dziś: 2022-11-30

25. Festiwal Twórczości Religijnej "Psallite Deo" 2022

Dom Kultury w Kętach już po raz 25. zaprosił miłośników muzyki, sztuki i filmu do udziału w Festiwalu Twórczości Religijnej „PSALLITE DEO”!


 

Zakończył się 25. Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, który gościł w Domu Kultury w Kętach w dniach od 20 do 23 października 2022 r. Wspaniałe, kilkudniowe wydarzenie, pełne chrześcijańskiej radości. Gratka dla miłośników muzyki, sztuki oraz filmu.

Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” już od ponad 20 lat zapisuje się na kartach historii Kęt. Po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się z czasem w festiwal-konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych, scholi i zespołów śpiewaczych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

Na bogaty program festiwalu składało się w tym roku wiele działań: festiwalowy przegląd filmowy, dwie wystawy sztuki sakralnej – malarstwo na szkle „Madonny wśród świętych i aniołów” autorstwa Zbigniewa Micherdzińskiego i malarstwo Urszuli Miącz-Sobieraj, Wacława Sobieraja i Bartłomieja Sobieraja „W kręgu chrześcijańskiej tradycji” oraz tradycyjnie już konkurs muzyczny adresowany do chrześcijańskich środowisk artystycznych: amatorskich zespołów wokalno-instrumentalnych, scholi, chórów, ludowych zespołów śpiewaczych i solistów. Co roku kęcki festiwal gromadzi ludzi o pięknych sercach, którzy spotykają się na scenie widowiskowej DK, by wychwalać Boga śpiewem, integrować się, wymieniać doświadczenia, czerpać radość ze spotkania z ludźmi…

22 października na konkurs muzyczny do Kęt przyjechało 160 uczestników z różnych zakątków Małopolski, Śląska oraz z Preszowa na Słowacji. Były to muzykujące rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chór oraz soliści.

Tegoroczne występy oceniało jury w składzie:

Pani Beata Borowska - dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 1993 roku kieruje Bielskim Chórem Kameralnym. Praca z tym zespołem zaowocowała wieloma znaczącymi sukcesami w festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ponadto, za swoją szczególną działalność artystyczną została uhonorowana wieloma nagrodami indywidualnymi.

Jan Borowski – dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z zespołami, które prowadzi zdobył około 100 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał również 8 indywidualnych nagród dyrygenckich na festiwalach i konkursach chóralnych, a także 26 innych nagród i odznaczeń honorowych za szczególne osiągnięcia i zasługi w upowszechnianiu kultury.

Ks. Stanisław Joneczko – muzyk, proboszcz Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy

Wspaniałym, muzycznym zwieńczeniem konkursu, były koncert naszego gościa specjalnego Jany Tomko Ferenĉkowej ze Słowacji, która swoją energią stworzyła niesamowitą atmosferę.

Jak mówi sama o sobie – oprócz tego, że jest nauczycielką śpiewu, która lubi swoich uczniów, jest przede wszystkim piosenkarką i artystką. Od najmłodszych lat, wyrażała siebie śpiewając. Jej motto: „Nawet, jeśli piosenka poruszyła serce choćby jednego słuchacza... To miało sens" jest niezwykle cenną wskazówką dla młodych artystów.

W wybranych utworach akompaniował jej Janusz Kohut – kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych; komponuje muzykę teatralną i filmową, jest też autorem kilku oratoriów.

Zespół WŁÓCZYKIJE, działający przy Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Włóczykije” w Kozach zdobył nagrodę Grand Prix. Jury przyznało również następujące nagrody oraz wyróżnienia:

 

KAT. SOLIŚCI – dzieci i młodzież

I miejsce ex aequo – Antonina Kraszewska i Julia Mreńca

II miejsce ex aequo – Alicja Stwora i Paweł Madzia

III miejsce – Julia Nowak

KAT. SOLIŚCI – dorośli

I miejsce – Anna Sękowska

II miejsce – Františka Daráková

III miejsce – Anna Kováčová

Kat. ZESPOŁY WOKALNE I WOKALNO-INSTRUMENTALNE

I miejsce – Kontrasty z DK Komorowice

II miejsce – Odrobina nadziei

III miejsce – „Scholka pod skrzydłami” z Piekar Śląskich

KAT. CHÓRY

Wyróżnienie – Chór ADALBERT z Bulowic

KAT. LUDOWE ZESPOŁY ŚPIEWACZE

I miejsce – ZPiT MAŁE KĘTY

II miejsce – ZPiT KĘTY – grupa młodzieżowa

III miejsce – Kapela NoToHop z DK w Wapienicy

 

Nagrody i wyróżnienia wręczał Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z Dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwią Brzozowicz.

Na ręce Laureatów, opiekunów oraz wszystkich wykonawców składamy serdeczne gratulacje i podziękowania!

Mamy nadzieję, że jeszcze przez wiele, wiele lat będziemy mogli gościć na scenie Domu Kultury w Kętach tylu zdolnych ludzi, śpiewających na chwałę Boga.

 

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Pindel - Biskup Bielsko-Żywiecki oraz Krzysztof Jan Klęczar - Burmistrz Gminy Kęty.

Patronat medialny sprawowali: Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny”, Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów”, Radio Andrychów oraz Nowiny Andrychowskie oraz portale internetowe: Info Kęty, Fakty Oświęcim, mamNewsa.pl, Witkowice.com.

 

                                                                           

Ramowy program przedstawiał się następująco:

* 20.10.2022, godz. 17.00 - WERNISAŻ WYSTAWY malarstwa na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego - "MADONNY WŚRÓD ŚWIĘTYCH I ANIOŁÓW"
FOLDER WYSTAWY DO POBRANIA

* 21.10.2022, godz. 17.00 - WERNISAŻ WYSTAWY malarstwa Urszuli Miącz-Sobieraj, Wacława Sobieraja i Bartłomieja Sobieraja - "W KRĘGU CHRZEŚCIJAŃSKIEJ TRADYCJI"
FOLDER WYSTAWY DO POBRANIA 

FESTIWALOWY PRZEGLĄD FILMOWY, a w nim projekcje filmów:

* 20.10.2022, godz. 17.30 „Cud Guadalupe” (2022)

* 21.10.2022, godz. 17.30 „Notre Dame płonie” (2022)

* 23.10.2022, godz. 17.00 „Nakręcony tata” (2022)

* 23.10.2022, godz. 19.00 „Johnny” (2022) - seans dodatkowy!
* 22.10.2022, godz. 11.00 - KONKURS MUZYCZNY „Psallite Deo” zakończony koncertem gościa specjalnego i galą wręczenia nagród - wstęp wolny!
* 22.10.2022, godz. 17.00 - koncertem gościa specjalnego -  Jana Tomko Ferenčkowá - wstęp wolny!

* 22.10.2022, godz. 18.00 - rozdanie nagród 

GOŚCIEM SPECJALNYM była Jana Tomko Ferenčkowá  -  w 2011 roku ukończyła sztukę muzyczną i estetykę na Uniwersytecie w Preszowie. Studiowała także dyrygenturę chóralną i przez kilka lat pracowała jako członek chóru i solistka w chórze Juventus Pedagogy. Obecnie jest nauczycielką śpiewu, śpiewu chóralnego i teorii muzyki w Kościelnej Podstawowej Szkole Artystycznej im. Św. Mikołaja w Preszowie na Słowacji. Razem z siostrą brała udział w realizacji wielu projektów muzyki gospel. W Kętach poznaliśmy ją jako liderkę zespołu G.O.D. S, który w 2013 r. zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Psallite Deo”. Muzyka, którą wykonują jest interpretowana głównie w ramach wydarzeń ewangelizacyjnych, różnych festiwali, konkursów i własnych koncertów.

Jak mówi sama o sobie – oprócz tego, że jest nauczycielką śpiewu, która lubi swoich uczniów, jest przede wszystkim piosenkarką i artystką. Od najmłodszych lat, wyrażała siebie śpiewając. Wiele lat temu postanowiła poświęcić się wyłącznie muzyce gospel. Razem z siostrą Petrą od lat pracują nad autorskimi utworami w języku angielskim.

Jej motto: „Nawet jeśli piosenka poruszyła serce choćby jednego słuchacza... To miało sens".

 

W wybranych utworach akompaniował jej pan Janusz Kohut – kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych; komponuje muzykę teatralną i filmową, jest też autorem kilku oratoriów. Swoje utwory prezentował na wielu koncertach i festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą. Kilkakrotnie dawał autorskie koncerty w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej.

powrót do wydarzeń