dziś: 2024-03-28

Pożegnanie Władysława Koźbiała

9 lutego w Kościele Parafialnym w Bielsku-Białej Kamienicy pożegnano zmarłego w minioną środę 76-letniego Władysława Koźbiała - wieloletniego choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Kęty”.
- Był wspaniałym człowiekiem, zawsze wrażliwy na ludzkie krzywdy i gotowy nieść pomoc. Społecznik, najpierw myślał o innych, nigdy o sobie. Całym swoim życiem zasłużył na szacunek wszystkich, którzy go znali. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór do naśladowania – mówią członkowie Zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Kęty” powstał 1982 r. W 2006 roku pałeczkę przejął Władysław Koźbiał. Rozwinął on grupę śpiewaczą i wzbogacił repertuar o pełne humoru przyśpiewki i nowe tańce: polonez żywiecki, walc kotylionowy i taniec cechowy SZEWC, a występy stały się bardziej żywiołowe.

W sierpniu ubiegłego roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej Władysław Koźbiał obchodził 50-lecie pracy artystycznej jako choreograf tańca ludowego. Był krzewicielem kultury i tradycji Podbeskidzia oraz regionów ościennych. W swojej długoletniej pracy artystycznej miał w swoim dorobku wiele sukcesów, osiągnięć, nagród, dyplomów i odznaczeń za swoją działalność. Jako kierownik artystyczny prowadził wiele zespołów folklorystycznych, tworzył wiele programów folklorystycznych na terenie całej Polski oraz za granicami kraju, między innymi w Anglii, Czechach, Australii, na Litwie, Ukrainie oraz w Kanadzie. Wyszkolił setki absolwentów w kraju i na świecie, którzy propagują polski folklor ludowy na wszystkich kontynentach globu.

Zespół przez wszystkie minione lata stał się grupą dobrych przyjaciół. Panującą w nim wspaniałą atmosferę widać było nie tylko podczas występów. Członkowie zespołu chętnie spotykają się na próbach, cenią sobie też wspólne wyjazdy, podczas których mają okazję poznać ciekawych ludzi i miejsca.
Kęty swymi występami ubogacają wiele imprez lokalnych, regionalnych i międzynarodowych. Co rok występują przed publicznością Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Folklorystycznych Dni Przyjaźni, dożynek gminnych i powiatowych oraz innych lokalnych spotkań.
Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Sekcji Polskiej.

powrót do wydarzeń