dziś: 2024-04-28

Dolny Śląsk w pigułce | relacja

Dzień pierwszy rozpoczął się od wizyty w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. To miejsce okazało się być prawdziwym skarbem dla miłośników technologii i historii przemysłu. Zachowane urządzenia do produkcji gazu miejskiego przypominały o czasach, kiedy energia była wytwarzana w zupełnie inny sposób. Następnie udaliśmy się do Twierdzy Kłodzko, gdzie odkrywaliśmy sekrety systemu obronnego z XVII i XVIII wieku. To miejsce miało też swoje momenty sławy, gdy kręcono tu część zdjęć do kultowego serialu "Czterej pancerni i pies". Muzeum Papiernictwa w Dusznikach okazało się być niesamowitym miejscem, gdzie historia i rzemiosło spotkały się w jednym. Produkcja papieru czerpanego na starych maszynach była fascynującym doświadczeniem.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Muzeum Molke, znane także jako Muchołapka. To tajemnicze miejsce na terenie dawnej kopalni węgla Wencesclaus w Miłkowie zaintrygowało nas swoją historią i nieznanym przeznaczeniem. Następnie przeszliśmy do kompleksu Włodarz, największego obiektu w projekcie RIESE. Podziemne korytarze i bunkry były imponujące, choć wymagały ciepłego okrycia ze względu na niską temperaturę i wilgotność. Muzeum Porcelany w Wałbrzychu to prawdziwy klejnot kultury i historii. Piękna architektura rezydencji, w której się mieści, dopełniała bogatą ekspozycję. Spacer z lampami naftowymi po Miedziance był fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni, w poszukiwaniu tajemnic tego zaginionego miasteczka.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Hutę Szkła Julia w Piechowicach, gdzie można było zobaczyć rzemieślniczą produkcję szkła kryształowego. Zamek Książ w Wałbrzychu, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, robił ogromne wrażenie swoją architekturą i historią. Palmiarnia w Lubiechowie była miejscem, gdzie mogliśmy odpocząć i cieszyć się egzotyczną roślinnością. Na koniec, Muzeum Kupiectwa w Świdnicy zaprowadziło nas w świat kupieckiej historii Śląska, dając nam wgląd w dawne czasy handlu i życia społecznego.

Ta wycieczka była niezapomnianą podróżą przez bogatą historię i kulturę Dolnego Śląska, pozostawiając nam wiele wrażeń i wspomnień.

powrót do wydarzeń