dziś: 2018-04-21

Gala Finałowa VII edycji Festiwalu Młodego Aktora

2018-04-12

W dniach 14-15.03.2018 r. w Domu Kultury w Kętach odbył się VII Festiwal Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego i Burmistrza Gminy Kęty oraz honorowym patronatem Teatru Groteska w Krakowie.
Festiwal obejmował dwa turnieje teatralne:
- 24. Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni „Zapomniana księga legend” dla dzieci ze szkół podstawowych
- 9. Regionalny Turniej Teatralny „Wywiedzione ze słowa” dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych 
i ponadgimnazjalnych.

Uczestników obu konkursów oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Barbara Cieślak – aktorka Teatru GROTESKA w Krakowie
- Tomasz Lorek – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Radosław Michał Sadowski – aktor Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej

W festiwalu wzięło udział łącznie 52 uczestników (w tym 32 w Turnieju Interpretacji Bajki
i Baśni i 20 w Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”) z ośrodków kultury oraz szkół z następujących miejscowości:  Bęczarka, Bielsko-Biała, Borzęta, Czaniec, Kęty, Kraków, Łyczanka, Nowa Wieś, Oświęcim, Proszowice, Pszczyna, Radziemice, Wadowice, Żywiec.

Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna przyznała następujące miejsca
 i wyróżnienia:

W 24. Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni „Zapomniana księga legend”

w kategorii klas I – III:

I miejsce         Franciszek Piekiełko – kl. III, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi
                        „Dziewczynka ze smutnej bajki” Anna Topolska
                        instruktor: Bogusława Szczupak, Malwina Pocik

II miejsce       Michał Mrowiec – kl. III SP, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czańcu
 ex aequo        „Zaklęcie na „W” Michał Rusinek
                        instruktor: Dorota Marczak
                        Sara Sałata – kl. I, Dom Kultury w Kętach
                        „Po co krowie rogi na głowie” Wanda Chotomska
                        instruktor: Maria Karaim

III miejsce      Nadia Budzińska – kl. III, Szkoła Podstawowa w Bęczarce
                        „Pan słowik” Marian Załucki; instruktor: Teresa Hodurek

Wyróżnienia:
                        Kinga Nowakowska
– kl. III, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
                        „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Julian Tuwim
                        instruktor: Katarzyna Duch

                        Natalia Nikiel – kl. III, Dom Kultury w Kętach
                        „Śnieżka” Renata Piątkowska
                        instruktor: Maria Karaim

 

 

w kategorii klas IV – VI:

I miejsce         Oliwa Baran – kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czańcu
                        „Pamiętniki Adama i Ewy” Mark Twain;  instruktor: Aleksandra Stępień

II miejsce       Amelia Matuła – kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach
ex aequo        
„O rybaku i złotej rybce” Julian Tuwim;   instruktor: Joanna Bartkowiak  

                        Tomasz Ćwierz – kl. IV, Zespół Placówek Oświatowych w Borzęcie
                        „Jaś i Małgosia” Bohdan Butenko; instruktor: Krystyna Dudek

III miejsce      Aleksandra Rolek  - kl. VI, Szkoła Podstawowa w Radziemicach
ex aequo        
„Podróż samolotem” Stefania Grodzieńska; instruktor: Katarzyna Duch

                        Julita Banaś – kl. V, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
                        „Blogerka” Izabela Sowa, instruktor: Agata Rusin

Wyróżnienie:

                        Jadwiga Głowa – kl. IV SP,  Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
                        „Chcę być koniem” Stanisław Mrożek;  instruktor: Katarzyna Duch

W 9. Regionalnym Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa”
w kategorii wiekowej: 13-15 lat:

I miejsce         Dominika Kudłacik – kl. II gimn., Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Sportowymi
                        w Oświęcimiu; „Ósmy dzień” Sławomir Mrożek; instruktor: Anna Chodacka

II miejsce       Zofia Olender – kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
                        „Rozmowa z kamieniem” Wisława Szymborska;  instruktor: Katarzyna Duch

III miejsce      Daria Duda kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
                        „Pod Bogiem wom godom jak było – czyli gawęda w godce krakowskiej” Zbigniew Grzyb;  
                        instruktor: Katarzyna Duch

Wyróżnienia:

                        Lena Bodzęta – kl. II gimn., Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Sportowymi
                        w Oświęcimiu; „Klasyk” Wisława Szymborska; instruktor: Anna Chodacka

                        Zuzanna Kocioł – kl. II gimn., Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach
                        „Wędrówka” Danuta Wawiłow;  instruktor: Katarzyna Duch

 

w kategorii wiekowej: pow. 16 lat:

I miejsce         Filip Komajda – Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” w Oświęcimiu;
ex aequo         „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski; instruktor: Anna Chodacka

                        Jakub Cięciwa - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
                        „Lament paranoika” Adam Pikarzewski, instruktor: Agata Rusin

II miejsce       Wiktoria Staszewska - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
 ex aequo        „Furia Mać” Sylwia Kubryńska, instruktor: Agata Rusin

                        Monika Ziarko - Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
                        „Moje cygańskie wesele” Magdalena Kostyszyn, Jadwiga Urbanowicz,
                        instruktor: Agata Rusin

III miejsce      Joanna Chodacka – Uczniowski Klub Sportowy „Jocker” w Oświęcimiu;
                        „Ferdydurke”  Witold Gombrowicz; instruktor: Anna Chodacka

Nagrody Dyrektora Domu Kultury w Kętach otrzymali:

             Igor Bardyński – kl. V, Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu
            „Fobia Romka” Monika Popek;  instruktor: Iwona Walaszek

            Dominik Sałata – kl. IV, Dom Kultury w Kętach
            „Straszny sen” Maria Terlikowska; instruktor: Maria Karaim

            Aleksandra Stojanowska – kl. III Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej
            „Między nami dobrze jest” Dorota Masłowska; instruktor: Renata Słonowska

Wysoki i wyrównany poziom artystyczny prezentacji uniemożliwił Jury przyznanie GRAND PRIX. Dlatego komisja oceniająca postanowiła przyznać uczestnikom festiwalu więcej wysokich nagród równorzędnych.        

Serdecznie dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział w festiwalu, a laureatom gratulujemy odniesionych sukcesów. Słowa uznania kierujemy także do nauczycieli i instruktorów, podkreślając ich kreatywną pracę, ciekawe poszukiwania literackie oraz znaczący wkład w krzewienie wśród młodego pokolenia zamiłowania do sztuki teatralnej. Dlatego postanowiono przyznać ZŁOTE MASKI Teatru GROTESKA w Krakowie jako nagrody specjalne za pracę z młodzieżą dla następujących instruktorów:

- Anna Chodacka

- Katarzyna Duch

- Agata Rusin

 

Wyrazy uznania za sukcesy kierujemy do podopiecznych biorących udział w VII Festiwalu Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Burmistrza Gminy Kęty i artystycznym patronatem Teatru GROTESKA w Krakowie.

Gratulujemy wysokiego poziomu artystycznego zaprezentowanych inscenizacji, ciekawych poszukiwań literackich, kreatywności oraz niegasnącej potrzeby dalszego rozwoju w zakresie twórczości teatralnej.

Życzymy kolejnych sukcesów oraz czerpania radości ze wszystkich działań podejmowanych z młodzieżą i dla młodzieży.

Słowa podziękowania pragniemy skierować również do instruktorów:

Joanna Bartkowiak

Anna Chodacka

Katarzyna Duch

Krystyna Dudek

Teresa Hodurek

Maria Karaim

Dorota Marczak

Malwina Pocik

Agata Rusin

Renata Słonowska

Aleksandra Stępień

Bogusława Szczupak

Iwona Walaszek


Festiwal Młodego Aktora to wspaniałe przedsięwzięcie, gdzie młodzi ludzie mogą aktywnie brać udział w tworzeniu piękna kultury. Serdecznie gratulujemy młodym aktorom i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia z VII Festiwalu Młodego Aktora znajdują się w zakładce "Galeria" na stronie głownej Domu Kultury w Kętach, lub w linku poniżej:
http://www.domkultury.kety.pl/vii-festiwal-mlodego-aktora

powrót do wydarzeń