dziś: 2024-05-02

Akcja Lato 2023 za nami!

W dniach od 4 do 14 lipca Dom Kultury w Kętach zorganizował II TURNUSY półkolonii dla najmłodszych: „Atomy w mikroświecie” i „A to my we wszechświecie”.

Podczas wspólnej zabawy dzieci odkrywały największe tajemnice mikroświata pełnego atomów, cząsteczek i owadów oraz makroświata, w którym królował temat galaktyk, planet i gwiazd. Było zatem przyrodniczo i kosmicznie.

W obu turnusach uczestniczyło łącznie ponad 80 dzieci w wieku 7-10 lat. Opiekę pedagogiczną nad nimi sprawowały panie: Karolina, Ola i Marta.

Program wypoczynku obejmował zajęcia stacjonarne oraz 4 niezwykle ciekawe wycieczki krajoznawcze. W centrum NAUKOTECHNIKA w Świnnej uczestnicy zobaczyli fizyko-chemiczne pokazy z użyciem ciekłego azotu oraz wzięli udział w warsztatach geologicznych. Drugim punktem wycieczki było pałaszowanie lodów w żywieckim rynku oraz zwiedzanie z przewodnikiem Mini Zoo, które znajduje się w zabytkowym Parku Zamkowym w Żywcu. Główną atrakcją kolejnej wyprawy – tym razem do Bielska-Białej, było spotkanie dzieci ze zwierzętami bezkręgowymi w Mikro ZOO „Owady i Spółka. Niesamowitym przeżyciem dla dzieci była możliwość nie tylko oglądania z bliska różnego rodzaju owadów, straszyków, patyczaków, karaczanów i innych żyjątek, ale wzięcia ich na rękę, a nawet pogłaskania. Po zwiedzeniu wystawy dzieciaki zażyły ruchu na placu zabaw „Szósty zmysł” i w EkoParku W DECHE.

W drugim tygodniu, podczas zwiedzania Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” w Krakowie mali podróżnicy poznali warunki życia ludzi na 7 kontynentach, a następnie doświadczali kolorów, dźwięków i iluzji w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Cudowne chwile we wszechświecie spędzili także podczas seansów w  Planetarium Śląskim w Chorzowie. Po niesamowitych, międzygalaktycznych podróżach i leniuchowaniu w fotelach udali się do Katowic, by tam spożytkować nagromadzoną energię na skakanie i szaleństwa w parku trampolin.

Podczas półkolonii w DK, okazji do aktywności fizycznej było znacznie więcej. W programie znalazły się m.in. 2 gry terenowe, podczas których dzieci z pomocą mapek wędrowały po rekreacyjnych częściach naszego miasta. Tam odnajdywały i rozwiązywały zadania nawiązujące do tematu przewodniego danej gry, czyli świata owadów oraz kosmosu. Te kreatywne spacery, gra w popularnego „zbijaka”, zabawa na placach zabaw, czy proste konkurencje sportowe, to tylko niektóre z aktywności ruchowych, które przeplatane były grami logicznymi, quizami, czy zajęciami plastycznymi. Uczestnicy półkolonii, pod okiem pań plastyczek – Kasi i Eweliny – tworzyli ciekawe komiksy, trójwymiarowe, gigantyczne owady, makiety układu słonecznego oraz kamienie księżycowe. Oczywiście znalazł się też czas na swobodną zabawę według własnych zainteresowań: układanie budowli z klocków i słomek konstrukcyjnych, kolorowanie, gra w planszówki itp.

Dodatkowo, nasi milusińscy mieli przyjemność uczestniczyć w seansach Mobilnego Planetarium, dzięki którym dowiedzieli się, czym charakteryzuje się „porządek kosmosu” i skąd biorą się pory roku.

Sporo frajdy i emocji przyniosły także 2 żywiołowe pokazy alchemii w wykonaniu pana Przemka Gąsiorka z Fabryki Kreatywności.

Tradycyjnie, w programie półkolonii nie mogło zabraknąć seansów kinowych w Letnim Kinie Bajka. Mali kinomaniacy obejrzeli najnowsze produkcje tj.: "Rysiek Superwróbel" oraz „Miraculous: Biedronka i Czarny Kot".

W pomyślnej realizacji wakacyjnego programu sprzyjała nam nawet nasza najwspanialsza gwiazda w kosmosie – Słońce. Cudowna aura towarzyszyła nam przez całe dwa tygodnie.

Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami zaowocował wśród dzieci nowymi doświadczeniami, trwałymi przyjaźniami i na długo pozostawi w ich pamięci miłe wspomnienia.