dziś: 2024-04-19

Benefis Jacka Zielińskiego

6 września, w dokładną datę 75-tych urodzin świętowaliśmy Benefis znanego,  polskiego wokalisty, trębacza, skrzypka, aranżera i kompozytora - Jacka Zielińskiego .

Zdjęcie nr 1: Ludzie siedzący na Sali Widowiskowej, czekają na zespół. Scena znajdująca się w centrum jest oświetlona na niebiesko.

JACEK ZIELIŃSKI

Jest synem Franciszka Zielińskiego (1915–1975), prawnika i muzyka związanego z Filharmonią Krakowską i Chórem Polskiego radia w Krakowie.

Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki na WSM w Krakowie. Posiada dużą, jak na głos męski, skalę: od „Des” wielkiego do „as” razkreślnego, a nawet „a”. Członek zespołu Skaldowie od chwili jego powstania.

Występował jako solista, m.in. w 1967 na Festiwalu w Opolu – „Dzień niepodobny do dnia” i później w duecie z Łucją Prus – „W żółtych płomieniach liści”.

29 czerwca 2006 został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

14 stycznia 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Medal wręczył Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Źródło. Wikipedia

Zdjęcie nr 2: Na scenie znajduje się zespół. Osoba na środku, przy mikrofonie, gra na skrzypcach. Dwóch mężczyzn po prawej stronie gra na gitarze. Natomiast po lewej następny mężczyzna gra na perkusji oraz dwie osoby grają na pianinie, a dwie kobiety robią chórki.

Zdjęcie nr 3: Po środku sceny znajdują się dwaj mężczyźni, a po ich lewej stronie stoi kobieta, wręczając im kwiaty.

Fot. Fundacja Gotowi do Działania

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Gotowi do Działania przyciągnęło szerokie grono odbiorców, którzy mogli wsłuchiwać się w głos lidera Skaldów. Jacek Zieliński śpiewał największe utwory zarówno ze swojej ostatniej płyty jak i z całego repertuaru Skaldów. Artysta prócz wokalu grał również na trąbce, skrzypcach oraz fortepianie.

Przez większość koncertu wspierał go zespół w składzie: Michał Wódz, Bogumił Zieliński, Wojciech Zieliński, Gabriela Zielińska-Tarcholi, Grzegorz Grunwald, Hanna Wójciak oraz chórek.

Warto też dodać, że na scenie pojawił się znakomity gość - Stan Borys, który złożył życzenia Jubilatowi oraz wspólnie wykonali kilka utworów.  Całe wydarzenie prowadzone było przez redaktora Radia Lublin Pawła Błędowskiego.

Dokładnie od 6 września można również podziwiać w Domu Kultury w galerii na piętrze wystawę twórczości Jacka Zielińskiego i zespołu Skaldowie z kolekcji Klaudiusza Zawady.

Zdjęcie nr 4: Dwa rzędy ośmiu płyt, a za nimi cztery płyty winylowe.

Zdjęcie nr 5: Wystawa, w której znajdują się płyty, autografy oraz zdjęcia.