dziś: 2024-04-16

Dni Kęt 2022 - DZIĘKUJEMY

Tegoroczne święto miasta – Dni Kęt 2022 to wzorem ubiegłego roku aż 10-cio dniowa impreza, trwająca od 17 do 26 czerwca.

Załoga Domu Kultury w Kętach z zaangażowaniem wyruszyła do każdego z sześciu sołectw gminy Kęty, gdzie każdy mógł wziąć udział w animacjach, obejrzeć bajkę i film w kinie plenerowym, a także wspólnie celebrować święto miasta. Dodatkową atrakcją zaproponowaną przez Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy DK dla mieszkańców Malca i Witkowic był Rodzinny Turniej Gry w Boule, organizowany w ramach projektu "UTW dla społeczności".

W piątek 17.06 - pierwszy dzień Dni Ket 2022, można było obejrzeć wspaniałą bajkę i fascynujący film w kinie plenerowym pod Domem Kultury. Kolejnego dnia impreza przeniosła się nad Sołę, gdzie oprócz animacji i stoisk gastronomicznych rozegrał się Festiwal kolorów z DJ Sajmon’em, po którym o dobrą zabawę zadbał DJ Bartus. W niedzielę, 19.06 wspólne świętowanie przeniosło się na plac DK. Już od południa na każdego czekały animatorki Domu Kultury. Można było przemienić się w groźnego tygrysa lub pięknego motylka, zrobić sobie prawdziwy, brokatowy tatuaż, a także stworzyć wiatraczek- symbol tegorocznych Dni Kęt, umilający ciepłe, czerwcowe dni. Na scenie plenerowej zaprezentowały się dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia artystyczne do DK. Następnie dzieci i dorosłych do tańca porwała niezastąpiona Ciocia Tunia. Kolejnymi artystami byli muzycy z zespołu WHY NOT?, którzy zachwycili wszystkich swoimi rockowymi brzmieniami. Grupa Teatralna Antrakt umiliła również świętowanie Dni Kęt wystawiając swoją premierową sztukę „To tylko kawalerka”. Na zwieńczenie dnia odbył się koncert muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu Orkiestry Roczyny.

Kolejne dni prócz atrakcji na sołectwach obfitowały w warsztaty zaproponowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, M.A.M. Rynek 13 i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Można było wziąć udział w zajęciach: „Zrobić z nami coś pięknego. Kęckie pejzaże. Wiklina papierowa. Zajęcia artystyczne GBP”, „Zakoduj się z robotami Phyton” oraz „Nasza genealogia w internecie”. Oprócz tych atrakcji lokalne instytucje zaproponowały również: „Spotkanie przy armacie. Snycerstwo: Między sztuką a rzemiosłem. Przypadek Stanisława Jarząbka.”, „Odkrywamy tajemnice Bulowickich kościołów i nekropolii.”, a także spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak.

W przeddzień ostatniego weekendu Dni Kęt 2022 rozpoczął się Zlot Food Trucków na placu DK. Oprócz animacji i kina plenerowego w Bulowicach ekipa DK dotarła również do Kęt Podlesie, gdzie można było posłuchać koncertu zespołu Blush!, wprowadzając uczestników w wyborny nastrój przed biesiadą z zespołem Beskid.

Sobota, 25 czerwca wystartowała koncertem Kapel Góralskich oraz występów Zespołów Pieśni i Tańca „Małe Kęty” i „Kęty”. Następnie do wspólnej zabawy zaprosiła Kapela Bacówka, by samym wieczorem Góralską Biesiadę i wspólne tańce rozpocząć z zespołem Dukat.

Zwieńczeniem 10 dniowej imprezy był ostatni dzień Dni Kęt 2022. Koncertowo brzmienie serwowali zespół Tamtej Nocy oraz zespół Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów. Zaraz po nich na scenę wkroczył nie kto inny, jak Ireneusz Krosny – jedyny w swoim rodzaju komiczny pantomim. Na zakończenie, specjalnie dla Kęckiej publiczności wystąpił Bednarek, w jednym z koncertów z cyklu Bednarek-Inaczej, po którym na niebie rozbłysnęło wspaniałe widowisko pirotechniczno-laserowe.

W święto dla mieszkańców włączyły się instytucje i organizacje z terenu całej gminy. Dziękujemy Sponsorom wydarzenia – Grupie Kęty, Alumetal, Korsarz, Beskid Media, Gabryś-Sikora, PSB, Jan oraz Bankowi Pekao. Ogromne podziękowania należą się także partnerom: M.A.M. Rynek 13, Gminnej Bibliotece Publicznej w Kętach, Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach, Hotelowi i Restauracji Przystań Nad Sołą, LKS Zgoda Malec, LKS Bulowice, OSP Witkowice, OSP Kęty Podlesie, OSP Łęki, OSP Kęty oraz OSP Nowa Wieś. Patronat medialny nad imprezą objęły Info Kęty, Witkowice.com, Fakty Oświęcim, mamNewsa.pl, Radio Andrychów oraz Nowiny Andrychowskie.

Za zdjęcia dziękujemy Łukaszowi Kucowi.