dziś: 2024-03-29

"WAGA DŹWIĘKU I KOLORU..." | październik 2020

Październik, choć naznaczony atmosferą niepokojów i ciągłych zmian związanych z pandemią koronawirusa, w domu Kultury w Kętach upłynął bardzo intensywnie. Artystyczne i muzyczne działania adresowane do przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych zajęły sporo miejsca w kalendarzu imprez DK. Wydarzenia te są przedsięwzięciami ujętymi w projekcie „Waga dźwięku i koloru – przedmioty nieWAŻNE całkiem na poważnie” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przedszkolaki podczas audycji muzycznej poprowadzonej przez Katarzynę Wojszczyk poznawały cechy charakterystyczne instrumentów klawiszowych, strunowych, dętych i perkusyjnych. Mogły też same stać się na chwilę muzykami, by przy pomocy tamburyna, dzwonków, grzechotek, trójkąta, bębenka i innych instrumentów – zabrać wszystkich uczestników audycji na spacer „ulicą dźwięków”.

Na brak propozycji nie mogli też narzekać uczniowie szkół podstawowych. W październikowym harmonogramie znalazły się: warsztaty teatralne, koncert umuzykalniający, warsztaty ceramiki i mozaiki drewnianej.

Wiele ciekawych doświadczeń i wrażeń czekało na uczestników warsztatów teatralnych, które poprowadził Włodzimierz Pohl - aktor, reżyser, lalkarz, pracujący na co dzień w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej. Uczestnicy wzięli udział w  dwóch spotkaniach poświęconych muzyce w teatrze oraz w jednym spotkaniu dotyczącym scenografii. Zadania muzyczne tworzone na scenie podczas pracy z małymi aktorami były elementem wyjścia do budowy wesołych etiud teatralnych. Podczas pracy nad poszczególnymi scenkami, dzieci dowiedziały się jaką rolę pełnił chór w starożytnym teatrze, czym jest ilustracja muzyczna, wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz muzyka „mechaniczna”.  Wprowadzeniem do trzeciego spotkania było zapoznanie dzieci z takimi zagadnieniami jak: scenografia statyczna, dynamiczna i symboliczna, rekwizyty teatralne, kostium, światło, lalka teatralna, materiały służące do budowy scenografii. Następnie poznały funkcje scenografii i możliwości tworzenia przestrzeni scenicznej, nie tylko za pomocą stałych elementów dekoracji czy rekwizytów, ale także światła. Ponadto, nawiązując do nazwy projektu, w którym jest mowa o przedmiotach nieWAŻNYCH, uczestnicy warsztatów wraz z prowadzącym zbudowali etiudę przedstawiającą stworzenie świata, w której wykorzystały przedmiot pozornie nieważny – jakim jest folia malarska. Zadanie to uświadomiło dzieciom, jak wielka jest moc wyobraźni oraz to, jak ciekawe i zaskakujące rozwiązania można stosować w teatrze.

Koncert wykonany przez artystów z Krakowa: Zofię Trystułę-Hovhannisyan, Adriannę Kafel i Jana Rusina był dla odbiorców niezwykle pasjonującą podróżą „Jedwabnym szlakiem do Chin”. W nawiązaniu do tytułu koncertu, artyści zaprezentowali muzykę z krajów leżących na trasie istniejącego niegdyś słynnego szlaku kupieckich karawan między Europą a Chinami, tj.: Bułgarii, Armenii, Turcji, Indii, Mongolii i Chin. Ponadto, uczestnicy mogli zobaczyć oryginalne instrumenty i stroje z tych krajów, co z pewnością podkreśliło jeszcze bardziej orientalny klimat koncertu.

W propozycjach dla dzieci ze szkół podstawowych nie zabrakło również działań plastycznych i rękodzielniczych. Jedną z propozycji były warsztaty ceramiki. Zajęcia te były okazją do zapoznania się z różnymi możliwościami wykorzystania gliny oraz narzędziami i przyborami, które wykorzystuje się w ceramice. Pod czujnym okiem instruktora – Iwony Pastok – dzieci wykonały przepiękne płaskorzeźby, których motywem przewodnim była jesień. Wykonane przez dzieci prace zostaną wypalone, by następnie wrócić do właścicieli i z pomocą farb nabrać jesiennych barw. Kolejną techniką, jaką poznawały dzieci była mozaika drewniana. Prowadząca zajęcia - Justyna Kasolik najpierw zapoznała dzieci z różnymi możliwościami układania mozaiki, pokazała przykładowe konfiguracje i wzory, a następnie pomogła dzieciom w tworzeniu ich niepowtarzalnych dzieł. Wykonane prace zostały zaopatrzone w zawieszki, by móc stać się ozdobą ścian, obrazkiem, ramką na zdjęcie a nawet podstawkiem na drobiazgi.

W harmonogramie projektu zostały zaplanowane jeszcze takie artystyczne wyzwania jak: warsztaty malowania na jedwabiu, wyplatanie makramy, a także warsztaty muzyczne i koncert Joszko Brody. Już dziś wiemy, że propozycje te nie zostaną zrealizowane w takim wymiarze, jak zostały pierwotnie zaplanowane. Dom Kultury w Kętach jednak dzielnie walczy o to, by założone w projekcie cele zostały osiągnięte i by jak najwięcej dzieci skorzystało z poszczególnych wydarzeń. Wszystkie działania będą zatem rejestrowane z myślą o uczestnikach, którzy nie mogli wziąć w nich udział ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną. Materiały te zostaną udostępnione placówkom szkolnym i przedszkolnym, a także ośrodkom zajmującym się pomocą osobom niepełnosprawnym w naszej gminie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

powrót do wydarzeń