dziś: 2024-04-26

Psallite Deo 2018

Koncertami gości festiwalowych w kęckich parafiach: św. św. Małgorzaty i Katarzyny, NSPJ oraz klasztorze oo. franciszkanów zakończył się XXI Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty 2018. Organizatorem 4-dniowego festiwalu był Dom  Kultury w Kętach.
         Tegoroczna edycja była częścią szerszego projektu zatytułowanego: "Wokół św. Jana Kantego" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Projekt zakładał organizację działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego. Złożyło się na niego wiele działań: „ETNO-warsztat”, warsztaty taneczno-wokalne dla ZPiT Małe Kęty, VIII Jarmark Świętojański, Przegląd Filmowy Oikumene, warsztaty wokalne dla zespołów śpiewaczych, wernisaż i wystawa pt. „Sztuka religijna, użytkowa i ludowa” z prywatnej kolekcji pana Rafała Piskorka oraz konkurs muzyczny. Postać naszego świętego rodaka została dodatkowo podkreślona przez Caritas diecezji bielsko-żywieckiej, która już po raz trzeci zorganizowała w Domu Kultury w Kętach uroczystą galę wręczania nagrody „Dzban Św. Jana Kantego” darczyńcom, współpracownikom i wolontariuszom, którzy na co dzień wspierają potrzebujących. Laureaci otrzymali nagrody z rąk bp Romana Pindla oraz dyrektora diecezjalnej Caritas ks. Roberta Kurpiosa. W części artystycznej gali zaprezentowały się dzieci z grupy teatralnej BAJDURKI oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach, które przedstawiły legendę o rozbitym dzbanie. Galę uświetniły też swoimi występami zespoły zagraniczne z Ukrainy i Słowacji goszczące na festiwalu PSALLITE DEO.
         W sobotę 27 października Dom Kultury rozbrzmiewał chrześcijańską muzyką już od godzin porannych. Podczas konkursu muzycznego na scenie zaprezentowało się prawie 490 osób z różnych zakątków Małopolski i Śląska. Były to muzykujące rodziny, zespoły wokalno-instrumentalne, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chóry i soliści – ludzie w wieku od 1 do 82 lat, reprezentujący różne grupy społeczne, których wspólnym mianownikiem stało się zamiłowanie do śpiewania.
            Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, który życzył uczestnikom udanych emocji festiwalowych i mile spędzonego czasu w mieście św. Jana Kantego. W komisji artystycznej zasiedli znakomici muzycy, od wielu lat związani z festiwalem: Janusz Kohut - kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, Beata Borowska – dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, Jan Borowski – dr hab. profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Ks. Stanisław Joneczko – muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów”. W tym roku gościem specjalnym w składzie sędziowskim była także znana polska wokalistka wykonująca muzykę chrześcijańską - Magda Anioł, która po zakończeniu przesłuchań konkursowych, w duecie ze swoim mężem Adamem Szewczykiem dała wspaniały koncert dla zgromadzonej licznie widowni. Oczekiwanie na wyniki konkursu umilały uczestnikom również krótkie koncerty w wykonaniu zagranicznych gości: zespół G.O.D.’s z Preszowa na Słowacji, „Dziewczyny” z  miejscowości Shyroke na Ukrainie i Schola „Michael” z parafii pw. Św. Michała Archanioła we Lwowie – Sichowie.

Laureatem GRAND PRIX  festiwalu PSALLITE DEO i zdobywcą nagrody pieniężnej w wysokości 1500 zł został zespół FAIRY TALE z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy.

Pozostałe wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

KATEGORIA: SOLIŚCI 8-11 lat

I miejsce – Antonina Kraszewska

II miejsce – nie przyznano

III miejsce –  Sandra Pytlarz

KATEGORIA: SOLIŚCI pow. 12 lat

I miejsce – Karina Skwarczyńska

II miejsce – Jakub Matejczuk

III miejsce –  Julia Raczek

Wyróżnienie – Adriana Frysztacka

Wyróżnienie – Julia Rączka

KATEGORIA: ZESPOŁY WOKALNO-INSTRUMENTALNE

I miejsce – zespół KONTRASTY z DK w Komorowicach

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – zespół GENERATIONS ze Szkoły Podstawowej im.M.Kopernika w Porąbce

KATEGORIA: SCHOLE

I miejsce – Diakonia Muzyczna SOLO DIOS BASTA z parafii św. Marcina w Pisarzowicach

Wyróżnienie – Schola OWIECZKI PANA z Hecznarowic

KATEGORIA: CHÓRY

Wyróżnienie – Chór Parafialny z Pisarzowic

Wyróżnienie – Chór MISERICORDIAS DOMINI z DK w Zagórniku

KATEGORIA: LUDOWE ZESPOŁY ŚPIEWACZE

I miejsce – Zespół Regionalny PORĄBCZANIE z Porąbki

II miejsce ex aequo –  Kapelka MAŁA WAPIENICA z DK w Wapienicy
                                    Zespół Pieśni i Tańca MAŁE KĘTY z DK w Kętach

III miejsce – Zespół Regionalny BRZESZCZANKI z Brzeszcz

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a laureatom gratulujemy osiągniętych sukcesów. Wyrażamy nadzieję, że również w przyszłym roku spotkamy się w tak  licznym gronie w mieście św. Jana Kantego.

Słowa podziękowań kierujemy również do wszystkich, którzy mają swój wkład w organizację wydarzeń objętych projektem „Wokół św. Jana Kantego”:

Patroni:
Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel