dziś: 2019-05-26

Spotkanie Klubu Obieżyświatów – Birma

2019-06-15

Kiedy u nas Piastowie budowali drewniane grodziska, w Birmie powstawały zachwycające, murowane świątynie, kryte złotem i zdobione szlachetnymi kamieniami. Nikt ich wówczas nie liczył, ale w samym Baganie, na terenie wielkości Opola, zbudowano w latach 1067 - 1267 ponad 13 000 świątyń, pagód, stup i kaplic. Do dziś stoi ponad 4000 z nich i wiele jest świetnie zachowanych. To magiczne miejsce rzeczywiście przypomina scenerię „Baśni tysiąca i jednej nocy”, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Birma zachwyca, ale jest też pełna paradoksów i kontrastów, które często trudno zrozumieć. To kraj uśmiechniętych i pogodnych ludzi, od stuleci głęboko praktykujących buddyjski szacunek i miłość do wszelkich istot żywych; ludzi, którzy unikają złości i irytacji i nie okazują ich, bo tak każe zwyczaj. W tym samym kraju mnisi z dwóch wiodących, buddyjskich szkół przez ponad 100 lat toczyli krwawe spory o tuniki, które noszą - czy mogą odsłaniać jedno ramię, czy muszą zakrywać obydwa... Opowieść o podróży w miejsca długo izolowane od świata przez brutalnych wojskowych dyktatorów, rządzących Birmą od ponad 50 lat. Od niedawna Birma cieszy się większą wolnością i zaczyna wychodzić z dramatycznej biedy, w którą wpędzili ją generałowie. Jednak przeżywa też gwałtowną zmianę pod wpływem obcego kapitału i najazdu rosnącej liczby turystów, którzy swoją konsumpcyjną zachłannością zmienili już niejedną unikalną kulturę Azji. Czy tak samo będzie z Birmą?

Przemysław Supernak jest praktykującym miłośnikiem podróży i fotografii, organizatorem wypraw i imprez podróżniczych, współtwórcą Opolskiego Festiwalu Podróżniczego, pomysłodawcą i organizatorem akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu – „Opole dla Nepalu”. Prowadzi prelekcje podróżnicze dla szkół, na których opowiada uczniom o odmiennych kulturach i obyczajach dalekich krajów, a także stronę SuperGlob, na której publikuje zdjęcia i historie z własnych podróży.