dziś: 2024-04-26

VIII Jarmark Świętojański

VIII JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI

W niedzielne popołudnie 21.10.2018 kęcki rynek wypełnił się kramami z rękodziełem i lokalnymi produktami w ramach tegorocznego VIII Jarmarku Świętojańskiego. Podczas wydarzenia na scenie gościliśmy dzieci  i młodzież z lokalnych placówek oświatowych. Przygotowaliśmy także mnóstwo atrakcji, m. in. liczne występy, otwarte warsztaty rękodzielnicze, pokaz Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn, Koncert Muzyki Dawnej, a także Plenerowe Widowisko Ognia. Wydarzenia w ramach projektu patronatem objął Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel oraz Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Na samym początku Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar w swoim przemówieniu serdecznie przywitał uczestników życząc jednocześnie dobrej zabawy. Swoje przemówienie przypieczętował symbolicznym wystrzałem z armaty, który jednocześnie był znakiem rozpoczęcia fantastycznego niedzielnego popołudnia.

Na scenie jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Witkowicach, która pod okiem Kapelmistrza Orkiestry mgr Romana Marczyńskiego już od wielu lat zapewnia oprawę muzyczną wydarzeń kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Kęty. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice zdobyła m.in. wyróżnienie w kategorii Orkiestr strażackich w Finale XXXIV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, II miejsce w II Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych o puchar Wójta Gminy Polanka Wielka oraz wyróżnienie w IV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej. Orkiestra specjalnie przygotowała repertuar muzyki rozrywkowej, tak by swoją grą umilić niedzielne popołudnie.
Gdy instrumenty dęte umilkły, na scenie pojawił się Ludowy Chór "Osieczanie" z Osieka, który powstał w 1983r. z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenie artyści zaprezentowali piosenki ludowe, przyśpiewki, piosenki okolicznościowe, biesiadne i religijne. Gdy czas spokojnie mijał, pośród kramów i kupców rozległą się wieść o nadchodzącym pojedynku zwaśnionych szlachciców, którzy postanowili rozwiązać swe spory na oczach uczestników. Dzięki uprzejmości Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn – mogliśmy obejrzeć emocjonujący pojedynek, który na szczęście zakończył się bez rozlewu krwi. Przy okazji dowiedzieliśmy się jak strzelano z muszkietów, poznaliśmy kanon mody mieszczaństwa XVII wieku i obejrzeliśmy prezentację broni białej z tego okresu. Grupę rekonstrukcyjna, która przygotowała dla nas te ciekawostki tworzą miłośnicy historii okresu XVII wieku, ich Siedzibą jest zamek Tenczyn koło Krzeszowic, gdzie odtwarzają artylerię zamkową autoramentu zachodniego.

O godzinie 15.00 na scenie mogliśmy zobaczyć przegląd etiud teatralnych, „Z życia miasta św. Jana” które specjalnie przygotowane na tę okazję opowiadały o historii Kęt oraz o patronie naszego miasta św. Janie Kantym. Na scenie zaprezentowali się artyści: Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego w Nowej Wsi, Susanna Urban z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Kęty– Podlesie, Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego nr 7 w Kętach, grupy teatralnej BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Kętach oraz Wiktoria Gąsiorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witkowicach.

W międzyczasie w niektórych kramach uczestnicy mogli wziąć udział w otwartych warsztatach rękodzielniczych gdzie zaczerpnęli wiedzy z zakresu: tkactwa, druku na tkaninie i czerpania papieru. Podczas tkania i układania czcionek do druku, Łódzka Grupa Kreatywna zagrała dla nas „ Koncert Muzyki Dawnej”. W swoim repertuarze późnośredniowiecznym, usłyszeliśmy utwory stworzone specjalnie na potrzeby tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.

Gdy zapadał zmrok o 18.30 na kęckim rynku pojawili się artyści z Teatru Prawdziwego z Bielawy, który powstał w 1982 roku dzięki Włodzimierzowi Butrymowi. Artyści przygotowali plenerowe widowisko ognia pt. „Wędrówki św. Jana Kantego”. Ten wspaniały spektakl obejmował pokaz pirotechniczny, świetlny oraz widowisko ognia. Sceny przedstawione przez Teatr Prawdziwy nawiązywały do historii życia św. Jana Kantego, który patronował nam przez cały czas trwania jarmarku.

VIII Jarmark Świętojański był częścią projektu zatytułowanego: "Wokół św. Jana Kantego", który dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Projekt ten zakłada organizację działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego.

Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym szczególnym dniu, mamy nadzieję że spędzony razem czas pozwolił odpocząć i odkryć historię naszego miasta

 

 

powrót do wydarzeń