dziś: 2024-04-27

Letnie Warsztaty Przyrodnicze oraz wycieczki krajoznawcze "Wyprawy po przygody"

Dni od 4 do 15 lipca upłynęły w kęckim Domu Kultury w atmosferze dobrej, wakacyjnej zabawy. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy zorganizowane zostały „letnie warsztaty przyrodnicze” oraz 4 wycieczki krajoznawcze. W ramach zajęć stacjonarnych dzieci uczestniczyły w licznych warsztatach plastyczno-rękodzielniczych, wyczarowując pod kierunkiem pań plastyczek niezwykłe prace i kompozycje inspirowane światem przyrody. Program obfitował również w różnorodne formy zabaw: tj. zajęcia ruchowe, wokalne,  sportowe, gra terenowa po Kętach oraz spotkanie poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi i udzielaniu pierwszej pomocy. Miłośnicy wielkiego ekranu podczas poniedziałkowych seansów zobaczyli w kinie filmy „Jeżyk i przyjaciele” oraz „Buzz Astral”.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki.

5 lipca odwiedziliśmy „Osikową Dolinę” w Koziegłowach, gdzie dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat wykorzystania drewna osikowego, uczestniczyły w warsztatach, podczas których własnoręcznie ozdobiły koszyki wiórkami osikowymi, a następnie zasadziły w nich zioła. Ponadto, w kąciku kulinarnym przygotowały pyszne desery. Wycieczka zakończyła się pałaszowaniem pysznych kiełbasek z grilla.

Podczas kolejnej wycieczki, 7 lipca, zwiedzaliśmy Podziemny Olkusz - ekspozycje znajdujące się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku oraz w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego. Odkryte przez archeologów piwnice zostały przystosowane do zwiedzania. Podczas spaceru z przewodnikiem, kilka metrów pod rynkiem, dzieci poznały historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, za sprawą sięgających średniowiecza tradycji wydobycia srebra i ołowiu. Następnie, podczas spaceru w obrębie olkuskiego rynku, dzieciaki zobaczyły kilka posążków Srebrnych Gwarków, zabytkową Bazylikę św. Andrzeja Apostoła oraz średniowieczną Basztę z fragmentem murów obronnych. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Afrykanistyczne, które jest jednym z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę, kulturę, tradycje i wierzenia plemion Afryki Zachodniej i Środkowej.

Celem trzeciej z naszych wakacyjnych wypraw było Muzeum Agatów w Rudnie, do którego pojechaliśmy 12 lipca. Zajęcia zaczęły się od oprowadzenia przez przewodnika po Muzeum i pokazem filmu prezentującego historię powstania agatów na tamtejszym terenie. Następnie dzieci zobaczyły bogate zbiory agatów oraz ciekawych skamieniałości, lepiły figurki z gliny, a także zobaczyły jak przecina się i poleruje agaty. Najbardziej emocjonującym dla najmłodszych punktem tej wycieczki było jednak samodzielne poszukiwanie agatów w terenie. Po wyjeździe z Rudna odwiedziliśmy zagrodę z alpakami w Jankowicach. Po nakarmieniu i pogłaskaniu tych uroczych zwierzaków udaliśmy się w drogę powrotną do Kęt.

„Wyprawy po przygodę” zakończyliśmy wycieczką do Zagórnika, gdzie pod przewodnictwem leśniczego z Nadleśnictwa Andrychów – pana Wojciecha Zacnego, przemierzyliśmy 4-kilometrową ścieżkę edukacyjną. W czasie wędrówki dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących gospodarowania zasobami leśnymi, dbania o przyrodę i dzikie zwierzęta. Na końcu ścieżki edukacyjnej, w wyznaczonym miejscu rozpaliliśmy ognisko i uraczyliśmy się pysznymi, pieczonymi kiełbaskami oraz chlebem.

Mamy nadzieję, że ten czas spędzony z Domem Kultury, dzieci będą mile wspominać, a zdobytą wiedzę i doświadczenia na długo zachowają w swojej pamięci.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

powrót do wydarzeń