dziś: 2024-04-25

13 kwietnia 2019r. w Domu Kultury w Kętach odbył się XI Konkurs Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty. Swoje umiejętności zaprezentowało 34 instrumentalistów, reprezentujących następujące placówki oświatowe i kulturalne, stowarzyszenia oraz ogniska muzyczne: Prywatne Gimnazjum „Art” W Tychach, Gimnazjum w Jasienicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, Dom Kultury w Lipniku, Dom Kultury w Kętach, Ognisko Muzyczne „Edu-Artist” w Bieruniu, Ognisko Muzyczne METRUM  w Andrychowie, Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach, Ognisko Muzyczne MODERATO w Twardogórze, Zuzanna Tarnawa - Nauka gry na instrumentach „Życie z pasją” w Zasolu k.Brzeszcz, „Nutkowo” w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie. W gronie uczestników były też osoby, które pobierają prywatne, indywidualne lekcje gry na instrumentach i przyjechały do nas z Bielska-Białej oraz Wrocławia.

Wszystkie konkursowe prezentacje oceniane były przez Jury w składzie:

- Grzegorz Niemczuk  – światowej sławy pianista, kompozytor, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od października 2017 roku doktor sztuki, pracuje na Wydziale Artystycznym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie.

- Artur Piwowarczyk – kompozytor, muzyk sesyjny, pedagog, nauczyciel gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu.

- Bogdan Hałat – muzyk, pedagog, nauczyciel gry na skrzypcach oraz Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w Państwowej Szkole Muzycznej w Oświęcimiu.

Spośród 34 wykonawców, komisja artystyczna wyłoniła 22 laureatów. Dokładne wyniki pozostaną tajemnicą, aż do gali finałowej konkursu, która odbędzie się 23 maja o godz. 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury. Podczas koncertu galowego będziemy mogli usłyszeć utwory prezentowane przez laureatów podczas przesłuchań konkursowych. W tym dniu nastąpi również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Gala finałowa jest imprezą otwartą i bezpłatną, adresowaną do osób mających ochotę na spędzenie miłego popołudnia w towarzystwie młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest muzyka, zarówno klasyczna jak i rozrywkowa.

Poniżej znajduje się alfabetycznie uporządkowana lista laureatów wraz z wykazem utworów, które w ich wykonaniu będziemy mogli usłyszeć w koncercie galowym.