dziś: 2024-03-28

Wojenko, wojenko… Kęckie drogi do Niepodległej - uroczysta gala w Domu Kultury w Kętach

Świętowaliśmy w niedzielę 11 listopada szczególne urodziny - naszej niepodległej Ojczyzny, o którą walczyli i dla której pracowali nasi przodkowie. 

Gala Wojenko, wojenko… Kęckie drogi do Niepodległej oparta była na połączeniu trzech form prezentacji treści: multimedialnych filmów, gry aktorskiej oraz pieśni legionowych i patriotycznych. Poruszała tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 poprzez pryzmat lokalnej historii naszej Małej Ojczyzny. Widzowie mogli usłyszeć fragmenty zachowanych źródeł archiwalnych i wspomnień mieszkańców naszego miasta, jak choćby wspomnienie kierowniczki szkoły dla dziewcząt Leokadii Chodorowskiej o przybyciu do Kęt Józefa Piłsudskiego.

W czasie I wojny światowej Kęty stały się ważnym punktem na tyłach frontu. W budynkach szkolnych i klasztorach umieszczono austriackie szpitale Czerwonego Krzyża. Po ciężkich walkach na froncie Kęty stały się zapleczem sanitarnym dla walczących wojsk austriackich - wysłano tu również na odpoczynek po krwawych walkach pod Łowczówkiem I Brygadę Legionów Polskich. Okres stacjonowania Legionów w Kętach i okolicy był ważnym wydarzeniem dla mieszkańców. W smutną, szarą rzeczywistość miasteczka wprowadziło ruch i niebieski odcień nadziei.

Gospodarz naszej Gminy, Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, zwrócił się do wszystkich obecnych na gali zauważając, że już od paru dni oddajemy hołd Niepodległej w szkołach, świetlicach, domach kultury, kinach i kościołach, wspominając tych, którym zawdzięczamy wolność.

Spośród nich warto zwrócić uwagę na ludowego lidera, wójta z Wierzchosławic Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera, którego do tej podniosłej roli Piłsudski odwołał od pługa. To on podczas swojej odezwy do chłopów powiedział: "A Polska winna trwać wiecznie!" Nasze pokolenie ma wielkie szczęście obchodzić to wyjątkowe i radosne święto setnych urodzin naszej Ojczyzny. Po 123 latach niebytu na mapie świata i Europy Polacy potrafili się zjednoczyć pod przywództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszystkie opcje polityczne i grupy społeczne stanęły murem dając początek niepodległemu Państwu Polskiemu. Czy my, 100 lat po tym wydarzeniu, nie musząc przelewać krwi za naszą Ojczyznę, na pewno prawidłowo odczytaliśmy ten testament? Czy dziś wobec naszych przodków zdaliśmy nasz egzamin z demokracji? Z dumą muszę powiedzieć - tu w Gminie Kęty tak! Myślę że wyciągnęliśmy wnioski ze słów Wincentego Witosa: "Tam, gdzie zaczyna się interes państwa, kończy się interes partii" i będziemy nadal wspólnie dbać o dobro naszej Ojczyzny - tej małej i tej wielkiej. Silni i zjednoczeni będziemy gotowi wypełnić ten dziejowy testament.

Droga do wywalczenia niepodległej, wolnej i niezależnej Ojczyzny była długa, nieprzewidywalna i pełna trudów. Towarzyszyła jej jednak zawsze pieśń i piosenka. Tak było również podczas I wojny światowej. W inscenizacji usłyszeliśmy wiele znanych i lubianych utworów - Przybyli ułani pod okienko, Jak długo w sercach naszych, Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie, Legiony czy Jak się leguny dostały do nieba.

W gali udział wzięli:

Chór Głos Serca pod kierownictwem Pawła Karpińskiego: Katarzyna Brózda-Piksa, Henryka Pudełko, Zdzisława Kowalska, Genowefa Kielar, Halina Jarosz, Teresa Wykręt, Barbara Lewicka, Teresa Leszczyńska, Bogumiła Wódka, Teresa Studencka, Bogusława Konior, Kazimiera Szłapa, Alicja Rusinek, Ludwik Kasolik, Aleksander Wołoszyn, Zbigniew Grzesiak, Stanisław Targosz, Ryszard Rusinek, Benedykt Naglik, a na fortepianie akompaniował Józef Bizukoić

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach, która została przygotowana do występu przez Agatę Wróbel-Rejman i Małgorzatę Czech: Martyna Gniłka, Kalina Wnęczak, Alicja Kubica, Oliwia Wieczorek, Martyna Gawęda, Barbara Sztefko, Wiktor Fajfer, Konrad Rybak, Grzegorz Dyczkowski, Adrian Kubisiak, Kacper Własiński.

Scenariusz i reżyseria:

Marta Tylza-Janosz

Organizatorzy:

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Wydział Rozwoju UG Kęty, Dom Kultury w Kętach

źródło: InfoKęty 


powrót do wydarzeń