dziś: 2024-04-24

"WAGA DŹWIĘKU I KOLORU..." | wrzesień 2020

Wrzesień był szalenie intensywny! Warsztaty malarstwa emocjonalnego, trzy audycje muzyczne o tym, czym jest muzyka, warsztaty śpiewu białego a także trochę o elektronice ukrytej w instrumentach. To wszystko w jednym miesiącu!

Malarstwo Emocjonalne 

Podczas warsztatów malarstwa emocjonalnego uczestnicy odkrywali sztuki plastyczne, niezwykłą paletę barw i możliwość wyrażania przez nie swoich emocji. Malarstwo emocjonalne to nowy kierunek współczesnego dwupoziomowego malarstwa wielkoformatowego. Była to forma zabawy z farbami, w czasie której dzieci z przedszkoli z Gminy Kęty i podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach malowali dosłownie całymi sobą.

Stworzone przez małych artystów abstrakcyjne dzieła prezentują się wspaniale przed budynkiem Domu Kultury na wystawie pt. „Obrazy malowane emocjami". 

Prowadzący: Adam Plackowski. Ukończyła w 1984r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Filia Grafiki w Katowicach. Uprawia dwie (odległe) formy malarstwa. OD 1999r. pracuje z dziećmi i młodzieżą w utworzonym przez siebie Ministudium Plastyczno-Rysunkowym w Mysłowicach Janowie. Prowadzi lekcje rysunku studyjnego dla młodzieży oraz zajęcia wg własne, autorskiej metody arteterapii poprzez sztukę - "Malarstwa Emocjonalnego". Obecnie jest dyrektorem Muzeum Miasta Mysłowice, którego wystrój sam zaprojektował i wykonał. W 2018 roku otrzymał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. 

Filcowanie na mokro

Uczestnicy poznali rodzaje wełen oraz podstawy techniki filcowania, wykonując samodzielnie niepowtarzalne ozdoby.

Prowadząca: Justyna Wróbel-Mikołajczyk. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Jej specjalizacją jest wzornictwo w zakresie: stylistyka mody - projektowanie odzieży, projektowanie tkaniny. Jest też plastykiem teatralnym i charakteryzatorem. Prowadzi Pracownię Kreatywności, organizuje warsztaty artystyczne,
przede wszystkim z zakresu filcowania. Jest współautorką książek z cyklu: „Magia filcowania".

"Co to jest muzyka?" - audycja muzyczna 

Przedszkolaki, angażując się osobiście w przebieg koncertu, dowiedziały się czym jest muzyka, z jakich składa się elementów, jak jej słuchać, na co zwracać uwagę. Do każdego z elementów dzieł muzycznych, znanych kompozytorów muzyki klasycznej, dopasowana została interpretacja ruchowa lub proste ćwiczenia ilustrujące dane zagadnienie. Ten sam temat artyści zrealizowali dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, dostosowując przebieg koncertu do predyspozycji słuchaczy.

Prowadząca: Katarzyna Wojszczyk. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach regionalnych i ogólnopolskich. Uczestniczyła w warsztatach polskich i zagranicznych muzyków. Współpracowała z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Na co dzień pracuje jako nauczyciel fletu w szkole muzycznej. Jej pasją jest praca z najmłodszymi, dlatego od kilku lat prowadzi zajęcia dla najmłodszych adeptów muzyki.

Pani Katarzynie akompaniował na fortepianie Mateusz Krystian.

Warsztaty Śpiewu Białego 

Warsztaty z Brygidą Sordyl z Akademii Folkloru były okazją do pokazania dzieciom piękna i niepowtarzalności, jaką charakteryzuje się muzyka ludowa. Podczas spotkań skupiliśmy się szczególnie na technice białego śpiewu. Uczestnicy odkrywali różnorodne możliwości głosowe i nauczyli się odróżniać biały głos od tego, który na co dzień "płynie" z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ponadto, nauka piosenek ludowych została wzbogacona o elementy tańca - hajduka i siustanego - oraz śpiewane zabawy ludowe.

Prowadząca: Brygida Sordyl – śpiewaczka ludowa, etnomuzykolog, skrzypaczka, altowiolistka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich. Laureatka Złotego Żywieckiego Serca na FFGP w Żywcu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Instruktor śpiewu i kierownik kapeli w Regionalnym Zespole „Magurzanie” z Łodygowic oraz Kierownik Zespołu Regionalnego „Lipowianie” z Lipowej. Założyciela i śpiewaczka grupy śpiewaczej „Magurzanki”. Członkini i współzałożycielka folkowej Kapeli „PoPieronie”. Obecnie jest wykładowcą na wydziale Muzyki Tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest także instruktorem śpiewu i skrzypiec w Fundacji Braci Golec.

"Elektronika ukryta w instrumentach..." 

Podczas ok. 45 minutowej audycji muzycy Filharmonii Śląskiej wprowadzili młodych melomanów w świat muzyki rozrywkowej, prezentując niezwykłe możliwości współczesnej technologii. Uczestnicy koncertu zapoznali się z szeroką gamą dźwięków jakie wydawać mogą instrumenty tj. gitara elektryczna. Atrakcją dla uczestników była też okazja do zaśpiewania na scenie i odkrywania całego wachlarza możliwych modulacji głosu przy użyciu procesora wokalowego.
Prowadzący: muzycy i prelegent z Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

   

  

                                   

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

powrót do wydarzeń