dziś: 2018-07-22

Wycieczka dla dorosłych

2018-07-11

Zapraszamy na kolejną wycieczkę dla osób dorosłych. Tym razem zwiedzać będziemy atrakcje naszych południowych sąsiadów - Słowację.

Wyjazd odbędzie się 28 lipca

Koszt wycieczki: 120 zł + 7 euro

Zapisy wraz z wpłatą przyjmujemy do 24 lipca.

Informacji udziela: Małgorzata Kasolik-Piecha, pok. nr 2, tel. 33 844 86 79

TERCHOWA

duża wieś w północnej Słowacji, położona 25 km na wschód od Żyliny, przy wylocie Vrátnej doliny. Znajduje się na pograniczu dwóch mezoregionów geograficznych: Małej Fatry i Gór Kisuckich.

25 stycznia 1688 w Terchovej urodził się Juraj Jánošík. W 2013 roku tradycja muzyki z Terchovej została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

CICMANY

wieś na Słowacji położona w kraju żylińskim, w powiecie Żylina.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1272. Wieś jest ośrodkiem narciarskim, posiada kilka wyciągów orczykowych. W miejscowości znajdują się także: barokowy kościół, dwór oraz skansen architektury ludowej (Skansen w Čičmanach), funkcjonujący od 1977 roku jako oddział Muzeum Regionu Poważskiego w Żylinie (Považské múzeum v Žiline), a utworzony ze względu na unikatową zabudowę wsi, którą tworzą dekorowane białymi wzorami drewniane domy.

RAJECKIE TEPLICE

miasto w północnej Słowacji w kraju żylińskim, liczy ponad 2800 mieszkańców (2011). Ośrodek turystyczny, uzdrowisko. Prawa miejskie posiada od 1989.

W mieście znajdują się dwa parki: jeden w stylu angielskim, a drugi w stylu francuskim. Położone tu też jest kąpielisko termalne, spa z centrum fitness i korty tenisowe