dziś: 2024-04-12

XI Festiwal Młodego Aktora | GALA FINAŁOWA

„Żywe słowo” wciąż żywe!

Eliminacje oraz Gala Finałowa XI Festiwal Młodego Aktora w Kętach za nami.


18 kwietnia 2023 r. odbył się XI Festiwal Młodego Aktora pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty.  Tradycyjnie, w ramach wydarzenia odbyły się 3 konkursy:
- 4. Regionalny Turniej Recytatorski,
- 28. Regionalny Turniej Interpretacji Bajki i Baśni „Wesoła Zagroda”,
- 13. Regionalny Turniej Teatralny.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Krzysztof Jan Klęczar - Burmistrz Gminy Kęty. Obecni byli również Rafał Ficoń – Zastępca Burmistrza Gminy Kęty, Sylwia Brzozowicz – dyrektor DK Kęty oraz Piotr Wojtyczek – zastępca dyrektora DK Kęty.

Uczestników festiwalu, inscenizacją pt. „Awantura na podwórku”, przywitali młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej „Bajdurki” działającej w DK Kęty pod kierunkiem Marii Karaim oraz Marty Koczur. Inscenizacja ta powstała w oparciu o wiersz pana Wiesława Drabika, który był gościem specjalnym wydarzenia i zaprosił na spotkanie autorskie.

Uczestników konkursów teatralnych oceniała komisja artystyczna w składzie:

- Maria Suprun – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

- Kuba Abrahamowicz – wykładowca na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach, założyciel i aktor Teatru Komedii Kuby Abrahamowicza w Bielsku-Białej, przez wiele lat związany również z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

- Konrad Ignatowski – aktor Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej

Uczestników konkursu recytatorskiego oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Franciszek Kopczak – instruktor i animator teatralny, reżyser,

- Lucyna Kubas – doświadczona nauczycielka języka polskiego, pasjonatka teatru,

- Donata Wójcik-Bąbska - pedagog szkolny, instruktor teatralny, opiekun grupy teatralnej "Minus Jeden" działającej w Powiatowym Zespole nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach

Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 70 uczestników, reprezentujących szkoły i ośrodki kultury z następujących miejscowości: Brzączowice, Bulowice, Chocznia, Chorzów, Czaniec, Głogoczów, Katowice, Kęty, Kraków, Myślenice, Oświęcim, Proszowice, Stanisław Dolny, Sułkowice, Świętochłowice, Wadowice, Witanowice, Woźniki, Zagórnik, Żywiec.

10 aktorów z Grupy Teatralnej „Bajdurki” reprezentowało kęcki Dom Kultury, przygotowując łącznie, pod okiem Marii Karaim 16 prezentacji konkursowych.


9 maja odbyła się Gala Finałowa XI Festiwalu Młodego Aktora. W programie gali znalazła się prezentacja nagrodzonych prezentacji konkursowych, a także ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród 34 laureatom. Na wydarzeniu obecni byli: Krzysztof Jan Klęczar - Burmistrz Gminy Kęty, Rafał Ficoń - Zastępca Burmistrza Gminy Kęty oraz Piotr Wojtyczek - Zastępca Dyrektora DK Kęty.

Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty.

WYNIKI

w 28. Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni w kategorii klas I – III:
I miejsce Jagoda Zawarus – kl. I, Dom Kultury w Kętach
II miejsce Liliana Mirocha – kl. I, Dom Kultury w Kętach
III miejsce Milena Skrzyńska – kl. III, ZSP w Witanowicach

Nagroda Dyrektora Domu Kultury:
Wojciech Morawiec – kl. I, SP nr 1 w Czańcu
Karol Kadłubicki – kl. III, Dom Kultury w Kętach
Hanna Dwornik – kl. I, SP nr 1 w Czańcu

w kategorii klas IV – VI:

I miejsce Justyna Ledwoń – kl. VI, Dom Kultury w Kętach
II miejsce Daria Studnicka – kl. V, SP im. Naszej Przygody w Woźnikach
III miejsce Miłosz Borecki – kl. V, SP nr 1 im.H.Sienkiewicza w Czańcu
Wyróżnienie Liliana Grzywa – kl. IV, SP nr 2 im. Św. Jadwigi w Stanisławiu Dolnym

w 13. Regionalnym Turnieju Teatralnym w kategorii wiekowej: 13-15 lat:

I miejsce Jagoda Kaczyńska – kl. I LO, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu

Wyróżnienia: Diana Tracz – I LO, MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie
Natalia Nikiel – kl. VIII SP, Dom Kultury w Kętach

w kategorii wiekowej: pow. 16 lat:

Wyróżnienia: Sandra Pytlarz – kl. II, ZSME w Żywcu

Uczestników 4. Regionalnego Turnieju Recytatorskiego oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Franciszek Kopczak – instruktor i animator teatralny, reżyser
- Lucyna Kubas – doświadczona nauczycielka języka polskiego, pasjonatka teatru
- Donata Wójcik-Bąbska - pedagog szkolny, instruktor teatralny, opiekun grupy teatralnej "Minus Jeden" działającej w Powiatowym Zespole nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach
W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział łącznie 40 uczestników, którzy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: klas I-III, IV-VI i VII- VIII szkół podstawowych. Recytatorzy reprezentowali ośrodki kultury i szkoły z następujących miejscowości: Bulowice, Chocznia, Chorzów, Katowice, Kęty, Kraków, Oświęcim, Proszowice, Sułkowice, Świętochłowice, Wadowice, Zagórnik.
Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

w kategorii klas I – III:

I miejsce Liliana Mirocha – kl. I, Dom Kultury w Kętach
II miejsce Jagoda Zawarus – kl. I, Dom Kultury w Kętach
Remi Polet – kl. I, Chorzowskie Centrum Kultury
III miejsce Alan Jura – kl. II, ZSS w Zagórniku
Karol Kadłubicki – kl. III, Dom Kultury w Kętach

Wyróżnienia:
Ewa Cieślar – kl. III, Zespół Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie
Józef Gawryszuk – kl. III, Zespół Szkół Społecznych nr 1 w Krakowie
Wincenty Lampert – kl. I, Chorzowskie Centrum Kultury

Nagroda Dyrektora Domu Kultury w Kętach – Liliana Kazek, kl. III, Dom Kultury w Kętach

w kategorii klas IV – VI:
I miejsce Jadwiga Rał – kl. VI, Chorzowskie Centrum Kultury
II miejsce Agata Dziedzic – kl. IV, Dom Kultury w Kętach
Karol Godula – kl. VI, SP nr 8 w Oświęcimiu
III miejsce Igor Biel – kl. VI, ZSS nr 1 w Krakowie

Wyróżnienia:
Justyna Ledwoń – kl. VI, Dom Kultury w Kętach
Konrad Gołąb – kl. V, SP nr 5 Wadowice
Maciej Sztafa – VI, Dom Kultury w Kętach

w kategorii klas VII – VIII:

III miejsce Natalia Nikiel – kl. VII, Dom Kultury w Kętach
Wyróżnienia:
Anita Baster – kl. VII, SP nr 1 w Choczni
Emilia Wojewodzic – kl. VIII, SP nr 2 w Kętach
Franciszek Piekiełko – kl. VIII, Dom Kultury w Kętach

Ponadto, komisja artystyczna postanowiła przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ JURY dla Jadwigi Rał, za wyjątkowo dojrzałą interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”.


Komisja artystyczna i organizatorzy dziękują dzieciom i młodzieży za udział w festiwalu, a laureatom gratulują odniesionych sukcesów. Słowa uznania kierują także do nauczycieli i instruktorów, doceniając bardzo dobre przygotowanie warsztatowe uczestników konkursów, ciekawy i zróżnicowany dobór repertuaru oraz wysoki poziom występów. Dziękują także za podjęty trud i pracę na rzecz krzewienia wśród młodego pokolenia miłości do teatru i piękna języka polskiego.

Młodych artystów zachęcają do dalszej pracy nad swoim warsztatem aktorskim i życzą wszystkim kolejnych sukcesów oraz wartościowych spotkań na festiwalowych scenach.

powrót do wydarzeń