dziś: 2024-03-29

24. Festiwal Twórczości Religijnej PSALLITE DEO w Domu Kultury w Kętach za nami!

Dom Kultury w Kętach już po raz 24. zaprosił wszystkich miłośników muzyki, sztuki i filmu do udziału w Festiwalu Twórczości Religijnej PSALLITE DEO.

Zdj. 1 Grupa ludzi, głównie dzieci, którzy z uśmiechem na twarzy machają w stronę publiczności. W rękach trzymają dyplomy, papierowe torby oraz bony.

W sobotę, 23.10 na naszej scenie gościliśmy 250 uczestników z różnych zakątków Małopolski i Śląska. Były to dziecięce i młodzieżowe schole, zespoły wokalno - instrumentalne, ludowe zespoły śpiewacze, chóry i soliści - osoby w każdym wieku oraz zamiłowaniem do śpiewania.

Komisja Jury w składzie:
Beata Borowska
Gabriela Blacha
ks. Stanisław Joneczko

przyznała następujące nagrody oraz wyróżnienia:

SOLIŚCI KAT. MŁODSZA
wyróżnienie - Julia Dędys
wyróżnienie - Tatiana Ignaczak
I miejsce - Julia Mreńca

SOLIŚCI KAT. STARSZA
wyróżnienie - Oliwia Lach
I miejsce - Mirosław Bul

CHÓRY
wyróżnienie - chór Maksymalni z Harmęż

LUDOWE ZESPOŁY ŚPIEWACZE:
wyróżnienie - Dworzanie
I miejsce - Zespół Śpiewaczy SAME SWOJE

ZESPOŁY WOKALNO - INSTRUMENTALNE:
wyróżnienie - zespół "Co słychać"
wyróżnienie - ZPiT "Małe Kęty"
I miejsce - Włóczykije grupa młodzieżowa
I miejsce - Zespół Melodyjka

Nagroda Specjalna za szczerą radość muzykowania - Zespół ALLEGRIA z Krakowa

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Do zobaczenia za rok!!!

Dom Kultury w Kętach przystąpił do organizacji 24 edycji Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, która co roku przebiega pod patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego i Burmistrza Gminy Kęty. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Tygodnik Katolicki „GOŚĆ NIEDZIELNY”, Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” i portal „Fakty Oświęcim”.

Festiwal „Psallite Deo” jako wydarzenie organizowane przez Dom Kultury w Kętach od 1998r. jest inicjatywą na stałe wpisaną w kalendarz wydarzeń kulturalnych w regionie.

24 Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” to przedsięwzięcie nie tylko o charakterze kulturalnym, ale także wielowymiarowym, podczas którego prezentowana została twórczość religijna w sztuce, muzyce oraz filmie, a ponad 250 osób w różnym wieku również wzięło udział w konkursie muzycznym.

Dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy reprezentowali schole, chóry, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz ludowe zespoły śpiewacze działające przy ośrodkach kultury, szkołach i parafiach. Pozytywnym odbiorem cieszyła się również wystawa dzieł sztuki sakralnej autorstwa członków Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Grupa na Zamku” z Oświęcimia. Więcej o wystawie można przeczytać w poniższym artykule.

Wystawa twórczości RSTK "Grupa na Zamku" Oświęcim

Z kolei filmy: „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, „Fatima” i „Najświętsze Serce” prezentowane w ramach Festiwalowego Przeglądu Filmowego zgromadziły ponad 350 widzów. Festiwal odbił się pozytywnym echem zarówno wśród samych uczestników poszczególnych wydarzeń, jak również w mediach patronackich, tj: tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”, Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów”, Fakty Oświęcim, Info Kęty, MamNewsa.

Wszystkie festiwalowe działania organizowane były z myślą o społeczności lokalnej. Szczególnie konkurs muzyczny  był  okazją  dla  działających  w naszym środowisku dziecięcych zespołów wokalnych oraz zespołów śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich do zaprezentowania  swoich  umiejętności.

Uczestnicy  wydarzenia mieli tez okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu duetu: Gabi Blacha i Radek Pendziałek; który był "wisienką na torcie" podczas całego, tegorocznego 24. Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo.

Zdj. 2. Dwóch artystów, kobieta i mężczyzna, którzy występują na scenie. Mężczyzna siedzi na krześle i gra na gitarze, natomiast kobieta śpiewa w postawie stojącej.

Pragniemy serdecznie podziękować Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu!

Impreza odbywała się pod patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego oraz Burmistrza Gminy Kęty.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali:
oraz portale internetowe:

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia: