dziś: 2024-05-21

Młode Talenty na wielkiej scenie: Podsumowanie XII Festiwalu Młodego Aktora!

Burmistrz Gminy Kęty, Marcin Śliwa oraz Zastępca Burmistrza, Rafał Ficoń, wraz z gospodarzami Domu Kultury: dyrektor Sylwią Brzozowicz i zastępcą - Piotrem Wojtyczkiem uroczyście otworzyli XII Festiwal Młodego Aktora, który zgromadził liczne grono młodych talentów oraz miłośników teatru. Grupa teatralna Bajdurki wspaniale rozpoczęła nasze wydarzenie bajkową inscenizacją „Stragan Bajek", zapraszając widzów w magiczny świat czytelnictwa, fantazji i marzeń.

12 edycja Festiwalu Młodego Aktora objęła trzy konkursy: Turniej Recytatorski, Turniej Interpretacji Bajki i Baśni, Turniej Teatralny, do których w tym roku zgłosiło się łącznie 94 uczestników z 22 miast Małopolski i Śląska. Uczestnicy reprezentowali szkoły i ośrodki kultury z wielu miejscowości, tworząc barwną mozaikę talentów. Wśród miast, których przedstawiciele wzięli udział w festiwalu, znalazły się: Andrychów, Bielany, Chocznia, Chorzów, Czaniec, Głogoczów, Grojec, Kęty, Komorowice, Łęki, Nowa Wieś, Osiek, Sułkowice, Targanice, Tłuczań, Siemianowice Śląskie, Stanisław Dolny, Wadowice, Wilamowice, Witanowice, Woźniki, Zasań.

W składzie komisji artystycznej zaszczyt mieliśmy gościć postaci ze świata teatru: Franciszka Kopczaka, Radosława Sadowskiego, Katarzynę i Włodzimierza Pohl, Izabelę Paszko oraz Kubę Abrahamowicza.

Kulminacyjnym momentem festiwalu było wręczenie nagród, które miało miejsce 25 kwietnia 2024 roku podczas Gali Finałowej.

 

 

LAUREACI XII FESTIWALU MŁODEGO AKTORA:

GRAND PRIX – Liliana Mirocha – kl. II SP, Dom Kultury w Kętach, instruktor – Maria Karaim,  prezentacja: „Kukiełka z supełka”
 

Wyniki 5. Regionalnego Turnieju Recytatorskiego:

w kategorii klas I – III:
I miejsce         Jagoda Zawarus
– kl. II, Dom Kultury w Kętach; instruktor – Maria Karaim
                               „Co to znaczy robić do kogoś maślane oczy” Grzegorz Kasdepke, „Wiersz dla taty i mamy”
                        Emilia Waśniowska

                        Remi Polet – kl. II, Chorzowskie Centrum Kultury; instruktorzy – Teresa Adamkiewicz,
                        Mirosław Orzechowski; „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa, „Kot w kosmosie” Irena
                        Ejsymond

II miejsce        Emilia Guzdek – kl. II, Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu; instruktor – Kinga Piesko;
                        „Ferdydurke” Witold Gombrowicz, „Trema” Jerzy Jurandot

                         Alan Jura – kl.III, Dom Kultury w Targanicach; instruktor – Kinga Piesko;
                        „Ze wspomnień noworodka na oddziale położniczym” Jarosław Kosiaty; „Manifest
                        niełatwej rezygnacji trzydziestoparolatków” Artur Andrus

III miejsce      Liliana Mirocha – kl. II, Dom Kultury w Kętach; instruktor – Maria Karaim „Dziadek na huśtawce” Renata Piątkowska, „Po co jest teatr” i „Teatr żywy”
Joanna  Kulmowa

                        Zuzanna Rokowska – kl. I, Dom Kultury w Targanicach; instruktor – Kinga Piesko, „Vademecum dla tych, którzy pierwszy raz” Jerzy Wittlin, „Moje interesy” Ludwik Jerzy Kern

Wyróżnienia:
                        Zuzanna Mrózek – kl. III, SP w Łękach; instruktor – Małgorzata Wybraniec,
                        „Malwa” Laura Łącz, „Drugie śniadanie Grzesia” Leszek Mech

                        Wincenty Lampert – kl. II, Chorzowskie Centrum Kultury, instruktorzy – Teresa
                        Adamkiewicz, Mirosław Orzechowski;  „Mała myszka” Agnieszka Gieńko, „Nastrój”
                        Magdalena Samozwaniec

                        Bartłomiej Rusin – kl. III, Dom Kultury w Kętach; instruktor – Maria Karaim;
                        „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemar Cichoń, „Piotruś i powietrze” Ludwik Jerzy Kern

                        Maja Mętel – kl. II, SP nr 5 w Wadowicach, instruktor – Jadwiga Szyjka;
                        „Samotnik” Sylwia Kubik, „Atrament i kreda” Jan Brzechwa,

           

w kategorii klas IV – VI:

I miejsce         Wojciech Ochab – kl. IV, SP nr 5 w Wadowicach, instruktor – Renata Kowalczyk
                        „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jan Brzechwa

                        Katarzyna Kutyła – kl. IV, SP nr 5 w Wadowicach, instruktor – Renata Kowalczyk,
                        „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa, „Ptasie radio” Julian Tuwim


II miejsce        Wanda Rał – kl. V, Chorzowskie Centrum Kultury, instruktorzy – Teresa
                        Adamkiewicz, Mirosław Orzechowski;  „Natka, Koko i lampa Aladyna” Andrzej Żak,
                        „Kot w pustym mieszkaniu” Wisława Szymborska

                        Wojciech Matyszkowicz – kl. IV, Dom Kultury w Targanicach, instruktor – Kinga Piesko,
                        „Guma do żucia” Jean Michel Ribes, „Plim” Jerzy Jurandot
                       

III miejsce      Milena Skrzyńska – kl. IV, ZSP w Witanowicach – istruktor – Renata Kowalczyk,
                       
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Księga ubogich” Jan
                        Kasprowicz

                        Helena Honkisz – kl. IV, DK w Komorowicach, instruktor – Julia Cień,
                        „Liliana” Małgorzata Strękowska-Zaremba, „Pożegnanie z morzem” Włodzimierz
                        Ścisłowski

Wyróżnienia:

                        Antoni Żmudka – kl. IV, SP w Bielanach, instruktor – Klaudia Bubak-Ziółkowska,
                        „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzej Maleszka, „Czarna jama” Joanna
                        Papuzińska

                        Daria Studnicka – kl. VI, SP im. Naszej Przygody w Woźnikach, instruktor – Agnieszka
                        Sienkiewicz; „Anielka” Bolesław Prus, „Prot i Filip” Jan Brzechwa

                        Konrad Gołąb – kl. VI, SP nr 5 Wadowice; instruktor – Joanna Bartkowiak
                        „Kacperiada – uszy na sprzedaż” Grzegorz Kasdepke, „Elegia o… [chłopcu polskim]”
                        K.K.Baczyński

 

w kategorii klas VII – VIII:

I miejsce         Jadwiga Rał – kl. VII, Chorzowskie Centrum Kultury, instruktorzy – Teresa Adamkiewicz
                        i Mirosław Orzechowski, „Pierwsza miłość” – fr. Marta Fox, „Campo di Fiori” Czesław
                        Miłosz

II miejsce        Justyna Dyrdoń – kl. VII, SP w Łękach, instruktor – Magdalena Boryska
 „Trzy domy. O progu dorosłości, lustrze samego siebie i to tym, że nie wyważa się  otwartych drzwi” Jacek Podsiadło, „Dusiołek” Bolesław Leśmian

                        Laura Chałupka – kl. VIII, SP w Nowej Wsi, instruktor – Agata Mazur,
                        „Dzień kolibra” Ewa Przybylska, „Dom Dziecka” Ewa Lipska

III miejsce      Maciej Sztafa – kl. VII, SP nr 2 w Kętach, instruktor – Dorota Cisińska,
                        „Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway, „Nadzieja” Czesław Miłosz,

                        Sofia Prysvitla – kl. VII, ZSP nr 1 w Osieku, instruktor – Małgorzata Gwóźdź,
                        „Pamiętnik nastolatki” Beata Andrzejczuk, „Tren VII” Jan Kochanowski

Wyróżnienia: Oliwia Koziołek – kl. VII, SP nr 2 w Kętach, instruktor – Dorota Cisińska,
                        „Rok Szczura” Clare Furniss, „Wiara” Czesław Miłosz

 

NAGRODA DYREKTORA Domu Kultury w Kętach – Jadwiga Rał z Chorzowskiego Centrum Kultury

 

Wyniki 29. Regionalnym Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni: 

 

w kategorii klas I – III:
I miejsce        Magdalena Radwan
– kl. III, SP w Grojcu, instruktor – Małgorzata Chwierut
                        prezentacja: „Chory kotek” Stanisław Jachowicz

II miejsce       Bartłomiej Rusin – kl. III, Dom Kultury w Kętach; instruktor – Maria Karaim
                       
prezentacja: „Szewczyk Skuba”

III miejsce     Hanna Dwornik – kl. II, SP nr 1 w Czańcu, instruktor – Dorota Marczak
                        prezentacja: „Mała Syrenka” Hans Christian Andersen

Wyróżnienia:

                        Jagoda Zawarus – kl. II, Dom Kultury w Kętach; instruktor – Maria Karaim;  
                        prezentacja: „Modna kaczka” Katarzyna Chowaniec

                        Lena Tyrpa – kl. III, Zespół Placówek Oświatowych w Głogoczowie;
                        instruktor – Paulina Tyrpa; prezentacja: „Chatka Puchatka” Alan Alexander Milne
                        

Nagroda Dyrektora Domu Kultury:

                        Maja Denik – kl. I, SP nr 2 w Czańcu; instruktor – Monika Dybał i Marzena Tomiak,
                        prezentacja „Żaba” Jan Brzechwa

                        Karolina Siwek – kl. I, SP nr 2 w Czańcu; instruktor – Monika Dybał i Marzena
                        Tomiak, prezentacja: „Kaczka dziwaczka” Jan Brzechwa
  

w kategorii klas IV – VI:

I miejsce       Lena Gałuszka – kl. V, Fundacja Wspierania Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
                        „Włóczykije”, instruktor – Aleksandra Stępień, prezentacja: „Pippi Langstrumpf”
                        Astrid Lingren

II miejsce       Milena Michniak – kl. IV, ZSP w Tłuczani; instruktor – Maria Szymula,
                        „Para butów” Pierre Gripari

                        Lena Handzlik – kl. VI, SP nr 1 w Czańcu; instruktor – Dorota Marczak;
                        prezentacja: „Pudełko zwane wyobraźnią” Zbigniew Herbert

III miejsce     Milena Skrzyńska – kl. IV, ZSP w Witanowicach, instruktor – Renata Kowalczyk,
                        prezentacja: „Nikt mnie nie widzi” na podstawie „Dziewczynki z zapałkami”
                       H.Ch.Andersena

                        Nikodem Zabłocki – kl. V, SP w Zasani, instruktor: Katarzyna Budziaszek,
                        prezentacja: „Przepraszam smoku” Wiera Badalska

Wyróżnienie

                        Liliana Grzywa – kl. V, SP nr 2 w Stanisławiu Dolnym; instruktor –
                        Anna Madoń-Grzywa; prezentacja: „Smoczyca”

                        Tina Prysvitla – kl. IV, ZSP nr 1 w Osieku; instruktor – Małgorzata Gwóźdź,
                        prezentacja: „Mit o Korze”
 

Wyniki 14. Regionalnym Turnieju Teatralnym:

 

w kategorii wiekowej: 13-15 lat:

 I miejsce        Anita Baster – kl. 8 SP nr 1 w Choczni; instruktor – Barbara Tutaj;
                        prezentacja: „Pierwsza randka”

II miejsce:      Emilia Wojewodzic – kl. I, PZ nr 9 Szkół im.M.Dąbrowskiej w Kętach;
                        instruktor: Donata Wójcik-Bąbska; prezentacja: „Mapa” Wisława Szymborska

Wyróżnienie: Bartłomiej Chwierut – kl. 7 SP nr 2 w Kętach, instruktor: Dorota Cisińska,
                        Natalia Paw, prezentacja: „Jestem Papkin – lew Północy” Aleksander Fredro

 
w kategorii wiekowej: pow. 16 lat:
I miejsce        Victoria Dyrcz Cortes
– Kl. II, I LO im.M.Skłodowskiej-Curie w Andrychowie;
                        instruktor: Iwona Kaczmarek, „Pieśń cygańska” Papusza

                        Szymon Żebracki – Kl. II, I LO im.M.Skłodowskiej-Curie w Andrychowie;
                        instruktor: Iwona Kaczmarek, „Wyjątkowy młodzieniec” Zbigniew Topór

Komisja artystyczna i organizatorzy dziękują dzieciom i młodzieży za udział w konkursie recytatorskim, który odbył się w ramach  festiwalu a laureatom gratulują odniesionych sukcesów. Słowa uznania kierujemy także do nauczycieli i instruktorów, doceniając bardzo dobre przygotowanie warsztatowe uczestników konkursu. Dziękujemy za podjęty trud i pracę na rzecz krzewienia wśród młodego pokolenia miłości do języka polskiego i literatury pięknej.

 

Więcej zdjęć znajdziecie na facebooku DK

 

Dlaczego warto do nas przyjechać?

Ponieważ Festiwal Młodego Aktora to:

- świetne pole do konfrontacji swoich umiejętności teatralnych z uczestnikami z różnych zakątków Małopolski i Śląska,

- profesjonalne Jury, w którym zasiadają m.in. reżyserzy i aktorzy bielskich teatrów,

- możliwość indywidualnej rozmowy z jurorami w celu otrzymania kilku słów podsumowania prezentacji oraz wskazówek do dalszej pracy,

- bajkowa oprawa wydarzenia, ciepła i miła atmosfera.

 

Wszystkie szczegóły znajdują się w załączonych regulaminach:

- Regulamin Konkursu Recytatorskiego

- Regulamin Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni

- Regulamin Regionalnego Turnieju Teatralnego

 

Zapraszamy wszystkich miłośników żywego słowa do twórczej zabawy.

powrót do wydarzeń