dziś: 2024-04-26

Gala Finałowa X Konkursu Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy”

Szanowni Państwo,

12.05.2018 w Domu Kultury w Kętach odbyła się uroczysta Gala Finałowa X Konkursu Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty.

Ten szczególny wieczór rozpoczął się recitalem fortepianowym Pana Grzegorza Niemczuka, który od lat zasiada w jury naszego konkursu, i w tym roku zgodził się uświetnić galę finałową swoim koncertem.

Grzegorz Niemczuk - to wirtuoz fortepianu, jeden z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Wystąpił do tej pory z ponad czterystoma recitalami i koncertami, odwiedzając 30 krajów na wszystkich 6 kontynentach.  W swoim repertuarze ma kilkaset utworów pianistycznych oraz ponad dwadzieścia koncertów z orkiestrą. Przez zagraniczną prasę nazywany jest „wysłannikiem z kraju Chopina”, a także "młodym charyzmatycznym pianistą, który na swojej grze potrafi skupić uwagę każdego słuchacza”. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Od 2011 roku  prowadzi klasę fortepianu na Wydziale Artystycznym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych nie tylko w Polsce, ale również w Brazylii, Singapurze, Malezji, Norwegii, Jamajce, Ekwadorze, Chinach i Peru.

Koncert Pana Grzegorza Niemczuka w magiczny sposób rozpoczął galę finałową, w której swoje umiejętności zaprezentowali laureaci X Konkursu Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy”.  Eliminacje do finału rozpoczęły się już 21 kwietnia. W muzycznych zmaganiach wzięło udział 35 instrumentalistów, uczących się w ogniskach muzycznych i szkółkach instrumentalnych prowadzonych przez ośrodki kultury, bądź pobierających indywidualne, prywatne lekcje gry na instrumentach. Uczestnicy konkursu oceniani byli w 3 kategoriach wiekowych 7-10 lat, 11-14 lat, 15-19 lat.  Młodzi muzycy przyjechali do nas z Andrychowa, Bielska-Białej, Bierunia, Brzeszcz, Bulowic, Bytomia, Jasienicy, Kęt, Kóz, Lipnika, Nowej Wsi, Porąbki, Pszczyny, Sułkowic i Zabrza.

W Jury, obok pana Grzegorza Niemczuka zasiadali:

Bogdan Hałat – muzyk, pedagog, nauczyciel gry na skrzypcach oraz Kierownik Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu

Artur Piwowarczyk – kompozytor, muzyk sesyjny, pedagog, nauczyciel gry na gitarze Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu

Po wysłuchaniu prezentacji wszystkich uczestników, komisja artystyczna wyłoniła 18 laureatów:

Zdobywcą “Złotego Klucza Wiolinowego” - GRAND PRIX  konkursu została Alicja Oboza (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Andrychowie.

Pozostałe wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii wiekowej 7-10 lat:

Wyróżnienia:

Dominika Ogórek (flet poprzeczny) – Dom Kultury w Kętach.

Szymon Olender (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach.

III miejsce – Oliwier Błasiak (flet poprzeczny) – Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży.

i Dorosłych WŁÓCZYKIJE w Kozach.

II miejsce – Franciszek Piekiełko (perkusja) – Ognisko Muzyczne METRUM w Andrychowie.

I miejsce – Anna Gleindek (fortepian) – SP nr 3 w Bielsku Białej.

W kategorii wiekowej 11-14 lat:

- Marcin Łętocha (gitara) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu.

III miejsce ex aequo:

- Paweł Gleindek (fortepian) – SP nr 3 w Bielsku-Białej.

- Bartłomiej Szojda (akordeon) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach.

II miejsce – Martyna Sikora (fortepian) – Ognisko Muzyczne METRUM w Brzeszczach.

I miejsce ex aequo:

- Marek Czarkowski (gitara) – Ognisko Muzyczne Edu-Artist w Bieruniu.

- Hanna Kielan (fortepian) – Ognisko Muzyczne w Pszczynie.

W kategorii wiekowej 15-19 lat:

Wyróżnienie: KWINTET SAKSOFONOWY – Gimnazjum w Jasienicy.

III miejsce ex aequo:

- Natalia Komędera (fortepian) – Dom Kultury w Lipniku.

- DUET FORTEPIANOWY: Natalia Komędera i Krzysztof Seweryn – Dom Kultury w Lipniku.

II miejsce – Arkadiusz Fatyga (keyboard) – Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu.

I miejsce – Zuzanna Wieja (fortepian) – Gimnazjum w Jasienicy.

Ponadto, Jury przyznało pozaregulaminową nagrodę „Indywidualność konkursu” dla Kacpra Bryzka - ucznia Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie.

Nagrody laureatom wręczali: przewodniczący Jury - Grzegorz Niemczuk, Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Gminy w Kętach – Tomasz Bielecki oraz Dyrektor Domu Kultury w Kętach - Sylwia Brzozowicz.

Na koniec uroczystej Gali Finałowej X Konkursu Muzyki Instrumentalnej „O Złoty Klucz Wiolinowy” pan Grzegorz Niemczuk  pogratulował uczestnikom, podkreślając, że tak naprawdę wszyscy zwyciężyli przez sam fakt, że robią w swoim życiu coś pięknego - swoją muzyką i wrażliwością dzielą się ze słuchaczami.  Zaznaczył, że muzyka rozwija, uwrażliwia i sprawia, że świat staje się miejscem bardziej przyjaznym.

Do gratulacji i wyrazów uznania dołączył również pan Tomasz Bielecki.