dziś: 2024-04-19

Kolejne sukcesy młodych recytatorów z Kęt!

Już po raz trzeci sukcesem recytatorów z Kęt zakończył się finał 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień św. Kingi”, który odbył się w dniach 16-17 grudnia 2019 r. Tradycyjnie, na spotkanie i finałową konfrontację najlepszych recytatorów wybrano Kopalnię Soli w Bochni.

– To była kolejna bardzo udana edycja naszego konkursu, który co roku cieszy się bardzo dużą popularnością. Udało nam się przesłuchać aż 113 finalistów i wyłonić tych najlepszych, choć muszę przyznać, że ze względu na wysoki poziom recytacji, nie było to takie łatwe – mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” i współorganizator konkursu.

Jak co roku, konkurs obfitował w niezwykle atrakcyjne wydarzenia i animacje, które z pewnością na długo zapadną dzieciom w pamięć. Po przesłuchaniach konkursowych, odbywających się w pierwszym dniu pobytu, uczestnicy zwiedzili kopalnię oraz skorzystali z pozostałych punktów bogatego programu artystycznego, w którym znalazły się: występy, wspólne śpiewanie oraz tańce prowadzone przez Zespół Dziecięcy „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Drugi dzień konkursu rozpoczął się Mszą św. roratnią w Kaplicy św. Kingi w podziemiach kopalni, a zakończył galą ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.

Jako jury byliśmy pod wrażeniem umiejętności oraz właściwego przygotowania do recytacji, co z pewnością jest wielką zasługą nauczycieli i opiekunów. Cieszę się bardzo, że jako Pałac Młodzieży możemy po raz kolejny współorganizować konkurs i promować w ten sposób piękną, bo polską poezję religijną – dodała Milena Małecka-Rogal – dyrektor Pałacu Młodzieży.

Z dumą pragniemy podkreślić, że dzięki recytatorom z grupy teatralnej „Bajdurki” działającej w Domu Kultury w Kętach pod kierunkiem pani Marii Karaim, miasto Kęty pojawiło się na ustach wszystkich uczestników konkursu, a także jurorów.

Sukcesem zakończyły się już eliminacje rejonowe, które przeprowadził 27 listopada Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Spośród 6 recytatorów z Kęt, aż 4 otrzymało nominację do udziału w finale. W kat. klas I-III pierwsze miejsce zajęła wówczas Sara Sałata, a drugie Justyna Ledwoń. W kat. klas IV-VI na drugim miejscu uplasowała się Natalia Nikiel a na trzecim Dominik Sałata.

Swój sukces recytatorzy powtórzyli w finale w Bochni – cała czwórka znalazła się w gronie laureatów wyłonionych spośród 113 uczestników z całej Polski. W finałowym konkursie Jury pracowało w następującym składzie: Józef Mika – aktor i reżyser teatralny i telewizyjny (przewodniczący), Izabela Michta – poetka i autorka tekstów dla dzieci, Marta Kawelec – Polskie Radio Dzieciom, Milenia Małecka-Rogal – dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu oraz ks. Piotr Adamczyk – dyrektor Radia RDN Małopolska i Nowy Sącz.

W kat. klas I-III Sara Sałata otrzymała III nagrodę a Justynka Ledwoń wyróżnienie. W kat. klas IV-VI Dominik Sałata zajął I miejsce a Natalka Nikiel wyróżnienie.

Dom Kultury w Kętach gratuluje „Bajdurkom” oraz ich instruktorce – Pani Marii Karaim tego znaczącego sukcesu i życzy wszystkim uczestnikom oraz laureatom kolejnych sukcesów.