dziś: 2024-03-28

Jarmark Świętojański 2022 za nami!

Tegoroczny 10. Jarmark Świętojański odbył się 16 października 2022 r. na kęckim Rynku z okazji odpustu ku czci św. Jana Kantego. Wydarzenie to za sprawą Uchwały Rady Miejskiej w Kętach z dnia 5 października 2012 r. ustanowione zostało oficjalnym Świętem Miasta Kęty.

Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty.

Kęcki Jarmark Świętojański to jedyne w regionie wydarzenie tego typu. Stanowi niebanalne połączenie tradycji średniowiecznej z nowoczesnością.

Wydarzenie zainaugurowała uroczysta msza święta, która odprawiona została w kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach  z udziałem przedstawicieli samorządu Gminy Kęty na czele z burmistrzem Krzysztofem Janem Klęczarem oraz goszczącymi delegacjami z miast partnerskich: Kèty na Węgrzech na czele z burmistrzem Gödreiem Zoltánem wraz z małżonką Teresą oraz Keť na Słowacji na czele z burmistrzem Attlila Farkasem wraz z małżonką Sandrą, pocztów sztandarowych lokalnych organizacji, stowarzyszeń i gminnych szkół na czele z Bractwem Świętego Jana Kantego i licznie przybyłych mieszkańców. Obecni byli także m.in. profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na czele ze Zdzisławem Gajdą. Mszy św. przewodniczył pochodzący z Nowej Wsi ks. infułat Władysław Gasidło, emerytowany proboszcz parafii św. Anny w Krakowie, kustosz Grobu św. Jana Kantego, a homilię wygłosił sekretarz biskupa diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Góra. O oprawę muzyczną zadbał Chór Świętojański oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice. Na specjalnie przygotowanych stoiskach obok kościoła aż do wieczora można nabyć pamiątki związane ze św. Janem Kantym oraz pyszne świętojańskie kremówki, ze sprzedaży których część dochodu przeznaczona zostanie na odrestaurowanie figury św. Jana Kantego znajdującej się na placu kościelnym.

Po Eucharystii wyruszyła procesja z relikwiami Świętego na Rynek w Kętach, gdzie pod pomnikiem św. Jana Kantego odmówiono modlitwę, uczestnicy otrzymali błogosławieństwo, a na kęckim Rynku rozpoczął się 10. Jarmark Świętojański.
Podczas Jarmarku można było skorzystać z bogatej oferty rękodzielników oraz skosztować aromatycznych dań i napitków, jak piwo oraz wino grzane, swojskie wędliny, gofry, przepyszne serki góralskie, przyprawy, wata cukrowa oraz smakowite ciasta na stoisku KGW Kęty. Na kramach czekała ręcznie robiona biżuteria, ceramika, drewniane zabawki, zioła, bieżniki, wianki, balony, torby i wiele innych.

Program artystyczny uświetnili:
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice
- Kapela NoToHop z Domu Kultury w Wapienicy
- Zespół Pieśni i Tańca MAŁE KĘTY
- Zespół WŁÓCZYKIJE
- soliści zespołu wokalnego Domu Kultury w Kętach
- dzieci i młodzież z gminy Kęty

Na najmłodszych (ale nie tylko) czekały warsztaty plastyczne z Panią Olą, gdzie milusińscy tworzyli unikatowe jabłka-breloki.
Ponadto quiz wiedzy o Kętach oraz nauka tańca dworskiego z sympatycznymi dwórkami.

Trwała również zbiórka na najdroższy lek świata dla Oliwierka Koman z Wadowic chorego na SMA. Na stoisku Fundacja Pomóc Więcej można było zakupić kwiaty oraz pyszne, domowe przetwory.

Z pewnością każdy znalazł coś dla siebie!

Dziękujemy, że byliście z nami!

/Stoisko rękodzielnicze, Jarmark Świętojański 2019 r./

/Widok na płytę rynku, Jarmark Świętojański 2019 r./