dziś: 2024-03-29

Szlakiem drewnianej architektury: wernisaż prac Teresy Urbańczyk

9 lutego o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy "Po tamtej stronie drzwi" autorstwa Pani Teresy Urbańczyk.

Wystawa "Po tamtej stronie drzwi" jest wędrówką po szlaku drewnianej architektury, nie tylko tropem łemkowskich i bojkowskich cerkwi, drewnianych kościołów, starych domów oraz miejsc, po których pozostały tylko nazwy na mapie. Szlak ten biegnie także ścieżkami Podkarpacia, zakręcając dalej na wschodnią część Roztocza oraz Podlasia.

Jest też i miejsce na podróż w czasie przez tereny dawnej Galicji Wschodniej, na kilka unikalnych fotografii z początku XX w. pochodzących ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki UJ w Krakowie oraz kolekcji fotografii udostępnionej on-line przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa obejmuje akwarele, rysunki oraz fotografie zrobione przez Panią Teresę na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jest to kontynuacja poprzedniej wystawy - z początku 2015 roku -  "Zatrzymać czas, zachować wspomnienia, ocalić od zapomnienia" i choć pokazuje część poznanych wcześniej prac, to opowiada o zachodzących zmianach, próbach ratowania zabytkowych obiektów i przypomina utracone na zawsze piękno tych, które przestały istnieć.