dziś: 2024-05-21

kULturalni. Wirtualnie i lokalnie


Zapraszamy Was do udziału w naszym projekcie. Naszym, czyli ekipy Dom Kultury w KętachPragniemy stworzyć dom kultury, lecz w wirtualnej rzeczywistości. Jak? Wyobrażamy sobie to miejsce na wzór ula, jako miejsca do życia i współpracy, środowiska do rozwoju pszczelej „rodziny”. Zapraszamy Was do wspólnego tworzenia tego miejsca wraz z instruktorami, edukatorami i artystami, którzy na co dzień pracowali z odbiorcami kultury w Gminie Kęty i okolicach. Projekt zawiera działania warsztatowe i nie tylko, w odmienionej formie, wzbogaconej o nowe propozycje. Nie zabraknie tańca, rękodzieła, muzyki, a nawet historii i nauki. Zachęcamy również do wymiany doświadczeń i zadawania pytań osobom występującym w materiałach. Każdy film zawiera napisy, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z działań projektowych.   

  

  HARMONOGRAM WYDARZEŃ ONLINE W RAMACH PROJEKTU:

  


 
#1 - Nie wyrzucaj! EKO-skalniak na parapecie

Szukasz kreatywnej dekoracji do domu, na którą znajomi na pewno zwrócą uwagę? Może przyda Ci się kreatywny kwietnik na nowe roślinne zdobycze? Dzieci na pewno dostrzegą inspirację do stworzenia zamku lub fortecy. Zapraszamy do wspólnego tworzenia razem z Kamilą! 

OGLĄDAJ


 

#2 "W pracowni Alchemika"

Znikające kolory, dżin uciekający z butelki, mrrrroźne eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu, a to tylko niektóre z doświadczeń, które przygotował dla Was nasz Alchemik. Pracownia Mistrza Baltazara da Kanthy to prawdziwa Fabryka Kreatywności, pełna naczynek laboratoryjnych i najróżniejszych substancji. Oglądajcie, chłońcie wiedzę i bawcie się dobrze! 

OGLĄDAJ

    

 #3 "Rozgrzewka wakacyjna. HIP-HOP"

Wygodne ciuchy przygotowane? Polecamy taką taneczną rozgrzewkę szczególnie w plenerze. Złapiecie trochę promieni słonecznych. Witamina D na wagę złota. Nauczycie się podstawowych kroków: criss cross, gucci, a przede wszystkim dowiecie się dlaczego tak ważny jest freestyle. 

OGLĄDAJ

  

#4 "O wszędobylskiej muzyce cz. 1"

Garść wiedzy o instrumentach, które niejednokrotnie słyszeliście, ale nie znaliście ich nazw lub nie wiedzieliście, że często wykorzystywane są w filmach. Niektóre z nich mogą Was bardzo zaskoczyć! Wszystkie możecie wykonać samodzielnie lub z małą pomocą rodziców. "O wszędobylskiej muzyce" opowie Wam Damian Drzymała - muzyk z wieloletnim doświadczeniem. Gra na wszystkim, co po uderzeniu wydaje dźwięk (marimba, wibrafon, kotły, ksylofon, conga, steel drum). Zapraszamy do rodzinnego koncertowania! 

OGLĄDAJ

 

#5 "W pracowni Alchemika cz. 2"

Podczas pierwszej części było pokazowo, a teraz... warsztatowo! Po zaopatrzeniu się w odpowiednie składniki i przedmioty (post z listą poniżej) możecie wykonać cztery ciekawe doświadczenia z małą pomocą rodziców. W naszym repertuarze: „kapusta w służbie nauki”, „woda do góry!”, „niezamakający papier” i „ocean w butelce” – spróbujcie i dajcie znać, czy się udało! 

OGLĄDAJ

 

#6 "Rozgrzewka wakacyjna. Bboying"

 Zapraszamy na drugi film z serii wakacyjnej rozgrzewki. Tym razem porozmawiamy ooo… Bboyingu, inaczej Breakingu. Kasia opowiada skąd się wziął, kiedy powstał, a przede wszystkim możecie z nią zatańczyć kilka podstawowych kroków. Ostrzegamy, można się zmęczyć, ale gwarantujemy zastrzyk energii na cały dzień!

  

OGLĄDAJ

 

 

#7 "Słodki podarunek - bukiet z cukierków"

Tym razem Kamila Byrdziak - Duraj opowie i pokaże Wam, jak wykonać nietuzinkowy prezent dla swoich bliskich. Sezon ślubny w pełni. Może chcecie zaskoczyć parę młodą? Może zbliżają się urodziny Waszych przyjaciół czy rodziny? Taki prezent zrobi na nich na pewno ogromne wrażenie. Zapraszamy do oglądania i wspólnego tworzenia! 

OGLĄDAJ

#8 "O wszędobylskiej muzyce cz. II"

Przychodzimy do Was z ważnym stwierdzeniem... Muzyka jest wszędzie! Zapraszamy na drugą część audycji "O wszędobylskiej muzyce". Tym razem, Kasia Wojszczyk z Triple Triangle Trio pokaże Wam 4 instrumenty, które możecie zrobić sami lub wspólnie z bliskimi. Jeden z nich będziecie musieli nawet samodzielnie nastroić...Zapraszamy do oglądania! Kasia Wojszczyk to absolwentka klasy fletu prof. Zbigniewa Kamionki w krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem; W trakcie swojej edukacji współpracowała z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Obecnie, wciąż doskonaląc własny warsztat, uczy gry na flecie pokolenie przyszłych wirtuozów tego instrumentu. Zaraża pasją do muzyki również tych najmłodszych, prowadząc dla nich liczne warsztaty (Sonoriada) . 

OGLĄDAJ

#9 "Zaplątane sznurki. Warsztaty tworzenia makram"

Czy ktoś z Was chciał zrobić kiedyś własnoręcznie makramową ozdobę na ścianę? Justyna z Chabazie studio pokaże Wam jak stworzyć samodzielnie takie cuda. Z pomocą przyjdą jej zaplątane sznurki. Pokaże Wam podstawowe rodzaje sznurków i splotów. Krok po kroku pokaże Wam, jak wykonać wyjątkowa ozdobę do Twojego mieszkania. Chyba, że chcecie podarować komuś wyjątkowy prezent od serca? 

OGLĄDAJ

#10 "Rozgrzewka wakacyjna. LOCKING"

Rozgrzewka wakacyjna w klimacie tańca LOCKING z Katarzyna Nycz-ZięcinaKiedy powstał ten styl i kto go stworzył? Jakie są cechy charakterystyczne tego tańca? Do jakiej stylistyki nawiązuje? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego filmu! Koniecznie oglądajcie do końca. Kasia nauczy Was kilku podstawowych kroków. 

OGLĄDAJ

#11 "Leśne lustro z darów natury"

Chcecie trochę lasu w domu? Nic łatwiejszego. Kamila Byrdziak - Duraj pokaże Wam dzisiaj jak kreatywnie udekorować lustro. Trochę kory, mech, kilka dodatków i leśny klimat w domu gwarantowany! Zachęcamy do oglądania. Będzie nam niezmiernie miło jeśli pochwalicie się efektami swojej pracy.
 
 

#12 "Jak bawili się Kęczanie?"

Pochodzicie z Kęt? Może Wasi znajomi, dziadkowie, dalsza lub bliższa rodzina? Zapraszamy na krótki spacer szlakiem popularnych niegdyś zabaw i rozrywek mieszkańców Mamy dla Was garść wspominek. Pan Tadeusz Dryja, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt (Towarzystwo Miłośników Kęt) opowie dziś trochę o tym, jak kiedyś bawili się Kęczanie. Zarówno młodzież, jak i dorośli. To wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Nie zabrakło ujęć z lotu ptaka. Pamiętacie jeszcze jakieś zabawy lub miejsca, które były kiedyś popularne? 
 

#13 "Zabawy folklorem cz. 1"

Jak tu nie zachwycać się folklorem, szczególnie, kiedy opowiadają o nim tacy pasjonaci jak Gosia Waluś i Kuba Waluś. Na co dzień pracują m. in. z naszym Zespołem Pieśni i Tańca "Małe Kęty", a w filmie pokażą Wam, jak można bawić się folklorem. Zaprezentują Wam wersję tradycyjną utworu i propozycję nowej aranżacji. W tej części opowiedzą m.in. o małopolsce czy o Beskidzie Żywieckim. Posłuchajcie! 
 
 

 

#14 "Zaczarowana kraina w szkle"

Już jest! Oglądajcie i wykonajcie piękną ozdobę do pokoju, a może do biura? Będzie przypominała o wakacjach, szczególnie jeśli za oknem brakuje słońca. Warsztat online prowadzi dla Was Justyna z Chabazie studio. Podoba Ci się ten film? Podaj dalej! Życzymy miłego słuchania!
 
  
 

#15 "Zabawy folklorem cz. 2"

Gosia Waluś i Kuba Waluś ponownie na kULturalnych! Dziś muzycznie wędrujemy w stronę Beskidu Śląskiego i Śląska Cieszyńskiego. Usiądźcie i zrelaksujcie się, bo znakomicie potrafią bawić się folklorem! Gosia Waluś i Kuba Waluś na co dzień pracują m.in. z naszą dumą, czyli Zespołem Pieśni i Tańca "Małe Kęty".
   
 
 
 

#16 "Kęty - historycy, pasjonaci, kolekcjonerzy"

Ostatni film z naszego projektu "kULturalni. Wirtualnie i lokalnie". Od czerwca publikowaliśmy materiały edukacyjne. Intensywnie pracowaliśmy, aby stworzyć dla Was ciekawe filmy! Było trochę tańca, historii, nauki, muzyki, a także rękodzieła. Dla każdego coś fajnego! Dzisiejszy odcinek ponownie poświęcamy naszemu miastu. Tym razem o kęckich pasjonatach, historykach i kolekcjonerach. Dziękujemy bardzo Muzeum w Kętach za współpracę i udostępnienie wnętrz pełnego fascynujących zbiorów! Życzymy miłego oglądania! Opowiada Pan Tadeusz Dryja.
    
 

 

#17 PODSUMOWANIE - DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy Wam! Za pozytywny odbiór naszych filmów, za wszystkie komentarze, aktywny udział w projekcie "kULturalni. Wirtualnie i lokalnie". Projekt chcieliśmy budować na wzór ula, jako wspaniałego miejsca do współpracy. Jako skrawek internetu, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Zaprosiliśmy do współpracy instruktorów, edukatorów, artystów, którzy na co dzień pracują z odbiorcami kultury w Gminie Kęty.
Zrealizowaliśmy 16 filmów o tematyce edukacyjnej z zakresu tańca, rękodzieła, nauki, muzyki, a nawet historii, które publikowaliśmy od czerwca do września 2020 roku. Nagraliśmy ponad 320 GB materiału! Zaprosiliśmy do udziału 9 prelegentów. Dziękujemy za podzielenie się swoją wiedzą oraz owocną współpracę naszym edukatorom! Dziękujemy za wspaniałe nagrania T-film Ślubna Produkcja Filmowa
Pozdrawiamy, załoga Domu Kultury w Kętach!
    
 

 


#KulturawSieci #kULturalniWirtualnieLokalnie #DomKulturywKętach

kanał YouTube: Dom Kultury w Kętach
Facebook DK: Dom Kultury w Kętach

Facebook projektu: kULturalni. Wirtualnie i lokalnie