dziś: 2024-04-19

Targi Książki Regionalnej im. Ambrożego Grabowskiego

W niedzielę 30 września Dom Kultury w Kętach na kilka godzin zamienił się w prawdziwy raj dla miłośników książek i pasjonatów historii lokalnej w związku z organizacją pierwszych w Małopolsce Targów Książki Regionalnej im. Ambrożego Grabowskiego - wybitnego badacza historii i regionalisty, patrona kęckiej Gminnej Biblioteki Publicznej.

Celem przedsięwzięcia była promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, dorobku naukowego i twórczego poetów, pisarzy, historyków, badaczy dziejów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Kęty.

Uroczystego otwarcia Targów dokonał I Z-ca Burmistrza Gminy Kęty Rafał Ficoń, który podkreślił, że organizacja tego typu wydarzenia była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy osób zarządzających lokalnymi instytucjami kultury, a mianowicie: Sylwii Brzozowicz - dyrektor Domu Kultury w Kętach, Marty Tylzy-Janosz - dyrektor kęckiego muzeum, Agaty Szyszki-Mądro - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach oraz Urszuli Baczyńskiej-Śleziak - dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy Kęty. Wyraził również nadzieję, że Targi Książki Regionalnej wpiszą się na stałe w kalendarz imprez w naszym mieście.

W tym dniu czekały na odwiedzających liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W holu głównym pojawiły się stanowiska wystawiennicze, na których można było nabyć książki i gadżety nawiązujące do lokalnego folkloru. Dzieci mogły spróbować swoich sił w kaligrafii na zajęciach prowadzonych przez kęckich muzealników pod hasłem „Jak dawniej pisano?” i nauczyć się rysowania komiksów tworząc Komiksową historię Kęt (co ujawniło drzemiący w nich duży potencjał!) lub posłuchać najnowszych pod względem wydawniczym bajek na Poczytankach, czyli zajęciach głośnego czytania prowadzonych przez Ewę Madej z księgarni TuCzytam.

W sali kameralnej odbyły się spotkania autorskie z pisarkami: Hanną Greń, autorką kryminałów osadzonych m. in. w Bielsku-Białej, skąd zresztą pochodzi (np. "Wilcze kobiety") oraz Magdaleną Majcher, autorką powieści obyczajowych, w których porusza trudne tematy dotyczące adopcji, depresji poporodowej, zespołu FAS u dzieci (Cykl "Wszystkie pory uczuć"). Pisarki opowiadały o bohaterach swoich książek i poruszanych w nich tematach, zdradzając również, skąd czerpią pomysły i jak przebiega ich praca twórcza.

W Sali Widowiskowej odbywały się wykłady, prelekcje i występy artystyczne. W nawiązaniu do postaci Ambrożego Grabowskiego wykład dotyczący jego działalności poprowadził dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie swoją działalność zaprezentowało Stowarzyszenie "Wilamowianie", przedstawiając fragment spektaklu "Ymertihła". Na scenie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca "Małe Kęty",  odnoszący spore sukcesy na przeglądach folklorystycznych. Wszyscy zainteresowani historią lokalną mieli możliwość posłuchać wykładu na temat działalności i publikacji Towarzystwa Miłośników Kęt, który poprowadził jego przewodniczący Kazimierz Brzuska, a także posłuchać poprowadzonej przez Łukasza Gieruszczaka ciekawej rozmowy z Tadeuszem Dryją (autorem dwóch książek z cyklu "Kładę Kamień", dotyczących losów i opisujących sylwetki kęckich Żydów) oraz Jadwigą Janus (autorką książki "Andrychów. Sceny z życia miasta"), którzy opowiedzieli o potrzebie dzielenia się wiedzą na temat historii swoich miast oraz przytoczyli kilka anegdot i podzielili się wzruszającymi historiami, mającymi związek ze zbieraniem materiałów do książek, nawiązywaniem kontaktów i licznymi podróżami.

Dodatkowo można było skorzystać z warsztatów rękodzieła, prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach, wziąć udział w grze terenowej Książkogranie i wygrać ciekawe książki, wybrać się na spacer z dr Andrzejem Małysą, aby zaznajomić się z kęckimi losami Ambrożego Grabowskiego albo wziąć udział w warsztatach regionalistycznych, podczas których można było dowiedzieć się, jak badać i opisywać dzieje lokalne.

Na zakończenie Targów przewidziano spotkanie z Robertem Makłowiczem, podczas którego Sala Widowiskowa zapełniła się po brzegi. Robert Makłowicz - krytyk kulinarny, podróżnik, publicysta - opowiadał o swoich pasjach z typowym dla niego poczuciem humoru i od razu zdobył serca Kęczan, nawiązując w rozmowie z Łukaszem Gieruszczakiem i Martą Tylzą-Janosz do historii związanych z naszym miastem i okoliczności, w jakich zdarzyło mu się już wcześniej odwiedzić Kęty.

Jednym słowem - wybór atrakcji był przeogromny, można było jedynie ubolewać nad tym, że nie sposób być w kilku miejscach jednocześnie.

powrót do wydarzeń