dziś: 2021-10-25

Wszystko płynie | spektakl teatralny

Spektakl był relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku.

Zdjęcie nr 1: Elegancko ubrana kobieta, siedzi przy stole, nakrytym białym obrusem. Przed nią położony jest talerz, sztućce oraz kieliszek z napojem. Po lewej stronie męskie dłonie, podające blondynce kromkę chleba.

Fot. Maciej Rukasz

Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst Wszystko płynie Wasilija Grossmana w spektaklu Punkt Zero: Łaskawe. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Wówczas na scenie znaleźli się aktorzy stale współpracujący z Januszem Opryńskim – Eliza Borowska (Teatr Polski w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Projekt zakładał radykalne ograniczenie formy – spektakle nie mogły przekraczać 16 minut. Fragment ten znajdzie się w przedstawieniu Wszystko płynie.

adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
obsada: Eliza Borowska, Sławomir Grzymkowski
światło: Jan Piotr Szamryk
wizualizacje: Aleksander Janas / kilku.com
koordynacja produkcji: Barbara Sawicka
współpraca: Dorota Stochmalska
premiera: 10 października 2019 (Konfrontacje Teatralne w Lublinie)
28 listopada 2019 (Teatr Soho w Warszawie)

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Zdjęcie nr 2: Czarno-białe zdjęcie, ukazujące kobietę, patrzącą w przestrzeń, a po jej prawej stronie znajduje się mężczyzna.

powrót do wydarzeń