dziś: 2019-06-16

Za nami - ZIMA W MIEŚCIE - czyli ferie z Domem Kultury

2019-01-19

Tegoroczne ferie zimowe z pewnością można podsumować jako wyjątkowo udane. Zima dostarczyła nam odpowiednią ilość śniegu do zabawy na dworze, a komu nie wystarczyło do szczęścia własne podwórko, mógł znaleźć w ofercie Domu Kultury w Kętach moc atrakcji na całe dwa tygodnie.

Półkolonia „Zima w mieście” przyniosła radość 43 dzieciom, które od 14 do 25 stycznia brały udział w zajęciach stacjonarnych, wycieczkach krajoznawczych oraz seansach filmowych. W „Zimowym Kinie Bajka” dzieci obejrzały najnowsze hity kinowe: „Królowa Śniegu. Po drugiej stronie lustra”, „Sekretny świat kotów” oraz „Ralph Demolka w internecie”. Zajęcia stacjonarne obfitowały w warsztaty plastyczne i integracyjne zabawy ruchowe. Nasze zaproszenie do współpracy przyjęło też wielu gości specjalnych. Komendant Straży Miejskiej w Kętach Zbigniew Kanik przypomniał dzieciom wiele ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa, a ratownik medyczny Krzysztof Śniatecki przeprowadził instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Z kolei Przemysław Gąsiorek z Fabryki Kreatywności wykonał z uczestnikami świece żelowe, które dzieci mogły przekazać swoim babciom i dziadkom z okazji ich święta.  W zapewnieniu atrakcji dla dzieci pomogli nam również harcerze z kęckiego hufca, którzy opracowali i przeprowadzili grę terenową zainspirowaną postacią Małego Księcia. Przyrodnik Maciej Kupczak zorganizował wspaniały i niezwykle emocjonujący pokaz gadów, zaś o sztuce przetrwania w trudnych warunkach oraz radzenia sobie z różnorodnymi trudnościami dnia codziennego opowiadali instruktorzy survivalu i podróżnicy z Mikołowa - Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki. Dla miłośników tańca atrakcją z pewnością były zajęcia poprowadzone przez Karolinę Niedzielę.

Bogaty i różnorodny był również program wycieczek. W Teatrze Ateneum w Katowicach dzieci oglądały spektakl pt. „Miłość do trzech pomarańczy”, a w Gliwicach zwiedziły „Kolejkowo” – największą makietę kolejową w Polsce. W tym maleńkim świecie zobaczyliśmy miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach, gliwickiego ratusza i kamienic oraz wiele innych atrakcyjnych rzeczy: pływający statek, zmieniające się pory dnia, a nawet burzę z deszczem i piorunami. Podczas kolejnej wycieczki wyruszyliśmy do Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, gdzie dzieci poznały mieszkańców głębin wodnych - oceanów, mórz i jezior. Drugim punktem tej wycieczki była pełna radości, żywiołowa zabawa w figloparku w Bielsku-Białej. Celem ostatniej wycieczki było zwiedzanie Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie oraz warsztaty, podczas których uczestnicy sami, na szkle, stworzyli swój barwny, podwodny świat. Wiele emocji i radości przyniosła dzieciom również wizyta w Papugarni Amazonia, gdzie mogły karmić papugi oraz dowiedzieć się wielu niezwykle ciekawych rzeczy na temat ptaków. Dodatkowo, na zakończenie zajęć otrzymały dyplom „Małego Ornitologa”.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Domu Kultury na długo zapisze się w pamięci uczestników półkolonii. A jeśli któreś z dzieci bywa zapominalskie, w przywołaniu miłych wspomnień z pewnością pomoże mu pamiętnik, który każdy z uczestników prowadził podczas zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do wydarzeń