dziś: 2024-04-28

26. Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo za nami!

Radosne śpiewanie PANU, czyli 26. Psallite Deo za nami!

W dniach 19-22 października odbyła się 26. edycja Festiwalu Twórczości Religijnej "Psallite Deo" pod honorowym patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego oraz Burmistrza Gminy Kęty. To wyjątkowe wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników, gromadzi ludzi o pięknych sercach, gotowych dzielić się swoją miłością do muzyki i Boga.

Jednym z głównych punktów programu była rywalizacja muzyczna, w której wzięło udział 39 wykonawców: solistów, chórów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz ludowych zespołów śpiewaczych. Na festiwalowej scenie zaprezentowało się łącznie ponad 250 osób, w wieku od 5 do 85 lat, pochodzących z różnych zakątków Małopolski i Śląska.

W komisji jury konkursu muzycznego „Psallite Deo” zasiadali:

Beata Borowska – profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dyrygent Bielskiego Chóru Kameralnego,

Ks. Stanisław Joneczko – muzyk, akordeonista, od wielu lat związany z zespołem Dzień Dobry, proboszcz Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy,

Jan Stachura – muzyk, gitarzysta, pedagog, członek zespołów: Dzień Dobry, Salvator, Tricolor, Stachura Mirecki Trio.

Nagrody i wyróżnienia wręczał laureatom Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z Dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwią Brzozowicz, w obecności wiceburmistrza Marcina Śliwy, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kętach Łukasza Plewniaka i jurorów Konkursu Muzycznego.

Wyniki konkursu:

II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca KĘTY

III miejsce - Zespół Pieśni i Tańca  MAŁE KĘTY

Wyróżnienia:  Zespół GROJCZANIE

Ponadto, festiwal obejmował również Konkurs Plastyczny "Niebiańskie drogowskazy Świętych naszej ziemi", którego celem było rozpowszechnienie wiedzy na temat życia świętych i błogosławionych bliskich uczestnikom konkursu. To inspirujące wydarzenie pozwoliło im wyrazić swoją twórczość artystyczną i duchową w sposób niezwykle kreatywny. W gronie laureatów znaleźli się:

Kat. dzieci do 7 lat

I miejsce – Ada Fahie

Kat. dzieci w wieku 8-13 lat

I miejsce – Aleksandra Szombara

II miejsce – Lilianna Marek

III miejsce - Maja Skrzydło

Kat. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną

I miejsce – Pani Anna Dzierwa - Wadowice

II miejsce – Pani Justyna Weiss – Kęty

III miejsce – Pani Barbara Rudecka  - Wadowice

Wyróżnienie:

Pani Stanisława Adamus – Kawczak

Pan Sebastian Stalec

Patronat nad konkursem objęła Fundacja im. Heleny Kmieć z Trzebini - łącząca wolontariuszy misyjnych, którzy poprzez charyzmat i postawę Heleny, inspirują do zaangażowania w niesienie pomocy innym.  W dniu pokonkursowej wystawy prac naszym gościem była pani dyrektor biura fundacji Marta Omieczyńska, która opowiedziała uczestnikom spotkania o życiu i działalności misyjnej Heleny. Było to spotkanie pełne wzruszeń  i z pewnością zainspiruje wielu z nas do niesienia dobra i pomocy innym.

W ramach festiwalu odbył się także Przegląd Filmowy, podczas którego prezentowane były filmy o zróżnicowanej tematyce, takie jak: "Raport Pileckiego", "Żeby nie było śladów", "Helenka", „Blachnicki. Życie i światło” oraz projekcja filmu "Ulmowie. Błogosławiona rodzina" wraz ze spotkaniem z reżyserem Dariuszem Walusiakiem.

Festiwal Twórczości Religijnej "Psallite Deo" to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga ludzi o różnych talentach i zainteresowaniach, ale łączą ich wspólna miłość do twórczości religijnej i chęć dzielenia się nią z innymi. To także doskonała okazja do spotkania, integrowania się oraz wymiany doświadczeń. Festiwal kontynuuje swoją misję propagowania wartości religijnych i artystycznych, tworząc przestrzeń do pięknych przeżyć duchowych i kulturalnych. Ostatnim dniem festiwalu był XI Jarmark Świętojański, który odbył się na kęckim rynku.

Wydarzenie to zdobyło uznanie i uzyskało wsparcie wielu mediów, włączając w to Tygodnik Katolicki "GOŚĆ NIEDZIELNY", Beskidzkie Radio Katolickie "ANIOŁ BESKIDÓW", Rafael Film oraz portale internetowe: Info Kęty, Fakty Oświęcim, Mam Newsa, Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie.

Składamy serdeczne gratulacje na ręce wszystkich uczestników! Dziękujemy Łukasz Kuc Photography za wspaniałe zdjęcia.

Dziękujemy Firmie ICD-AUTO za pomoc w organizacji Jarmarku Świętojańskiego.