dziś: 2022-06-27

Kwietne Dni EKO-Dziecka z GAZ-SYSTEM za nami!

Kwietne Dni EKO-Dziecka z GAZ-SYSTEM” to całotygodniowa impreza ekologiczna organizowana w ramach programu ekologicznego realizowanego dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich Gminy Kęty. Głównym zamierzeniem imprezy było aktywne oraz kreatywne włączenie się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i zorganizowanie dla całych rodzin plenerowej imprezy, której motywem przewodnim była ekologia oraz twórcze zabawy. Główną cześć imprezy poprzedziły warsztaty ekologiczne, konkursy skierowane do wszystkich grup wiekowych, bezpłatne seanse kinowe oraz Rodzinny Rajd Rowerowy wraz z imprezą plenerową.

Poprzez wprowadzenie tematyki ekologicznej, związanej z wartością istnienia łąk kwietnych oraz ochroną środowiska naturalnego pragnęliśmy popularyzować zachowania proekologiczne, rozbudzać empatię, pielęgnować humanitaryzm, postawę pełną wyrozumiałości i życzliwości wobec zwierząt i natury. Dzięki wspólnej zabawie pragniemy rozwijać wśród dzieci, młodzieży i dorosłych wrażliwość na ochronę środowiska naturalnego oraz promować aktywny, rodzinny wypoczynek.

Imprezę plenerową poprzedził konkurs plastyczny dla przedszkola oraz dzieci klas I – III –  „Moja wymarzona łąka kwietna” oraz ekologiczny konkurs FOTO „Polny kwiat”, których wyniki zostały ogłoszone podczas głównego wydarzenia. Nadesłane prace były prezentowane podczas imprezy plenerowej. Natomiast w niedziele zaprosimy na seanse kinowe.

 

Przed imprezą plenerową, w dniach 30.05 – 4.06. odbyło się pięć warsztatów ekologicznych:

30.05.2022 r. – warsztat lampiony z papieru ryżowego ze światłem led. Uczestnicy wykonali po dwa lampiony, ozdabiane polnymi kwiatami. Połowa prac zdobiła scenę plenerową.
31.05.2022 r. – sadzimy zioła – podczas warsztatu ogrodniczego uczestnicy poznali zioła, ich charakterystykę oraz znaczenie. Wspólnie zasadziliśmy ziołowy ogródek w donicach oraz warzywniak, które obecnie stoją na tarasie DK. Uczestnicy warsztatów mogą pielęgnować swoje zioła również po zakończeniu projektu.
01.06.2022 r. – plenerowy Escape Room dla młodzieży – „Apollo 14 – Makroświat”. Odbyło się sześć 20-minutowych gier, zorganizowanych pod dmuchaną kopułą typu igloo. W każdej grze uczestniczyło 5 uczestników.
02.06.2022 r. – EKO- warsztat stolarski Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach – uczestnicy stworzyli zabawne, kolorowe EKO zabawki: gąsienice, pszczółki, biedronki.
03.06.2022 r. - warsztaty cyjanotypii: obrazy – uczestnicy wykorzystali wiedzę, świeże rośliny polne i technikę cyjanotypii. Po krótkim wprowadzeniu, przedstawieniu gatunków roślin, które możemy spotkać na łąkach każdy uczestnik stworzył własną pracę artystyczną z udziałem wcześniej poznanych roślin. Cyjanotypia jest to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza i pozwalająca nam "zrobić roślinom zdjęcia bez użycia aparatu". Warsztat poprowadziła Fabryka EKO Dzieła z Krakowa.

 

IMPREZA PLENEROWA

Część główną imprezy poprzedził Rodzinny Rajd Rowerowy:

„Rodzinna EKO-Rozgrzewka” – rozpoczęła obchody EKO Dnia Dziecka. Rozgrzała dużych i małych, uczestników Rodzinnego Rajdu Rowerowego, a także zachęciła do EKO-AKTYWNOŚCI oraz rodzinnego spędzania czasu wolnego. Rozgrzewkę poprowadziła Żaneta Siwiec – trener personalny, Ambasador ogólnopolskiego projektu Odchudzamy Polskę.

 

„Rodzinny Rajd Rowerowy” – zaprosiliśmy do udziału w nim całe rodziny. Pokonując trasę wyznaczoną przy udziale policji, na terenie gminy Kęty i okolic pokazaliśmy, że rower to nie tylko doskonała zabawa, ale i ekologia. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy gadżet w postaci koszulki, odblasku oraz przypinki. Na zakończenie Rajdu na zwycięzców czekały nagrody dla Najliczniejszej Rodziny, dla Najstarszego oraz Najmłodszego Uczestnika Rajdu.

 

Część główna imprezy  - program artystyczny w wykonaniu dzieci z placówek oświatowych oraz skupionych w sekcjach i zespołach artystycznych działających w Domu Kultury w Kętach oraz instytucji oświatowych Gminy Kęty, odbyła się na estradzie plenerowej Domu Kultury w Kętach. W repertuarze znalazły się m.in. piosenki, widowiska taneczno-teatralne oraz liczne pokazy EKO.

 

Wieczorem na scenie plenerowej Domu Kultury w Kętach nastąpiło również ogłoszenie wyników i rozdanie nagród za I, II i III miejsce w konkursie plastycznym oraz fotograficznym.

 

Wszystkie dzieci wraz z rodzicami zaprosiliśmy do wspólnej zabawy tanecznej, której towarzyszyły liczne zabawy ruchowe prowadzone przez animatorów.

Prezentacją na scenie towarzyszyły ponadto wiele, innych atrakcji. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy do udziału w różnorodnych, ciekawych akcjach plastycznych i artystycznych:

1)  Warsztat „Zaplatamy warkoczyki” - Fryzjerki z OHP Kęty plotły piękne warkocze pod wianki dla każdej dziewczynki.

2) Monidło – rama do robienia zdjęć – polne kwiaty z logo Sponsora Głównego

3)  Łąka kwietna w Galerii Górnej – wraz z wystawą pokonkursowych prac plastycznych oraz fotograficznych.

4)  Konkurs „Zrób sobie zdjęcie w kwietnej ramie i umieść je w komentarzu pod postem” – pierwsze trzy zdjęcia (6 osób) wysłane przez uczestników imprezy plenerowej otrzymały pamiątkowe upominki od Sponsora głównego (plecak oraz maskotka GAZ-SYSTEM)

5)  Warsztat „Zaplatamy wianki”– na warsztaty zaprosiliśmy wszystkich uczestników pleneru. Dzieci, które nigdy nie miały okazji mieć w rękach polnych kwiatów i nie wiedziały od czego zacząć, miały okazję poznać tą technikę.
6) „Sztuka kropkowania dla najmłodszych” – dzieciaki na drewnianych breloczkach w kształcie kwiatuszka będą ozdabiać za pomocą nakładania kropek, tzw. pointylizm.
7) Warsztat „Kolory łąki” – z pomalowanych własnoręcznie kamieni, nasi milusińscy stworzyli mozaikę – polne kwiaty.
8) Warsztat „Odlewy gipsowe” – na gipsowych figurkach kwiatów oraz owadów łąkowych najmłodsi  malowali farbami.
9) Warsztat EKO plastyczny „Owady” przygotowany przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach z filia w Brzeszczach – dzieciaki tworzyły różne owady, które umieszczone zostały w donicach z ziołami stojącymi na balkonie DK
10) Warsztat drukowanie roślinami -  prosta technika, która już dawno temu pozwalała ludziom na utrwalanie ulotnego piękna przyrody. Na warsztatach najmłodsi poznali drzeworyt naturalny oraz drukowanie roślinami polnymi.
11) Bieg patrolowy przygotowany przez Harcerzy z ZHP oddział Kęty.
12) Tatuaże brokatowe – dla wszystkich chętnych.
13) EKO stoisko z artykułami oraz roślinami przygotowane przez Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach z filia w Brzeszczach
14) Stoisko lokalnej Księgarni TuCzytam – z pięknie ilustrowaną literaturą dla dzieci.
15) Maskotka Marshall z bajki Psi Patrol – maskotka obecna była podczas wręczania nagród oraz przeprowadziła godzinną zabawę z dzieciakami pod sceną plenerową.

Imprezie towarzyszyła „muzyka łąk” oraz najsłynniejsze przeboje muzyki dziecięcej. Obecny był Food Truck z naturalnymi lodami oraz EKO żelkami, kawa, herbata oraz zdrowym sokiem pomarańczowym. Dodatkowo zakręcone ziemniaczki i inne smakołyki. Były zabawki, balony.

 

W Dniu Dziecka nie mogło oczywiście zabraknąć takich atrakcji dla najmłodszych, jak:

- malowanie twarzy dzieciom,

- zwierzątka z balonów,

- dmuchane zamki – tor przeszkód,                                                                                                     ,

- wielkie bańki mydlane, bańkownica.

- EKO-kącik plastyczny,

- EKO-kącik dla Malucha.

Niedziela zakończyła całotygodniową imprezę. Dzieciom, młodzieży oraz dorosłym zaproponowaliśmy dwa seanse kinowe: dla młodszych „Robaczki z zaginionej doliny” oraz film „Animal” dla starszych.

Zależało nam na aktywnym udziale uczestników imprezy, aby każdy mógł poprzez własne doświadczenie nabyć i wzbogacić swoją wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska. Publiczność nie ograniczała się zatem do roli biernego widza, ale była angażowana do czynnego udziału zarówno w części estradowej, jak i wszystkich elementów oraz działań towarzyszących imprezie. Udział GAZ-SYSTEM S.A. wpisał się z pewnością w tematykę całego przedsięwzięcia

Sponsor główny:

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

powrót do wydarzeń