dziś: 2024-03-29

Piękny Koncert Stanisława Sojki na Dzień Kobiet

Gwiazdą wieczoru był STANISŁAW SOYKA, a na scenie będzie mu towarzyszyć band Fundacji "Gotowi do działania" w składzie:
Michał Wódz - instrumenty klawiszowe , wokal
Zbigniew Kruczek- wokal
Grzegorz Grunwald - gitary, wokal
Wojciech Gil - gitary, wokal
Bogumił Zieliński- gitara basowa
Wojciech Zieliński- perkusja
Piotr Wojtyczek - wokal
To był wieczór pełen emocji, wspaniałej muzyki i niespodzianek.

Zaczął występować w wieku 7 lat, kiedy to śpiewał w sopranach w chórze kościelnym. Mając 14 lat, został kościelnym organistą. Był wówczas uczniem szkoły muzycznej w Gliwicach, gdzie uczył się gry na skrzypcach.
Naukę kontynuował w liceum muzycznym w Katowicach, a następnie studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, na kierunku aranżacji i kompozycji. W czasie studiów był wokalistą uczelnianego big bandu Puls, z którym dokonał kilku nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach.

Pod koniec lat 70. Sojka współpracował z jazzowymi zespołami EXTRA BALL oraz SUN SHIP Jarosława Śmietany, był więc znany w środowisku jazzowym.
Staszek Sojka zadebiutował w listopadzie 1978, recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii". Przedstawił wówczas własne interpretacje standardów jazzowych, soulowych, R&B, a także pieśni ludowych i kolęd.

Sojka nagrywał z innymi wielkimi artystami epoki: Anną Jantar, Katarzyną Gärtner, Marylą Rodowicz, Andrzejem Zauchą, Tadeuszem Nalepą, zespołem Maanam, De Mono oraz Kayah, Izabelą Trojanowską, Urszulą.

Krytyk jazzowy Willis Conover, okrzyknął Sojkę „najlepiej strzeżonym sekretem polskiej muzyki”. Wokalista zaczął występować w całej Europie. W 1984 wystąpił jako support przed koncertem koncertu Raya Charlesa we Francji. W latach 1983–1988 co rok był wybierany przez czytelników magazynu „Jazz Forum” najlepszym wokalistą jazzowym.

Stworzył swój własny, bardzo charakterystyczny styl kompozycji oraz wykonania ze specyficznym synkopowanym frazowaniem w grze fortepianowej.

W 1990 zaczął występować pod nazwiskiem Soyka i wylansował przeboje „Cud niepamięci” i „Play It Again”, zapowiadające jego album pt. Acoustic.

Na początku 1991 wylansował przebój "Tolerancja (na miły Bóg)", który powstał z okazji koncertu „Tolerancja” na rzecz chorych na AIDS, zorganizowany w lutym 1991 w Warszawie.

Od tego czasu regularnie wydaje nowe przeboje, jego płyty niejednokrotnie otrzymywały status złotej i platynowej, stał się laureatem wielu nagród, m.in. Frederyków, Bursztynowego Słowika.

Źródło:  wikipedia, www.muzeumjazzu.pl

powrót do wydarzeń