dziś: 2020-06-03

DNI KĘT 2019

2019-06-14

W dniach 14,15 i 16 czerwca uroczyście obchodziliśmy dni naszego miasta. DNI KĘT.

Piątek był niezwykle energetyczny.

Świętowanie tegorocznych Dni Kęt rozpoczęło się w samo południe na kęckim Rynku przy utworach Orkiestry Dętej z Nowej Wsi, gdzie po uroczystym otwarciu Święta Miasta przez Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara podsumowano grę terenową „Tropiciele”.

Już o 15.30 w plenerowym kinie na terenach przy ul. Sobieskiego (TS Hejnał) na widzów czekał „Wilk w owczej skórze”, a po seansie rozpoczęło się ponad 3-godzinne kolorowe szaleństwo z proszkami Holi. Przy muzyce bawiła się młodzież, dzieci a nawet całe rodziny. Oprócz bitwy na kolory były tańce, śpiewy i mnóstwo pozytywnej energii. Dla nabrania oddechu przed wieczorną dyskoteką goście mogli obejrzeć film „Gotowi na wszystko. Eksterminator”. Wieczór zakończyła dyskoteka, podczas której na scenie grał DJ Sajmon oraz Łukasz  Luszczak z Radia Bielsko.

Sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy od podsumowania  XVII Rajdu Rowerowego Honorowych Dawców Krwi z Gminy Kety. Organizatorem rajdu była Parafia NSJP w Kętach i Dom Kultury w Kętach. Od godziny 15:00 na zgromadzonych na terenach rekreacyjnych TS Hejnał Kęty czekały liczne gry i animacje.   

Wieczór tego dnia był niezapomnianą podróżą przez pięć dekad twórczości Krzysztofa Cugowskiego. Nie zabrakło najbardziej znanych utworów, jak „Sen o dolinie”, „Głodny” czy „Twoje radio”. Na bis muzycy przygotowali „Cień wielkiej góry” – tytułowy utwór pierwszego studyjnego albumu Budki Suflera, zainspirowany tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka, którzy zginęli pod lawiną brył lodowych w sierpniu 1973 roku. To piosenka, od której wszystko się zaczęło...

Na gitarach zagrał Jacek Królik – współzałożyciel grup Chłopcy z Placu Broni i Brathanki, mający na swoim koncie także współpracę z zespołami Lombard i Tilt.

Na basie można było usłyszeć Roberta Kubiszyna, uznanego kontrabasistę i basistę jazzowego, zdobywcę Fryderyka za album „Before Sunrise” i współpracownika m.in. Anny Marii Jopek, Grzegorza Turnaua i Marka Napiórkowskiego.

Instrumenty klawiszowe to Tomasz Kałwak, kompozytor, aranżer, instrumentalista i producent muzyczny. Muzyk występował m.in. z Ewą Bem, Markiem Grechutą i orkiestrą Adama Sztaby.

Na perkusji grupę wspierał Cezary Konrad, muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer, współpracownik m.in. z Anny Marii Jopek, Andrzeja Namysłowskiego, Włodka Pawlika, Ireny Santor i zespołu Hey.

Zespół Mistrzów już od ponad roku towarzyszy Krzysztofowi Cugowskiemu i ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów przed polską i zagraniczną publicznością.

Wcześniej na kęckiej scenie można było usłyszeć zespół Diversity oraz niezwykły projekt stworzony przez artystów grup Ancymon i Buskers Band. Wieczór zakończył się dyskoteką z Radiem Bielsko.

Trzeci dzień Dni Kęt to, jak co roku, typowo rodzinne świętowanie. Z godziny na godzinę stadion Hejnału coraz bardziej zapełniał się przybyłymi na uroczystości Święta Miasta całymi rodzinami.

Niedziela rozpoczęła się od seansu w kinie plenerowym bajką „Moje wakacje z Rudym”, po której najmłodsi bawili się radośnie pod okiem doświadczonych animatorów. Plenerową sceną zawładnęli młodzi artyści, a ich występy zakończył barwny popis Zespołu Pieśni i Tańca Kęty.

Kabaret pod Wyrwigroszem, który pojawił się na plenerowej scenie Dni Kęt 2019 późnym popołudniem, zgromadził tłumy mieszkańców. Wyjątkowość występu aktorów podkreślał fakt, że artyści w tym roku obchodzą 25-lecie swojej pracy scenicznej. Śmiechu i radości nie było końca.

25. urodziny świętowało także na kęckiej scenie Radio Bielsko - główny patron medialny, z którym mieszkańcy bawili się na dyskotekach w piątek i sobotę. 

Wieczór zakończył się koncertem LANBERRY – młodej wokalistki polskiej sceny muzycznej, znanej z takich przebojów, jak "Nie Ma Mnie" czy "Mówiłeś". Piosenkarka porwała do zabawy zarówno młodszą, jak i tę starszą część publiczności. Po koncercie chętnie rozdawała autografy i stawała do selfie z fanami.

Tradycyjnie już na zakończenie trzydniowego świętowania przygotowano piękny pokaz pirotechniczny.

Przed finałowym odliczaniem burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar serdecznie podziękował organizatorom tegorocznych Dni Kęt, artystom i licznie uczestniczącym w Święcie Miasta mieszkańcom.

Zapraszamy do galerii:

Dni Kęt 2019

powrót do wydarzeń