Gala Finałowa VII edycji Festiwalu Młodego Aktora
W dniach 14-15.03.2018 r. w Domu Kultury w Kętach odbył się VII Festiwal Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego i Burmistrza Gminy Kęty oraz honorowym patronatem Teatru Groteska w Krakowie.
Festiwal obejmował dwa turnieje teatralne:
- 24. Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni „Zapomniana księga legend” dla dzieci ze szkół podstawowych
- 9. Regionalny Turniej Teatralny „Wywiedzione ze słowa” dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.
Uczestników obu konkursów oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Barbara Cieślak – aktorka Teatru GROTESKA w Krakowie
- Tomasz Lorek – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Radosław Michał Sadowski – aktor Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej
W festiwalu wzięło udział łącznie 52 uczestników (w tym 32 w Turnieju Interpretacji Bajki
i Baśni i 20 w Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”) z ośrodków kultury oraz szkół z następujących miejscowości: Bęczarka, Bielsko-Biała, Borzęta, Czaniec, Kęty, Kraków, Łyczanka, Nowa Wieś, Oświęcim, Proszowice, Pszczyna, Radziemice, Wadowice, Żywiec.
Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna przyznała następujące miejsca
i wyróżnienia:
W 24. Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni „Zapomniana księga legend”
w kategorii klas I – III:
I miejsce Franciszek Piekiełko – kl. III, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi
„Dziewczynka ze smutnej bajki” Anna Topolska
instruktor: Bogusława Szczupak, Malwina Pocik
II miejsce Michał Mrowiec – kl. III SP, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu
ex aequo „Zaklęcie na „W” Michał Rusinek
instruktor: Dorota Marczak
Sara Sałata – kl. I, Dom Kultury w Kętach
„Po co krowie rogi na głowie” Wanda Chotomska
instruktor: Maria Karaim
III miejsce Nadia Budzińska – kl. III, Szkoła Podstawowa w Bęczarce
„Pan słowik” Marian Załucki; instruktor: Teresa Hodurek
Wyróżnienia:
Kinga Nowakowska – kl. III, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
„O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Julian Tuwim
instruktor: Katarzyna Duch
Natalia Nikiel – kl. III, Dom Kultury w Kętach
„Śnieżka” Renata Piątkowska
instruktor: Maria Karaim
w kategorii klas IV – VI:
I miejsce Oliwa Baran – kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu
„Pamiętniki Adama i Ewy” Mark Twain; instruktor: Aleksandra Stępień
II miejsce Amelia Matuła – kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach
ex aequo „O rybaku i złotej rybce” Julian Tuwim; instruktor: Joanna Bartkowiak
Tomasz Ćwierz – kl. IV, Zespół Placówek Oświatowych w Borzęcie
„Jaś i Małgosia” Bohdan Butenko; instruktor: Krystyna Dudek
III miejsce Aleksandra Rolek - kl. VI, Szkoła Podstawowa w Radziemicach
ex aequo „Podróż samolotem” Stefania Grodzieńska; instruktor: Katarzyna Duch
Julita Banaś – kl. V, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
„Blogerka” Izabela Sowa, instruktor: Agata Rusin
Wyróżnienie:
Jadwiga Głowa – kl. IV SP, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
„Chcę być koniem” Stanisław Mrożek; instruktor: Katarzyna Duch
W 9. Regionalnym Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”
w kategorii wiekowej: 13-15 lat:
I miejsce Dominika Kudłacik – kl. II gimn., Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Sportowymi
w Oświęcimiu; „Ósmy dzień” Sławomir Mrożek; instruktor: Anna Chodacka
II miejsce Zofia Olender – kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
„Rozmowa z kamieniem” Wisława Szymborska; instruktor: Katarzyna Duch
III miejsce Daria Duda – kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
„Pod Bogiem wom godom jak było – czyli gawęda w godce krakowskiej” Zbigniew Grzyb;
instruktor: Katarzyna Duch
Wyróżnienia:
Lena Bodzęta – kl. II gimn., Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Sportowymi
w Oświęcimiu; „Klasyk” Wisława Szymborska; instruktor: Anna Chodacka
Zuzanna Kocioł – kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
„Wędrówka” Danuta Wawiłow; instruktor: Katarzyna Duch
w kategorii wiekowej: pow. 16 lat:
I miejsce Filip Komajda – Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” w Oświęcimiu;
ex aequo „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski; instruktor: Anna Chodacka
Jakub Cięciwa - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
„Lament paranoika” Adam Pikarzewski, instruktor: Agata Rusin
II miejsce Wiktoria Staszewska - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
ex aequo „Furia Mać” Sylwia Kubryńska, instruktor: Agata Rusin
Monika Ziarko - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
„Moje cygańskie wesele” Magdalena Kostyszyn, Jadwiga Urbanowicz,
instruktor: Agata Rusin
III miejsce Joanna Chodacka – Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” w Oświęcimiu;
„Ferdydurke” Witold Gombrowicz; instruktor: Anna Chodacka
Nagrody Dyrektora Domu Kultury w Kętach otrzymali:
Igor Bardyński – kl. V, Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu
„Fobia Romka” Monika Popek; instruktor: Iwona Walaszek
Dominik Sałata – kl. IV, Dom Kultury w Kętach
„Straszny sen” Maria Terlikowska; instruktor: Maria Karaim
Aleksandra Stojanowska – kl. III Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej
„Między nami dobrze jest” Dorota Masłowska; instruktor: Renata Słonowska
Wysoki i wyrównany poziom artystyczny prezentacji uniemożliwił Jury przyznanie GRAND PRIX. Dlatego komisja oceniająca postanowiła przyznać uczestnikom festiwalu więcej wysokich nagród równorzędnych.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział w festiwalu, a laureatom gratulujemy odniesionych sukcesów. Słowa uznania kierujemy także do nauczycieli i instruktorów, podkreślając ich kreatywną pracę, ciekawe poszukiwania literackie oraz znaczący wkład w krzewienie wśród młodego pokolenia zamiłowania do sztuki teatralnej. Dlatego postanowiono przyznać ZŁOTE MASKI Teatru GROTESKA w Krakowie jako nagrody specjalne za pracę z młodzieżą dla następujących instruktorów:
- Anna Chodacka
- Katarzyna Duch
- Agata Rusin
Wyrazy uznania za sukcesy kierujemy do podopiecznych biorących udział w VII Festiwalu Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Burmistrza Gminy Kęty i artystycznym patronatem Teatru GROTESKA w Krakowie.
Gratulujemy wysokiego poziomu artystycznego zaprezentowanych inscenizacji, ciekawych poszukiwań literackich, kreatywności oraz niegasnącej potrzeby dalszego rozwoju w zakresie twórczości teatralnej.
Życzymy kolejnych sukcesów oraz czerpania radości ze wszystkich działań podejmowanych z młodzieżą i dla młodzieży.
Słowa podziękowania pragniemy skierować również do instruktorów:
Joanna Bartkowiak
Anna Chodacka
Katarzyna Duch
Krystyna Dudek
Teresa Hodurek
Maria Karaim
Dorota Marczak
Malwina Pocik
Agata Rusin
Renata Słonowska
Aleksandra Stępień
Bogusława Szczupak
Iwona Walaszek
Festiwal Młodego Aktora to wspaniałe przedsięwzięcie, gdzie młodzi ludzie mogą aktywnie brać udział w tworzeniu piękna kultury. Serdecznie gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów!
Zdjęcia z VII Festiwalu Młodego Aktora znajdują się w zakładce "Galeria" na stronie głownej Domu Kultury w Kętach, lub w linku poniżej:
http://www.domkultury.kety.pl/vii-festiwal-mlodego-aktora