dziś: 2024-04-27

Podsumowanie działalności ZPiT Małe Kęty w sezonie artystycznym 2017/18

ZPiT  „Małe  Kęty”  to grupa dzieci działająca przy Domu Kultury w Kętach od 2012roku, kultywująca  tradycje ludowe zainicjowane w naszym mieście  ponad 35 lat temu.

Ten rok był dla zespołu niezwykle owocny i bogaty w wydarzenia.

W marcu grupa  swoimi występami  wzbogaciła program  Jarmarku  Wielkanocnego który już tradycyjnie odbywał się w niedzielę palmową 25 marca br.  na płycie kęckiego rynku, a  zaraz potem 26 marca  na zaproszenie  Domu Kultury w Rybniku  dzieci spotkały  się na warsztatach tanecznych w  Górkach Wielkich. Warsztaty miały na celu wymianę doświadczeń i wzajemne poznanie obu grup.  Dzieci z Rybnika pokazały „Małym Kętom” tańce i zabawy śląskie  a „Małe Kęty” podzieliły się  swoją wiedzą o tańcach i przyśpiewkach  górali żywieckich. Na koniec obie grupy  zaprezentowały  suity  które miały w swoim repertuarze.

Kontynuując  przyjacielskie spotkania z  grupą” Przygoda” z Rybnika  ZPiT „Małe Kęty” otrzymał  zaproszenie  na Międzynarodowe Spotkania Taneczne „ Przygoda i Przyjaciele” którego organizatorem było Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. W roztańczonym i rozśpiewanym festiwalu w dniach 16-21 maja  brały udział oprócz naszej grupy , zespoły :  Mugurelu” z Siget Marmatieu w Rumunii, „Breclavanek” z Breclav w Czechach, zespół mniejszości litewskiej w Polsce „Seina” z Sejny , a także zespoły reprezentacyjne ZTL „Przygoda”. ”Małe Kęty”  z  Festiwalu w Rybniku przywiozły nagrodę za  I miejsce.

Także w  maju  na zaproszenie  Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego w Érd na Węgrzech dzieci z „Małych Kęt”  brały udziału w Festiwalu w dniach 25-27.05.2018, gdzie zaprezentowały  ludowy folklor podbeskidzia.  Był to pierwszy zagraniczny  wyjazd tej grupy pełen  wrażeń  i cennych doświadczeń artystycznych. Dzięki pomocy finansowej  Grupy Alumetal S.A w Kętach oraz  Gminy Kęty, oprócz udziału w „Święcie kwitnących winogron”  w Erd, dzieci zwiedziły Budapeszt – stolicę Węgier , poznając z przewodnikiem Krzysztofem Szczerbą wszystkie ważne miejsca tego pięknego miasta. Niespełna dwa dni po przyjeździe z Węgier  Zespół prezentował się na scenie Domu Kultury podczas przeglądu  folklorystycznego  dla przedszkolaków „Wesoły Krakowiaczek” .

W czerwcu z  kolei  „ Małe Kęty” zaprezentowały się podczas Święta Miasta „ Dni Kęt” oraz na Piknikach szkolnych w: Nowej Wsi i w Szkole Podstawowej nr 2w Kętach. Podsumowaniem  i nagrodą  za całoroczną i bardzo wytężoną pracę  był  wyjazd dzieci na obóz taneczny do Węgierskiej Górki. Pięciodniowy pobyt w Ośrodku  Rekreacyjnym  „Wrzos” był  okazją nie tylko do wypoczynku, ale zaowocował wzrostem umiejętności dzieci  i wspólną integracją nie tylko w obrębie  grupy „Małe Kęty”  ale również z  grupą tańca nowoczesnego  hip-hop. Wspólne zajęcia  dzieci obu grup tanecznych z Domu Kultury pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów przyniosły nieoczekiwane efekty i zaskakujące rezultaty. Było to możliwe tylko dlatego że zarówno wśród dzieci  jak i wśród instruktorów jest jedna wspólna pasja i miłość do…. tańca.

Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie naszych działań artystycznych.

Podobny obraz