dziś: 2024-04-26

Wokół św. Jana Kantego

Projekt "Wokół św. Jana Kantego" zakładał organizację działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego. W ramach przedsięwzięcia odbywały się dwa główne wydarzenia - plenerowy VIII Jarmark Świętojański, a w jego ramach: koncert muzyki dawnej, konkurs dziecięcych etiud teatralnych "Z życia miasta św. Jana", pokaz teatru ognia, wystawa rękodzieła jako efekt warsztatów, kiermasze i koncerty orkiestr dętych, warsztaty rękodzielnicze. Drugim wydarzeniem był XXI Festiwal Twórczości Religijnej "Psallite Deo", obejmuje on: konkurs muzyczny o tematyce religijnej i ludowej, przegląd filmowy Oikumene, warsztaty wokalne dla uczestników konkursu, koncerty w kościołach dekanatu kęckiego, spotkania integracyjne, występy gości festiwalowych, wystawę rzeźby w drewnie i recital gwiazdy Festiwalu Pani Magdy Anioł.

 

FILM PODSUMOWUJĄCY PROJEKT

 

 

EtnoWarsztaty 


Pracownia Kreatywności, z którą przygotowaliśmy całość warsztatów uchyliła nam rąbka tajemnicy nt. tworzenia misy ceramicznej oraz druciarstwa artystycznego w stylu Vintage. Na zajęciach mogliśmy poznać podstawy techniki, oraz otrzymaliśmy możliwość wykorzystania przygotowanych materiałów tak, by każdy mógł stworzyć własny projekt i zrealizować go zgodnie z własnym wyobrażeniem. W sali klubowej gdzie odbywały się warsztaty z tworzenia ceramicznej misy, mogliśmy przy użyciu form gipsowych poznać zasadę układania gliny, a  wykonana misa została pomalowana angobami. 

Mogliśmy wspólnie przygotować Biżuterie polimerową – naszyjnik etno oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia biżuterii wire wrapping – wisior.

Pierwsze zajęcia zabrały nas w tajniki  filcowania na mokro – szal na jedwabiu, i scrapbookingu – serce w ramce. Podczas tworzenia szalika wykorzystaliśmy technikę filcowania na mokro, dowiedzieliśmy się jak połączyć wełnę czesankową z tkaniną, np.: jedwabną, lnianą, wełnianą. Ogrom pracy został nagrodzony przepięknym i unikatowym dodatkiem do naszego ubioru. Scrapbooking był kolejną intrygującą ciekawostką naszych EtnoWarsztatów. W trakcie zajęć wykonaliśmy serce z piękną mediową kompozycją z różnego rodzaju materiałami takimi jak: biała tempera, akwarelki, tusze, lakiery do paznokci, pasta strukturalna, crackle. Nie zabrakło faktur, warstw i odrobiny szaleństwa. Przydało się też zamiłowanie do precyzji, by stworzyć jodełkową bazę z papieru, całość została oprawiona w drewnianą ramę.

Mogliśmy przygotować kartkę soczyście kontrastową w ramach zajęć ze scrapbookingu. Na warsztatach wykonaliśmy dwie bliźniacze kartki w kontrastowych kolorach. Do wyboru mieliśmy kolorystykę: żółto-fioletowa, pomarańczowo-niebieska lub czerwono-zielona. Dowiedzieliśmy się jak łączyć nie pasujące do siebie pozornie barwy, skomponowaliśmy bazę z resztek papierów i pracowaliśmy na tzw. „mapce” do kartki. Nie zabrakło też kwiatów, tekturek, warstw i oczywiście mediów znanych znam już z tworzenia serca w ramce.

Odbyły się również Warsztaty filcowania na sucho – broszka oraz dowiedzieliśmy się jak stworzyć kwiaty z foamiranu – dekoracyjne wianki. Podczas  filcowania na sucho poznaliśmy sekrety pieczołowitego wykonania kwiatów i innych drobnych ozdób za pomocą filcu i igły. Niektórzy z nas zrobili także małe pluszaki dla najbliższych. W sali 108 gdzie odbywały się Warsztaty tworzenia kwiatów z foamiranu – dekoracyjne wianki, wykonaliśmy kwiaty z pianki – foamiranu irańskiego, którymi ozdobiliśmy wiklinowy wianek o średnicy 20 cm. Każdy z nas mógł przygotować kwiaty w dowolnej kolorystyce. Całość uzupełniliśmy mnóstwem pięknych dodatków.

Warsztaty zostały przygotowane dzięki współpracy Pracowni Kreatywności z Bielska - Białej, której stronę możemy odwiedzić TUTAJ

 

VIII JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI 

 

W niedzielne popołudnie 21.10.2018r. kęcki rynek wypełnił się kramami z rękodziełem i lokalnymi produktami w ramach tegorocznego VIII Jarmarku Świętojańskiego. Podczas wydarzenia na scenie gościliśmy dzieci  i młodzież z lokalnych placówek oświatowych. Przygotowaliśmy także mnóstwo atrakcji, m. in. liczne występy, otwarte warsztaty rękodzielnicze, pokaz Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn, Koncert Muzyki Dawnej, a także Plenerowe Widowisko Ognia. Wydarzenia w ramach projektu patronatem objął Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel oraz Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Na samym początku Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar w swoim przemówieniu serdecznie przywitał uczestników życząc jednocześnie dobrej zabawy. Swoje przemówienie przypieczętował symbolicznym wystrzałem z armaty, który jednocześnie był znakiem rozpoczęcia fantastycznego niedzielnego popołudnia.

Na scenie jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Witkowicach, która pod okiem Kapelmistrza Orkiestry mgr Romana Marczyńskiego już od wielu lat zapewnia oprawę muzyczną wydarzeń kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Kęty. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice zdobyła m.in. wyróżnienie w kategorii Orkiestr strażackich w Finale XXXIV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, II miejsce w II Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych o puchar Wójta Gminy Polanka Wielka oraz wyróżnienie w IV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej. Orkiestra specjalnie przygotowała repertuar muzyki rozrywkowej, tak by swoją grą umilić niedzielne popołudnie.
Gdy instrumenty dęte umilkły, na scenie pojawił się Ludowy Chór "Osieczanie" z Osieka, który powstał w 1983r. z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenie artyści zaprezentowali piosenki ludowe, przyśpiewki, piosenki okolicznościowe, biesiadne i religijne. Gdy czas spokojnie mijał, pośród kramów i kupców rozległą się wieść o nadchodzącym pojedynku zwaśnionych szlachciców, którzy postanowili rozwiązać swe spory na oczach uczestników. Dzięki uprzejmości Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn – mogliśmy obejrzeć emocjonujący pojedynek, który na szczęście zakończył się bez rozlewu krwi. Przy okazji dowiedzieliśmy się jak strzelano z muszkietów, poznaliśmy kanon mody mieszczaństwa XVII wieku i obejrzeliśmy prezentację broni białej z tego okresu. Grupę rekonstrukcyjna, która przygotowała dla nas te ciekawostki tworzą miłośnicy historii okresu XVII wieku, ich Siedzibą jest zamek Tenczyn koło Krzeszowic, gdzie odtwarzają artylerię zamkową autoramentu zachodniego.

O godzinie 15.00 na scenie mogliśmy zobaczyć przegląd etiud teatralnych, „Z życia miasta św. Jana” które specjalnie przygotowane na tę okazję opowiadały o historii Kęt oraz o patronie naszego miasta św. Janie Kantym. Na scenie zaprezentowali się artyści: Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego w Nowej Wsi, Susanna Urban z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Kęty– Podlesie, Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego nr 7 w Kętach, grupy teatralnej BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Kętach oraz Wiktoria Gąsiorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witkowicach.

W międzyczasie w niektórych kramach uczestnicy mogli wziąć udział w otwartych warsztatach rękodzielniczych gdzie zaczerpnęli wiedzy z zakresu: tkactwa, druku na tkaninie i czerpania papieru. Podczas tkania i układania czcionek do druku, Łódzka Grupa Kreatywna zagrała dla nas „ Koncert Muzyki Dawnej”. W swoim repertuarze późnośredniowiecznym, usłyszeliśmy utwory stworzone specjalnie na potrzeby tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.

Gdy zapadał zmrok o 18.30 na kęckim rynku pojawili się artyści z Teatru Prawdziwego z Bielawy, który powstał w 1982 roku dzięki Włodzimierzowi Butrymowi. Artyści przygotowali plenerowe widowisko ognia pt. „Wędrówki św. Jana Kantego”. Ten wspaniały spektakl obejmował pokaz pirotechniczny, świetlny oraz widowisko ognia. Sceny przedstawione przez Teatr Prawdziwy nawiązywały do historii życia św. Jana Kantego, który patronował nam przez cały czas trwania jarmarku.

Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym szczególnym dniu, mamy nadzieję że spędzony razem czas pozwolił odpocząć i odkryć historię naszego miasta

 

 

 

 

A JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

    Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” to wydarzenie kulturalno-społeczne, mające na celu  integrację  młodzieży polskiej z Polonią mieszkającą za granicą,  poprzez przybliżenie jej dziedzictwa historycznego, kultury polskiej i wartości historycznej środowiska lokalnego.

    Jest to przedsięwzięcie kulturalne o ponadregionalnym charakterze, którego formuła dynamicznie się rozwija. Zostało ono, ze względu na swoją rangę, wpisane w strategię rozwoju Gminy Kety Kęty i jest częścią składową  obchodów święta ku czci patrona miasta Kęty – św. Jana Kantego.

Festiwal  przez lata ewaluował i przekształcał się  zmieniając i rozszerzając swoją formułę. Powstał  w 1998 -początkowo jako konkurs muzyczny adresowany do polskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych wykonujących pieśni religijne. Od 2004 r. dzięki zespołom polonijnym, które chętnie przyjeżdżały na zaproszenie organizatorów, konkurs przerodził się w   międzynarodowy festiwal.

W 2011 i 2012 Psallite Deo zyskało nie tylko  międzynarodowy ale i  ekumeniczny wymiar. Na Festiwalu gościły zespoły z Austrii, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji, Węgier oraz wykonawcy z Polski. Wśród występujących na scenie znaleźli się przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań , a honorowy patronat nad projektem  sprawował: : Bp Tadeusz Rakoczy- Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, - obecnie Biskup Roman Pindel, Abp Szymon Romańczuk- Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej, Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Bp Paweł Anweiler- Biskup Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, obecnie  Bp Adrian Korczago, Bp Marek Izdebski – Biskup Kościoła Ewangelicko- Reformowanego.

     „Psallite deo”  to projekt o strukturze wielowymiarowej i innowacyjnej, w którym  twórczość religijna prezentowana jest nie tylko poprzez muzykę ale również w filmie, sztukach plastycznych, literaturze i działaniach w przestrzeni społecznej.  Festiwal co roku poszerza swój zakres . W 2015 projekt nosił nazwę „Vox Poloniae – w stronę rozwoju i zacieśniania kontaktów bezpośrednich” a w 2016 „ Kęckie spotkania polonijne – w stronę rozwoju i zacieśniania kontaktów bezpośrednich. Od kilku lat Festiwalowi towarzyszy przegląd  ambitnego kina „Oikumene”,  konkurs muzyczny na szczeblu dekanalnym, wystawa prac plastycznych i fotograficznych zarówno lokalnych twórców jak i artystów profesjonalnych, warsztaty wokalno-językowe, koncerty w  parafiach  dekanatu kęckiego w wykonaniu zespołów zaproszonych, koncerty gwiazd polskiej estrady, wspólne ekumeniczne  spotkanie modlitewne pod kaplicą św. Jana Kantego  oraz Jarmark świętojański.

 W roku 2016 odbyła się 19. edycja tego Festiwalu.

2017

Dni minionego tygodnia upłynęły w Kętach pod hasłem jubileuszy. W czwartek 19 października Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach uczciła 250 rocznicę kanonizacji swojego patrona – św. Jana Kantego. Z tej to okazji w Domu Kultury w Kętach miała miejsce premiera spektaklu pt. „W służbie Bogu i człowiekowi Święty Jan Kanty – wczoraj, dziś i jutro” oraz wernisaż i ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o Świętym Janie Kantym organizowanego dla szkół, którego patronem jest ten święty kęczanin. Wydarzenie to zainaugurowało XX Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej PSALLITE DEO, nad którym patronat honorowy sprawował Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel, Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec oraz Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Główną osią tego festiwalu był sobotni Konkurs Muzyczny, który doczekał się w tym roku swojej jubileuszowej – dwudziestej edycji. Zaprezentowało się w nim kilkuset wykonawców (solistów, scholii, zespołów wokalno-instrumentalnych, chórów i ludowych zespołów śpiewaczych)  z Bielska-Białej, Brzeszcz, Bulowic, Cieszyna, Dębowca, Gliwic, Głębowic, Grojca, Hecznarowic, Kęt, Komorowic, Nowej Wsi, Pisarzowic, Porąbki, Radziechowa, Skidzinia, Wapienicy, Zasola oraz z Preszowa na Słowacji. Dom Kultury tętnił życiem w tym dniu od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora. Niemal każdy zakątek placówki rozbrzmiewał piosenkami religijnymi w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Niezwykła otwartość festiwalu PSALLITE DEO wyrażała się zarówno w różnorodności uczestników jak i repertuaru, który prezentowali. W gronie uczestników znalazły się śpiewające rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole jak również dorośli wykonawcy, dla których występ w konkursie był tylko jednym z punktów ich artystycznej ścieżki. Repertuar uczestników obejmował nie tylko znane wszystkim, popularne piosenki oazowe ale również podniosłe i uroczyste pieśni kościelne, autorskie utwory rapowe czy też melodie ludowe. Wszystkie występny oceniane były przez profesjonalne grono Jury, w którym zasiadali: Janusz Kohut  kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych, dr hab. Beata Borowska – Adiunkt Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach, dr hab. Jan Borowski – profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz ks. Stanisław Joneczko  muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego Anioł Beskidów”.

Laureatką GRAND PRIX festiwalu została solistka z Preszowa na Słowacji  Klaudia Kriva. Wspaniały głos oraz niezwykła dojrzałość wykonania utworów: „I believe in you and me” z repertuaru Whitney Houston i „Niezmienność” Piotra Rubika zachwyciła i ujęła nie tylko członków komisji artystycznej ale również wszystkich zebranych gości.


Pozostałe wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria: soliści – dzieci

Wyróżnienia – Agata Pasterny i Roch Branny ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu, Antonina Kraszewska  z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Cieszynie, Jagoda Czopek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porąbce

Kategoria: soliści – młodzież

I miejsce – Jana Petriková z Preszowa na Słowacji
Wyróżnienia – Anna Kováčová i Sofia Kolesárová z Preszowa na Słowacji

Kategoria: schole

I miejsce – Schola z Parafii św. Wojciecha w Bulowicach

Wyróżnienie – Diakonia Muzyczna z Parafii św. Marcina w Pisarzowicach

Kategoria: zespoły wokalno-instrumentalne

I miejsce – Zespół „KONTRASTY” z Domu Kultury w Komorowicach

Wyróżnienie – Zespół „Gaudete in Domino” z Gliwic

Kategoria: chóry

I miejsce: chór „Wrzos” z Głębowic

Kategoria: ludowe zespoły śpiewacze

I miejsce ex aequo: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Kęty” oraz zespół „Paświszczanie” z Zasola

Wyróżnienie: zespół regionalny „Brzeszczanki”

Podczas festiwalu gościnnie wystąpili też artyści z Ukrainy i Węgier: chór „Kiyovskie Blahochetya” z grekokatolickiego Kościoła św. Andrzeja Apostoła we Lwowie, chór „Serafin” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równym na Wołyniu – zdobywca zeszłorocznej nagrody festiwalu Vox Poloniae dla najlepszego zespołu zagranicznego, zespół muzyczny „Faustyna” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równym na Wołyniu oraz Zespół Śpiewaczy z Ket na Węgrzech.

Konkurs festiwalowy zakończył się uroczystą galą wręczenia nagród przez Naczelnika Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu pana Jerzego Chrząszcza, Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara, przewodniczącego Jury Janusza Kohuta oraz dyrektora Domu Kultury Sylwię Brzozowicz. Podczas gali nie zabrakło słów podziękowań oraz łez wzruszenia laureatów.


Oprócz konkursu muzycznego, który odbywał się w sobotę, na festiwal twórczości złożył się także Przegląd Filmowy OIKUMENE, a w nim projekcje filmów: „Dwie Korony”, „War room. Siła modlitwy” i „Idealna fala”.

Trzeci, jubileuszowy dzień obejmował JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI odbywający się już po raz siódmy na kęckim Rynku, nawiązujący zarówno do postaci św. Jana Kantego jak i historii naszego miasta, które w tym roku obchodzi 740 rocznicę swojego istnienia. Jubileusz ten został podkreślony w szczególności przez dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli, które przygotowały na tę okazję krótkie etiudy opowiadające o historii Kęt oraz jego ważnych mieszkańcach,  zaprezentowane w przeglądzie etiud teatralnych pt. „Sceny z życia miasta”.  Spośród 11 prezentacji Jury w składzie: Maria Karaim – instruktor teatralny, Agata Szyszka-Mądro – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kętach oraz Tomasz Bielecki – Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Gminy w Kętach, przyznali zespołom następujące miejsca i wyróżnienia:

- w kategorii „przedszkola” – I miejsce zajęły dzieci z SPWP w Nowej Wsi a wyróżnienia otrzymały SPWP nr 7 i nr 8 w Kętach

- w kategorii „klasy I-III” – I miejsce zajęła klasa IIIb Szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach

- w kategorii „klasy IV – VI” – I miejsce zajął zespół „Zgodne głosy z jedynki” z ZSG nr 1 w Kętach

- w kategorii „klasy VII” – I miejsce zajęła grupa teatralna Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

Za ofiarną pomoc w postaci wsparcia finansowego i rzeczowego dziękujemy serdecznie patronom festiwalu oraz sponsorom:

- Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

- Gmina Kęty

- ALUMETAL S.A. w Kętach

- WITMET Sp. z o.o. w Witkowicach

- Beskid Media Sp. z o.o. w Kętach

- Górecki Sp. J. w Kętach

- drukarnia BESKIDY  w Kętach

- gospodarstwo sadownicze Sławomir Domżał