dziś: 2024-04-20

23. Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo 2020|ONLINE

PSALLITE DEO w wersji ONLINE podsumowane!

30 października w Domu Kultury w Kętach odbyły się konsultacje Jury, mające na celu omówienie występów oraz przyznanie nagród uczestnikom Konkursu Muzycznego będącego częścią XXIII Festiwalu Twórczości Religijnej PSALLITE DEO pod honorowym patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego Romana Pindla i Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara.

23. edycja festiwalu, w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną wywołaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, odbyła się w wersji online. Uczestnicy konkursu ze względu na obostrzenia niestety nie mogli przyjechać do Kęt, by wystąpić na żywo przed Jury i zgromadzoną publicznością.  W związku z tym, warunkiem uczestnictwa w konkursie było przysłanie filmu z nagraniem swojego występu. Do konkursu zgłosiło się 15 wykonawców: solistów, zespołów i chórów reprezentujących parafie, szkoły oraz ośrodki kultury z Bielska-Białej, Brzeszcz, Graboszyc, Harmęż, Kęt, Kóz, Krakowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Porąbki i Żywca.

Po obejrzeniu wszystkich nagrań, komisja artystyczna w składzie:

1. Stanisław Joneczko – muzyk, proboszcz Parafii Imienia NMP w Kamesznicy
  2. Beata Borowska – dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Katowicach
  3. Jan Borowski – dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu

przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

KATEGORIA: ZESPOŁY

I miejsce         Zespół Pieśni i Tańca MAŁE KĘTY

II miejsce        Zespół ALLEGRIA

III miejsce      Zespól śpiewaczy ISKIERKOWA FAMILIA

Pozostałe zespoły otrzymały:

• Wyróżnienie za radość muzykowania – Zespól wokalno-instrumentalny WESOŁE NUTKI
  • Wyróżnienie za kulturę wokalną – Zespół wokalny KONTRASTY
  • Wyróżnienie za artystyczne opracowanie i wykonanie autorskiej piosenki zespołu „Ballada o papieżu” – Zespół wokalny WŁÓCZYKIJE - grupa młodsza
  • Wyróżnienie za dojrzałą interpretację utworu „Sprawiedliwość” do słów ks. Jana Twardowskiego – Zespół wokalny WŁÓCZYKIJE - grupa średnia

KATEGORIA: CHÓRY

I miejsce          Chór MAKSYMALNI

KATEGORIA SOLIŚCI

I miejsce                      Paweł Madzia

II miejsce ex aequo:   Adriana Frysztacka i Julia Mreńca

III miejsce                              Sandra Pytlarz

Wyróżnienie za wrażliwość artystyczną i dojrzałość wykonania „Kolędy warszawskiej”  Julia Mrozik

Wyróżnienie               Tatiana Ignaczak

Wyróżnienie               DUET: Zuzanna Markuszewska-Milcarek i Zofia Milcarek

Komisja artystyczna i organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom festiwalu za udział w tej wyjątkowej edycji.

Wyrażamy swoją wdzięczność za zaangażowanie i podjęty trud przygotowania występów oraz realizacji nagrań. Cieszymy się, że pomimo trudności, z którymi w dobie pandemii musieliśmy się wszyscy zmierzyć, ta ważna inicjatywa jaką jest Festiwal PSALLITE DEO, była jednak kontynuowana. Zarówno jurorzy jak i organizatorzy wyrażają przekonanie, że w tym niełatwym czasie, możliwość uczestniczenia w Festiwalu była dla obu stron niezwykle budująca, a wybrzmiewająca, chrześcijańska muzyka napełniła nas nadzieją na lepsze jutro.

Do gratulacji, które składamy na ręce laureatów, dołączamy życzenia osiągnięcia kolejnych sukcesów na festiwalowych scenach oraz niegasnącej wiary i radości ze śpiewania.