dziś: 2023-01-31

Wycieczka piesza studentów UTW na Potrójną

Studenci UTW zrzeszeni w sekcji wycieczek pieszych 19 marca wyruszyli na wędrówkę. Celem była Potrójna - dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Andrychowskim. 

Obydwa wierzchołki są zwornikami dla trzech grzbietów. Niższy znajduje się nad doliną Kocierki w głównym grzbiecie Beskidu Małego. Na północ odbiega od niego krótki grzbiet do wierzchołka wyższego, ten zaś rozgałęzia się na dwa grzbiety; północno-zachodni grzbiet Jawornicy i północno-wschodni grzbiet Czarnego Gronia. Potrójna wznosi się nad dolinami trzech potoków: Kocierką, Bolęcinką i źródłowym ciekiem Wieprzówki. Potrójna jest doskonałym punktem widokowym. Obydwa jej wierzchołki i cały grzbiet są bowiem bezleśne. Znajdują się tutaj rozległe hale pasterskie i łąki, widoki z nich należą do najbardziej rozległych w całym Beskidzie Małym. Panorama widokowa obejmuje: Pogórze Śląskie, Pasmo Bliźniaków, Dolinę Rzycką, główny grzbiet Beskidu Małego, Gorce, Pasmo Policy, Babią Górę, Pasmo Jałowieckie, Pilsko, Kotlinę Żywiecką, Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki, pasmo Wielkiej Raczy oraz Beskid Śląski od Glinnego po Skrzyczne. Na niższym wierzchołku stoi dawna kapliczka pasterska z figurką Matki Boskiej, na wyższym zamontowano dwie tablice z opisanymi panoramami widokowymi.

INFO: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potr%C3%B3jna_(883_m)

Naszym wędrowcom dopisała pogoda tego dnia. Jednakże z powodu zbyt dużej ilości śniegu, studenci zakończyli marsz na Czarnym Groniu.

Już dziś zapraszamy na kolejna wycieczkę - 26 marca na Kiczerę.

powrót do wydarzeń