dziś: 2024-04-19

Joszko Broda|KONCERT ONLINE

KONCERT EDUKACYJNY W WYKONANIU JOSZKO BRODY –  JUŻ NIEBAWEM w wersji ONLINE

„Waga dźwięku i koloru – przedmioty nieWAŻNE całkiem na poważnie” to projekt realizowany przez Dom Kultury w Kętach już od września tego roku. Wisienką na torcie projektowych działań miały być warsztaty i koncert znanego multiinstrumentalisty Joszko Brody. Choć pandemia uniemożliwiła nam realizację koncertu na żywo, to jednak nie poddajemy się. Z myślą o uczestnikach projektu pracujemy nad przygotowaniem materiału  filmowego prezentującego koncert edukacyjny w wykonaniu Joszko Brody, który udostępniony zostanie adresatom naszego projektu, czyli szkołom podstawowym i ośrodkom dla osób niepełnosprawnych, działającym na terenie naszej gminy. Ponadto, część koncertowa już niebawem będzie ogólnodostępna w sieci. 

  

JOSZKO BRODA

To polski multiinstrumentalista, kompozytor i producent muzyczny. Urodził się w Istebnej, wsi położonej w Beskidzie Śląskim. Tata jedenaściorga dzieci, z którymi tworzy zespół „Rodzina Brodów”. Od wczesnego dzieciństwa uczył się gry na instrumentach etnicznych (m.in. liściu, drumli, słomce czterootworowej, trzcinie sześciootworowej, okarynie, fujarach, fletach, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, dudach galicyjskich i kozie podhalańskiej). W wieku czterech lat zaczął koncertować u boku ojca, Józefa Brody. Do dzisiaj jest mu bardzo bliska kultura Karpat, a inspirację czerpie z wywodzącej się z tamtych terenów muzyki źródłowej.

Przełomem w karierze muzyka okazał się udział w festiwalu Euro Folk w Sanoku (1993), kiedy to zdobył nagrody w większości kategorii, a także Grand Prix. Po tym sukcesie rozpoczął współpracę z Polskim Radiem 3 oraz wieloma cenionymi artystami. Został też członkiem rockowego zespołu 2Tm2,3 Nagrywał i koncertował między innymi z Wojciechem Waglewskim, Voo Voo, Arką Noego, Antoniną Krzysztoń, zespołem Raz DWA Trzy, Krzesimirem Dębskim, Michałem Lorencem, Stanisławem Sojką, Justyną Steczkowską, Michałem Urbaniakiem, Zygmuntem Koniecznym.  Wraz z żoną, Deborą, założył zespół dziecięcy Dzieci z Brodą. Realizował także własne produkcje muzyczne i teledyski, pisze muzykę do teatru i filmu. Prowadzi warsztaty edukacyjno-oświatowe. Zajmuje się kulturą muzyczną w wielu jej kontekstach. Znawca i pasjonat muzyki źródłowej. Twórca zespołów „Rodzina Brodów”, „Debora”. Jego najnowszy album „Człowiek z lasu” ukazał się w 2019 roku. Mówi o sobie: „Dzień dobry, jestem z lasu”.

Artysta, oprócz pozytywnych recenzji muzycznych, zbiera także wyrazy uznania za troskę o wychowanie młodych pokoleń w duchu patriotyzmu oraz za wkład w zachowywanie nieocenionego polskiego dziedzictwa kulturowego.

Co więcej, Joszko wykorzystał swoje umiejętności oraz doświadczenie pedagogiczne i zrealizował ponad 150 warsztatów autorskich, z których korzysta wiele placówek w kraju i za granicą, skupiających dzieci i młodzież. Inspiracją do zorganizowania warsztatów było m.in. przekonanie, iż muzyka jest drogą do porozumienia między ludźmi niezależnie od wieku.

Głównym celem warsztatów prowadzonych przez Joszko Brodę jest uwrażliwienie dzieci na kontakt ze sztuką oraz zwrócenie uwagi na inspiracje płynące z natury. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienie kręgu kulturowego oraz kultury źródłowej. Dzięki poruszanym tematom, uczestnicy zachęcani są do stawiania sobie podstawowych pytań związanych z odnajdywaniem siebie, własnej tożsamości, odkrywaniem kontekstów, które nas determinują, takich jak przestrzeń, czas, historia i tradycja.

Warsztaty pokazują też, że kultura źródłowa z powodzeniem może odnaleźć swoje miejsce również we współczesnym świecie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków przekazu oraz przede wszystkim, że są to tradycje warte odkrywania, pielęgnowania i przekazywania ich następnym pokoleniom.

Zarówno warsztaty jak i koncert to okazja, by poczuć inspirację, uruchomić procesy twórcze, usłyszeć brzmienia, które są zamknięte w liściu, słomce, trzcinie, fujarze jednootworowej, fujarze sześciootworowej, fujarze pięciootworowej, fujarze sałaskiej, gajdzicy, dudach kozie podhalańskiej, gajdach istebniańskich, okarynie z kamienia, okarynie z gliny, drumlach, drewnianym rogu pasterskim, szofarze z barana, szofarze z antylopy, rogu węgierskim, grających rzeźbach Józefa Wilkonia - kopii ligawki kurpiowskiej wykonanej z metalu i metalowym smoku, trąbity beskidzkiej prawie 4 metrowej długości, i innych.

 

OGLĄDAJ - KONCERT DLA KLAS I-III

OGLĄDAJ - KONCERT DLA KLAS IV-VII

Bądźcie na bieżąco!

YouTube DK: KLIK

Facebook: KLIK

 

   

  

                                   

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

powrót do wydarzeń