dziś: 2024-04-29

Festiwal Wieś Pełna Skarbów | XII Edycja

W minioną niedzielę, z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania "Dolina Soły" oraz Domu Kultury w Kętach, odbył się niezwykły festiwal Wieś Pełna Skarbów. Impreza skupiała się na promocji lokalnych skarbów w postaci ludzi, kultury, umiejętności i pasji. Celem wydarzenia było stworzenie platformy do dzielenia się wiedzą, przekazywania i rozpowszechniania bogactwa ludowej kultury regionu.

Festiwal rozpoczął się od pierwszej tury warsztatowej o godzinie 10:00. W ramach różnorodnej oferty uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach takich jak "Ikona na desce" prowadzonych przez Małgorzatę Wabik, "Warsztaty filcowania na mokro bombek choinkowych" poprowadzonych przez Justynę Wróbel - Mikołajczyk z "Pracowni kreatywności", "Bajkowa rzeźba z glinki samoutwardzalnej" z Katarzyną Żak, "Czapki lub szaliki na obręczach dziewiarskich" z Barbarą Musiał oraz "Bullet journal - planner w technice scrapbookingu" z Dorotą Królicką. Każda z grup liczyła maksymalnie 8 osób, co pozwalało na bliższy kontakt z prowadzącymi i intensywną pracę nad danym rzemiosłem.

Po krótkiej przerwie, o godzinie 14:00 rozpoczęła się druga tura warsztatów. W ofercie znalazły się m.in. "Malowanie na szkle" z Eweliną Bogacz, "Warsztaty z papieru czerpanego" z Alicją Kościółek, "Warsztaty filcowania na mokro elementów biżuterii" z Justyną Wróbel - Mikołajczyk, "Batik" z Katarzyną Żak oraz specjalne zajęcia dla dzieci o nazwie "Świąteczny czas" prowadzone przez Małgorzatę Wabik.

Atmosfera panująca podczas festiwalu była niezwykle serdeczna i pełna pozytywnej energii. Uczestnicy nie tylko zdobywali nowe umiejętności, ale również mieli okazję nawiązać kontakty z innymi miłośnikami sztuki ludowej. Festiwal Wieś Pełna Skarbów, wzorem wcześniejszych edycji, okazał się być wyjątkowym wydarzeniem łączącym pasjonatów i hobbystów z różnych dziedzin twórczości ludowej.

Warto podkreślić, że festiwal ten ma już swoją historię, sięgającą pierwszej edycji we wrześniu 2010 roku, gdy do Oświęcimskiego Centrum Kultury zjechało blisko 700 osób. Od tamtej pory wydarzenie ewoluowało, przyciągając coraz większą liczbę uczestników i przekształcając się w wyjątkową okazję do odkrywania i pielęgnowania lokalnych skarbów.

Festiwal Wieś Pełna Skarbów nie tylko dostarczał praktycznych umiejętności, ale również sprzyjał budowaniu wspólnoty ludzi zafascynowanych tradycją i sztuką. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością pozostawiło niezapomniane wrażenia i zainspirowało uczestników do dalszego eksplorowania bogactwa kultury wiejskiej.