dziś: 2024-04-25

KOD na szczęście - podsumowanie projektu

KOD na szczęście - podsumowanie projektu.

Zaczęło się od wspólnych spotkań... „Co my właściwie moglibyśmy zrobić ciekawego?” Było kilka pomysłów, ale jeden wyjątkowy - i to on przypadł wszystkim do gustu. Tak powstał projekt Kod na szczęście skupiający młodzież z terenu naszej gminy. Koordynatorem projektu została Sylwia Brzozowicz, dyrektor Domu Kultury w Kętach.

Najpierw trzeba było dostać dofinansowanie - pomimo sporej konkurencji (379 projektów), udało się! Mogliśmy przystąpić do działania. Aby wyruszyć w miasto i pytać o szczęście, trzeba było się porządnie przygotować. Stworzyliśmy logo projektu i opracowaliśmy wzory koszulek. Ustaliliśmy plan pracy. Na kolejnych spotkaniach gościliśmy specjalistów, którzy mieli nas przygotować do ruszenia z ankietami w miasto, a byli to:

  • Monika Pawłowska, dziennikarz i redaktor Gazety Krakowskiej, która opowiedziała nam o swoich doświadczeniach z ankietami i wywiadami społecznymi oraz o tym, co jest ważne w pierwszym kontakcie z rozmówcą,
  • Adam Kadenaci, animator i socjolog, społecznik, który nauczył nas, jak po kolei przeprowadzić wywiad, o co pytać i podsunął nam kilka nowych pomysłów do zbadania wybranego przez nas tematu,
  • Paulina Urbaniec, aktorka - podszlifowała naszą dykcję, pokazała nam, jak dobra wymowa może wpłynąć, na jakość wywiadu,
  • Jakub Prządka, akustyk i specjalista od sprzętu - nauczył nas posługiwać się kamerą i mikrofonem, niezbędnymi do rejestracji ankiet projektowych.

Kiedy już byliśmy gotowi - ruszyliśmy w teren. To nas (ubranych w białe koszulki projektu z logiem programu) mogli Państwo spotkać na ulicach miasta. Ankieta ruszyła pełną parą, pytaliśmy ludzi siedzących w parkach, odpoczywających na ławeczce na kęckim rynku, przechodzących ulicami naszego miasta i świętujących na stadionie Dni Kęt. Udało nam się nawet zrobić wywiad z gościem tego wydarzenia - Rudim Schubertem.

Dla porównania ankietę przeprowadziliśmy również w Krakowie, gdzie sami od podstaw zorganizowaliśmy wyjazd. Przemierzając Kraków wzdłuż i wszerz ankietowaliśmy mieszkańców zadając im te same pytania, co Kęczanom. Poznaliśmy też Centrum Kongresowe ICE Kraków, po którym oprowadził nas Michał Zalewski rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego i ICE Kraków oraz Katarzyna Karkoszka, kierownik projektów KBF.

Zebraliśmy wszystkie wywiady (a było ich ponad 400) i zdjęcia, przestudiowaliśmy cały materiał i wreszcie znaleźliśmy kod na szczęście według mieszkańców naszego miasta i pobliskiego Krakowa. Okazało się, że jest on bardzo podobny - dla większości ankietowanych szczęściem jest rodzina, zdrowie, przyjaciele, spełnienie zawodowe i pozytywne chwile dnia codziennego. Zdarzały się też mniej konwencjonalne odpowiedzi, takie jak: zwierzątko domowe czy koncerty. W skali poczucia szczęśliwości nasze miasto wyszło w sondażu znacznie lepiej w porównaniu do dużego Krakowa.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się 13 (w piątek) lipca pod hasłem NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ W ROKU w sali kameralnej Domu Kultury w Kętach, gdzie zebranym gościom i mieszkańcom zaprezentowaliśmy wyniki naszej sondy. By podnieść poziom szczęścia rozdawaliśmy watę i popcorn oraz malowaliśmy dzieciom buzie.

Na koniec odwiedziliśmy inne projekty realizowane w ramach programu RÓWNAĆ SZANSE, grupę z Nowego Korczyna i Solca Zdrój (woj. świętokrzyskie).

Tytułowy projekt został zrealizowany w ramach programu RÓWNAĆ SZANSE, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi -  aby razem osiągnąć wspólny cel i nauczyć się, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które się nawiązuje. Bowiem wszechstronne umiejętności społeczne to cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego - w jak najbardziej pozytywnym sensie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam przy realizacji projektu oraz osobom, które udzieliły nam wywiadu i poświęciły nam swój czas.

Wyniki naszej ankiety będą również dostępne (od września) w formie broszurki w Domu Kultury w Kętach.

http://kety.pl/pliki/formula.jpg

powrót do wydarzeń