dziś: 2018-12-12

O złoty klucz wiolinowy

IX Konkurs Muzyki Instrumentalnej  „O ZŁOTY KLUCZ WIOLINOWY”

22 kwietnia w Domu Kultury w Kętach odbył się IX Konkurs Muzyki Instrumentalnej  „O ZŁOTY KLUCZ WIOLINOWY” pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego.

W konkursie wzięło udział 24 uczestników, pobierających indywidualne lekcje gry na instrumentach bądź uczących się w ogniskach muzycznych i szkółkach instrumentalnych prowadzonych przez ośrodki kultury. Instrumentaliści przyjechali do nas z Andrychowa, Bielska-Białej, Bierunia, Brzeszcz, Jasienicy, Kęt, Lipnika i Łęk.
Młodych muzyków oceniało Jury w składzie:
Grzegorz Niemczuk - jeden z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Wirtuoz fortepianu. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 11 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 350 recitalami i koncertami, odwiedzając 30 krajów na wszystkich 6 kontynentach. Kontynuując aktywność koncertową w 2011 roku rozpoczął również działalność pedagogiczną prowadząc klasę fortepianu na Wydziale Artystycznym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Jego studenci już odnoszą sukcesy zdobywając najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. we Włoszech, Chorwacji, Słowacji czy Francji). Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych nie tylko w Polsce, ale również w Brazylii, Singapurze, Malezji, Norwegii, Jamajce i Peru.
Bogdan Hałat – muzyk  i pedagog, nauczyciel gry na skrzypcach w  Państwowej  Szkole Muzycznej   im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu.
Jacek Kubik – muzyk  i pedagog, nauczyciel gry na oboju w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Oświęcimiu i Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu

Poniżej podajemy listę laureatów konkursu w kolejności alfabetycznej:
Kacper Bryzek (saksofon)
Patryk Dusik (fortepian) – Dom Kultury w Kętach
Agata Ganobis (gitara) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu
Anna Gleindek (fortepian) – SP nr 3 w Bielsku Białej
Wiktor Grubecki (keyboard) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu
Sussan Kozłowski (fortepian)  – Dom Kultury w Kętach
Marcelina Kruczała (fortepian) – Dom Kultury w Kętach
Oskar Kubies  (akordeon) – Dom Kultury w Lipniku
Ryszard Łukasik (fortepian) – Dom Kultury „Włókniarzy” w Bielsku-Białej
Tomasz Mleczko (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach
Alicja Oboza (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Andrychowie
Martyna Sikora (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach
Dominik Skoczylas (fortepian) – Dom Kultury w Wapienicy
Bartłomiej Szojda (akordeon) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach
Duet akordeonowy: Damian Stolarski i Oskar Kubies – Dom Kultury w Lipniku
Duet gitarowy: Marek Czarkowski i Marcin Łętocha - Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu

Uroczyste podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz koncert laureatów odbędzie się 30 maja o godz. 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury. W tym dniu podsumowany zostanie również projekt OJCZYSTY – POLSKI – MÓJ.