dziś: 2024-03-29

Letnie Warsztaty Przyrodnicze

Letnie Warsztaty Przyrodnicze to był czas pełen wspaniałych atrakcji, ciekawych zajęć edukacyjnych, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Zajęcia dla grupy dzieci w wieku 7-10 lat trwały od 12 aż do 30 lipca, w każdy poniedziałek, środę i piątek. Od pierwszych chwil dzieci wkroczyły w świat pełen przyrodniczych ekscytacji, tajemnic natury, a także zwierzęcych przygód.

Początkowo uczestnicy obejrzeli seans filmowy, a następnie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych na Podlesiu, gdzie mieli szansę dowiedzieć interesujących rzeczy na temat okolicznych lasów i zwierząt w nim zamieszkujących. Kolejną atrakcją była wycieczka do Żabich Dołów w Zielonkach koło Krakowa. Tam dzieci wzięły czynny udział w mikro ekspedycji naukowej po dzikiej przyrodzie, którą zrealizował dla nas założyciel Fundacji „Dzieci w Naturę”. W piątek, na zakończenie I tygodnia Letnich Warsztatów Przyrodniczych wraz z plastyczkami i animatorami Domu Kultury uczestnicy tworzyli „Leśne Płaskorzeźby” w Parku Lipowym.

Kolejny tydzień przygód z naturą w tle rozpoczął seans filmowy, następnie odbyła się Zielona Spartakiada, a zabawę dopełniły warsztaty plastyczne, podczas których tworzyliśmy obrazy z suszonych roślin. Drugą wycieczką, w jakiej uczestnicy Letnich Warsztatów Przyrodniczych brali udział była wyprawa do Magicznej Osady w Rzykach. Miała ona charakter rekreacyjny - dzięki licznym atrakcjom znajdującym się na świeżym powietrzu, uczestnicy wyjazdu spędzili czas aktywnie i ciekawie, a w Edukacyjnej Strefie Pingwina podciągnęli swoją wiedzę dotyczącą wody, grawitacji i urządzeń hydrotechnicznych. Atrakcjami kończącymi drugi tydzień warsztatów były zajęcia plastyczno-techniczne, na których uczestnicy tworzyli obrazy metodą string art, a także z instruktorem etyki outdoorowej z Dzikiej Drogi podciągnęliśmy swoje survivalowe umiejętności.

Następny, już trzeci tydzień Letnich Warsztatów Przyrodniczych rozpoczęliśmy seansem kinowym, po którym stworzyliśmy kaktusy z kamieni ożywiając je i podnosząc do rangi prawdziwych kwiatów. Kolejna wycieczka przyniosła również wiele emocji.  Wśród atrakcji kęckiego Rancho na Widoku znalazła się przejażdżka konna, oprowadzanie po rancho oraz przydatna garść wiedzy na temat koni. Na zakończenie wizyty w rancho przejechaliśmy do pobliskich Kobiernic, gdzie wyruszyliśmy na wzgórze Wołek, posłuchaliśmy miejscowych legend związanych ze znajdującymi się tam ruinami zamku i bawiliśmy się na łonie natury. A to wszystko dzięki panu Przemkowi Gąsiorkowi z Fabryki Kreatywności. Wspaniałym podsumowaniem 9 dniowej akcji była sesja zdjęciowa z przyrodą w tle, a także wspaniały pokaz „Rzecz o owadach” w wykonaniu „Owady i spółka”, wraz z którą uczestnicy wybudowali domki dla owadów.

Wszystkie zajęcia w ramach Letnich Warsztatów Przyrodniczych zaplanowane zostały w taki sposób, aby zachęcić dzieci do twórczej aktywności, zwrócić ich uwagę na wielką wartość i piękno otaczającego nas świata, a radosną i ciekawą zabawę na świeżym powietrzu, uczynić okazją do przekazania jak największej ilości wiedzy na temat przyrody.