dziś: 2024-04-25

Wycieczka UTW do Kielc

W dniu 19.10.2017 r -  40 osobowa  grupa słuchaczy UTW udała się na Ziemię Świętego Krzyża, która jest kolebką historii, kultury i turystyki w Województwie Świętokrzyskim. Na jej terenie znajduje się  najstarsze sanktuarium relikwii drzewa krzyża świętego – Święty Krzyż, który stanowi  ważny element tożsamości kulturowej i narodowej regionu.

Słuchając legend i barwnych opowieści przewodnika  przemierzaliśmy po korytarzach, muzeach, salach i kaplicach Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Historia tego miejsca skrywa wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń. To święte miejsce jest świadkiem tysiącletnich dziejów  Państwa Polskiego, jego wzlotów i upadków.

Poza wymiarem religijnym region posiada również unikatowe miejsca przyrodnicze objęte ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przemierzając trasę  kolejką  podziwialiśmy  jesienne uroki parku.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy  w Kielcach Kadzielnię - wzgórze  zbudowane z wapieni górnodewońskich  o wysokości 295 m n.p.m.  z niewielkimi  jaskiniami.