dziś: 2023-03-21

Projekt ECO Land-Art | Polsko-Ukraińska wymiana młodzieży |

Dom Kultury w Kętach otrzymał dofinansowanie w kwocie 65 961,32 zł na realizację projektu "ECO Land-ART" , dofinansowanego z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Działania projektowe z młodzieżą z Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 im. M. Dąbrowskiej oraz z miejscowości Zymna Voda na Ukrainie Відділ культури Зимноводівської сільської ради trwały od 20 do 27 września 2022 r. Podczas wspólnych działań projektowych młodzież polsko-ukraińska miała okazję poznać siebie nawzajem, swoje tradycje i zwyczaje. Uczestnicy wspólnie stworzyli przestrzeń przyjazną integracji, dobrej zabawie oraz ciekawemu spędzaniu czasu wolnego. Tematem projektu była działalność artystyczna na tle środowiska naturalnego. Celem - integracja międzykulturowa młodzieży, otwarcie się na świat oraz realizowanie wspólnych pasji. Podczas wymiany wróciliśmy ”do korzeni”, nie tylko w sposobie komunikowania się, rozmów twarzą w twarz, ale również podczas ˙
leśnych warsztatów.


Motywem przewodnim wymiany młodzieży była ekologia oraz Land-ART – technika tworzenia sztuki z otaczającej przyrody. Młodzież założyła oraz prowadziła Fanpage projektu https://www.facebook.com/ProjektEcoLandArt. Mieli również możliwość udziału w ciekawej grze terenowej po Kętach oraz Bielsku - Białej. Każde warsztaty poświęcone były innemu zagadnieniu sztuki ziemi. Uczestnicy zbierali naturalne surowce, które zostały następnie wykorzystane do stworzenia farba naturalnych.  Ozdabiali unikatowe torby bawełniane oraz sadzili "Lasy w szkle". Wspólnie projektowali gadżety, ulotki, plakaty oraz zaproszenia na wystawę wieńcząca ich działania, które dały wiele satysfakcji oraz dobrej zabawy. 

Wymiana młodzieży to nie tylko warsztaty i "ciężka" praca, ale również czas na poznawanie siebie. Młodzież miała możliwość zorganizowania wieczorów z tradycyjną, dla swojego kraju kuchnią. Było cos na słono i cos na słodko. Samodzielne zakupy uczestników zaowocowały pięknym, nastrojowym wystrojem stołów podczas wspólnych posiłków. Seanse filmowe, dyskoteki czy wieczór z grami planszowymi, to tylko część atrakcji przygotowanych dla młodzieży. 


Projekt został dofinansowany z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki kwotą 65 961,32 zł. 

powrót do wydarzeń