych imprez mikołajkowych. Dzieci z Grupy Teatralnej mają też znaczący udział w organizowanym przez Dom Kultury w Kętach Festiwalu Młodego Aktora - witają gości bajkową inscenizacją, a niektórzy mali aktorzy uczestniczą w konkursie. „Bajdurki” mają na swym koncie głównie inscenizacje bajek, które wielokrotnie nominowane były do gali finałowej Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” organizowanego przez Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Grupa, a także jej instruktorzy – Pani Maria Karaim i Pani Marta Koczur, są laureatami wielu nagród i wyróżnień.

koszt - 10 zł/miesiąc 

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu.

Opłatę za zajęcia można dokonywać gotówką w kasie Domu Kultury (pok. 106 na I piętrze) lub przelewem na konto DK
Odpłatność za dany miesiąc powinna być uiszczona do 20 dnia danego miesiąca.

Zapisy pod nr tel.: 33/ 844 86 74.


W roku 2018 teatrzyk po raz kolejny został doceniony przez grono Jury 33. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK i znalazł się w gronie 24 laureatów wyłonionych spośród 121 zespołów teatralnych Małopolski.  Swoje widowisko pt. „Złota Kaczka” kęckie Bajdurki zaprezentowały podczas finału w MCK „Sokół” w Nowym Sączu.


Bajdurkowa fotogaleria -> KLIKNIJ TUTAJ

Zrealizowane spektakle oraz sukcesy Grupy Teatralnej „Bajdurki”:

- 1996 – „Jaś i Małgosia” - spektakl wystawiany podczas imprezy mikołajkowej
- 1999 – „Bajka różne ma imiona” - spektakl mikołajkowy
- 2000 – „Kopciuszek” - spektakl mikołajkowy
- 2001 – „Królewna Śnieżka” - spektakl mikołajkowy
- 2002 – „Kot w butach” - spektakl mikołajkowy
- 2003 – „O Rybaku i Złotej Rybce” – spektakl mikołajkowy; I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Teatrów w Chrzanowie oraz nagroda „Pluszowego Smoka” na Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” w Nowym Sączu w 2004 r.
- 2003 – „Mały Książę” – etiuda teatralna wystawiona podczas koncertu charytatywnego dla Pauliny Wiśniowskiej
- 2004 – „Noc Bajek” – etiuda teatralna przygotowana dla przedszkolaków na zakończenie „Olimpiady Przedszkolnej”
- 2004 – „Czerwony Kapturek” - spektakl mikołajkowy
- 2005 – „Nawiedzony dom” – inscenizacja na powitanie uczestników Wojewódzkiego Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni
- 2005 – „Brzydkie Kaczątko” - spektakl mikołajkowy
- 2006 – „Królowa Śniegu” – spektakl mikołajkowy; nominowany do finału festiwalu „Bajdurek” w Nowym Sączu w 2007 r.
- 2007 – „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – spektakl mikołajkowy; kolejny finał w Nowym Sączu w 2008 r.
- 2008 – „Kabareciki” wg Wandy Chotomskiej wystawiane podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka oraz zabawa z publicznością pt. „Pociąg dzieci świata”
- 2008 – „Kopciuszek” – spektakl mikołajkowy; gala finałowa w Nowym Sączu i wyróżnienie w Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych w Krakowie w 2009 r.
- 2009 – „Magiczna podróż do krainy bajki i baśni” – inscenizacja o bajkowym pociągu opracowana na powitanie uczestników Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni
- 2009 – „Calineczka” – spektakl mikołajkowy; nominacja do gali finałowej w Nowym Sączu oraz Nagroda im. Henryka Cyganika dla pani Marii Karaim – instruktora, który „pokochał nie tylko teatr, ale i ludzi.” w 2010 r.
- 2010 – „Mały Frycek” – etiuda teatralna o dzieciństwie Fryderyka Chopina zrealizowana z okazji Roku Chopina
- 2010 – nagroda Zarządu Powiatu w Oświęcimiu dla instruktorki – pani Marii Karaim za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczona podczas uroczystej Gali Kultury i Sportu
- 2010 – „Na zaczarowanej łące” – inscenizacja otwierająca Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni
- 2010 – „Pszczółki” – krótka inscenizacja przedstawiana podczas dni otwartych firmy „Łysoń”
- 2010 – „Świniopas” - spektakl mikołajkowy
- 2011 – „W baśniowych przestworzach” – inscenizacja na powitanie uczestników Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni
- 2011 – „Nie ma tego złego” – występ kabaretowy w wykonaniu bajdurkowej młodzieży podczas pikniku rodzinnego: „Czysto, zdrowo i sportowo”
- 2011 – „Św. Jan Kanty wśród żaków krakowskich” – inscenizacja o św. Janie Kantym wystawiana podczas Dni Kęt
- 2011 – „Dwie Dorotki” – spektakl mikołajkowy; nominacja do finału w Nowym Sączu w 2012 r.
- 2012 – „Zamieszanie w krainie bajek”– inscenizacja na powitanie uczestników Festiwalu Młodego Aktora
- 2012 – „Król Drozdobrody” – spektakl mikołajkowy
- 2013 – „Po drugiej stronie lustra” – inscenizacja na powitanie uczestników Festiwalu Młodego Aktora
- 2013 – „Lokomotywa pełna bajek” – spektakl mikołajkowy oparty na wierszach Julina Tuwima zrealizowany z okazji ustanowienia roku 2013 Rokiem Tuwima; 7 nominacja do finału festiwalu „Bajdurek” w Nowym Sączu w 2014 r.
- 2014 – „Lokomotywa bajek” – krótka inscenizacja na powitanie uczestników Festiwalu Młodego Aktora
- 2014 - "Szewczyk Dratewka" - spektakl oparty na baśni Janiny Porazińskiej; nominacja do gali finałowej XXIII Małopolskich Spotkań Teatrzyków Dziecięcych w Młodzieżowym Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie w 2015 r.; indywidualne wyróżnienie dla Oliwki Naglik; 8 nominacja do Gali Finałowej 30. Festwialu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w 2015 r.
- 2015 - "Spotkajmy się w bajce" - inscenizacja na powitanie uczestników Festiwalu Młodego Aktora
- 2015 - "Żabi Król" - spektakl mikołajkowy oparty na motywach baśni braci Grimm; 9 nominacja do Gali Finałowej 31. Festwialu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w 2016 r.
- 2016 - "Studnia bajek" - inscenizacja na powitanie uczestników Festiwalu Młodego Aktora
- 2016 - "Legendy o św. Janie Kantym" - trzy krótkie inscenizacje: "Jan Kanty wśród żaków krakowskich", "Rozbity dzban", "Zbójcy" opracowane i wystawiane podczas Jarmarku Świętojańskeigo oraz Gali CARITAS
- 2016 - "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" - spektakl opracowany na imprezę mikołajkową, 10 nominacja do Gali Finałowej 32. Festwialu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK w Nowym Sączu w 2017 r.

33. Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Grupa przedstawiła swoje widowisko pt. „Złota Kaczka” podczas finału w MCK „Sokół” w Nowym Sączu.