dziś: 2024-04-20

Pozytywny Pojemnik przy DK

Kilkanaście dni temu przed Domem Kultury w Kętach stanął oktagon obsługiwany przez Stowarzyszenie „Pozytywni” z Oświęcimia, do którego mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe nakrętki po napojach. Na zapełnienie nie trzeba było długo czekać. 14 stycznia 2021, odbyło się pierwsze oficjalne opróżnienie pojemnika.

Inicjatorem postawienia pojemnika jest radny Powiatu Oświęcimskiego Józef Szafran, który po kontakcie ze Stowarzyszeniem i pozytywnej opinii burmistrza Gminy Kęty zwrócił się z prośbą do lokalnych przedsiębiorców o zasponsorowanie oktagonu. Fundatorami zostali panowie: Paweł Sarka i Marek Matyszkowicz z Zakładu Usługowo-Handlowego "Sarka"-P z Bulowic.

- Chcieliśmy pomóc w zbieraniu nakrętek na dobry cel, umożliwić też zbieranie ich w naszej gminie – mówi Paweł Sarka.

- Są to ludzie, którzy dużo pomagają i tym razem też bardzo pomogli, za co w imieniu mieszkańców gminy Kęty jestem im bardzo wdzięczny – podkreśla Józef Szafran, dziękując sponsorom.

Jak poinformował rzecznik Stowarzyszenia „Pozytywni” Paweł Wodniak, lokalizacja wskazana została po rozmowach z burmistrzem Gminy Kęty Krzysztofem Janem Klęczarem. Zdradził także, że w planach jest postawienie jeszcze jednego pojemnika w Kętach i będzie to w części, gdzie przewija się duża liczba ludzi.

- To jest czwarty z kolei pojemnik, które ustawiło Stowarzyszenie "Pozytywni", natomiast piąty, który opróżniamy. My jako „Pozytywni” zapewniamy, że pieniążki ze sprzedaży tych nakrętek trafią na dobry cel. Od kilku tygodni opiekujemy się pięcioletnią Wiktorią Śmieja z Oświęcimia. Być może kolejną osobą będzie dziecko potrzebujące pomocy z gminy Kęty – zaznacza Paweł Wodniak.

Mieszkańcy Kęt długo czekali na taki pojemnik. Ułatwia on zbiórkę nakrętek, których trzeba naprawdę wiele, by móc je spieniężyć i dzięki temu opłacić zajęcia rehabilitacyjne lub kupić wózek dla niepełnosprawnej osoby. Za tonę nakrętek firmy recyklingowe płacą ok. 1 tys zł. Pełen pojemnik, który stanął przed Domem Kultury w Kętach, to kwota ok. 120 zł. Jak poinformowała Jolanta Wodniak ze Stowarzyszenia "Pozytywni", jedna z firm recyklingowych z Oświęcimia, aby wspomóc działania Stowarzyszenia, za tonę nakrętek zaproponowała kwotę 1400 zł.

- Dzięki naszej zbiórce nakrętki trafiają do firm zajmujących się recyklingiem, dając im „drugie życie", dzięki czemu zostaną wykorzystane ponownie na nowe produkty np. opakowania, doniczki – wyjaśniają członkowie Stowarzyszenia. - Dlatego zachęcamy - nie wyrzucajcie nakrętek do śmieci, a zbierajcie je, dajcie im drugie życie – apelują.

Opróżnienie pojemnika przez Stowarzyszenie "Pozytywni" odbyło się przy współudziale fundatorów oktagonu: Pawła Sarki i Marka Matyszkowicza. Obecny był także wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń, który również zasilił pojemnik przyniesionymi ze sobą nakrętkami oraz dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwia Brzozowicz.

Stowarzyszenie „Pozytywni” z Oświęcimia funkcjonuje od sierpnia 2020 r. Powstało z inicjatywy ludzi, którzy wcześniej działali w wielu organizacjach pomocowych. Jako grupa przyjaciół zorganizowali szereg akcji, gdy w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa. Jak sami przyznają, nawet siedząc w domu można pomagać.

Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, źródło: InfoKęty