dziś: 2018-12-18

NABÓR do Zespołu Pieśni i Tańca "Kęty"

2018-10-31

Wielopokoleniowy zespół o 35 letniej historii, wpisany w tradycje i kulturę Kęt, kultywujący folklor swojego regionu i regionów ościennych. Jest laureatem międzynarodowych i krajowych festiwali. Założycielem zespołu w 1982 roku był Dyrektor Ośrodka Kultury Miasta i Gminy Kęty Pan Ryszard Strutyński, a kierownikiem i choreografem był Pan Emil Bytom.

Kierownikiem i choreografem zespołu będzie pani Barbara Gacek. Szefem kapeli jest Pan Edward Dziubek.

W repertuarze zespołu: Suita Śląska i Suita Mieszczan Żywieckich.

Zajęcia zespołu mają miejsce co poniedziałek o godz. 19.00.

Zespół Pieśni i Tańca "Kęty" działający przy Domu Kultury należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w naszym regionie kęckich grup. Pracując od 2006 roku pod okiem śp. Władysława Koźbiała zmienił nieco swój charakter i wzbogacił swój repertuar o pełne humoru przyśpiewki i nowe tańce: polonez żywiecki, walc kotylionowy i taniec cechowy SZEWC. Od 1982 do 2006 roku zespół prowadził instruktor Emil Bytom. W tym okresie zdobył wiele nagród na festiwalach międzynarodowych i krajowych oraz prestiżowych konkursach: Cepeliadzie w Krakowie, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, Międzynarodowym Festiwalu Darujemy Światu Pokój w Oświęcimiu, Międzynarodowych Folklorystycznych Dniach Przyjaźni organizowanych przez Dom Kultury w Kętach. Prezentował się też w przeszłości na licznych festiwalach i przeglądach folklorystycznych m.in. w: Turcji, Francji, byłej Czechosłowacji i Jugosławii, Holandii, Bułgarii, Mołdawii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech i Słowacji.

Zespół przez wszystkie minione lata stał się grupą dobrych przyjaciół. Panującą w nim wspaniałą atmosferę widać nie tylko podczas występów. Członkowie zespołu chętnie spotykają się na próbach, cenią sobie też wspólne wyjazdy, podczas których mają okazję poznać ciekawych ludzi i miejsca.
Kęty swymi występami ubogacają wiele imprez lokalnych, regionalnych i międzynarodowych. Co rok występują przed publicznością Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Folklorystycznych Dni Przyjaźni, dożynek gminnych i powiatowych oraz innych lokalnych spotkań.
Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Sekcji Polskiej.