dziś: 2024-05-02

Na szlaku zamków polskich | wycieczka

24 lipca 2023 odbyła się wycieczka szlakiem zamków polskich: Ujazd, Opatów, Kurozwęki, Szydłów. 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym. 

Opatów:

Kolegiata św. Marcina w Opatowie – romański kościół parafialny pw. Świętego Marcina z Tours ulokowany w Opatowie, w województwie świętokrzyskim. Jest to najcenniejszy zabytek Opatowa. Posiada status kolegiaty.

Podziemna trasa turystyczna - niezwykła wycieczka podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami trwa ok. 45 minut. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków, a także obejrzeć wystawy (głównie o tematyce regionalnej). Obecnie długość zwiedzanej trasy wynosi ok. 500 metrów i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnią rynku. W podziemiach panuje stała temperatura, 8-12 stopni Celsjusza.

Kurozwęki: Safari wśród amerykańskich bizonów - Bizony sprowadzone zostały do Kurozwęk w grudniu 2000 roku w celach hodowlanych i agroturystycznych. Stado jest częścią Stadniny Koni w Kurozwękach i zostało osiedlone na łąkach koło pałacu w Kurozwękach. Bizony oglądać można w naturalnych warunkach, a jednocześnie historycznym otoczeniu; zwiedzać hodowlę można pieszo, bądź wjeżdżając do wnętrza zagrody westernowym wozem "safari-bizon". Posłuchać przy tym można opowiadania przewodnika o ich historii oraz aktualnych anegdot z nimi związanych. Wszystko wskazuje na to, że stado zaaklimatyzowało się na naszym terenie bez problemów. Hodowla rozrasta się i może pochwalić się już ponad 60 sztuk młodych i z każdym rokiem przybywają kolejne. Małe bizonki o jasnej sierści oglądać można co roku mniej więcej od maja. W sumie stado liczy już przeszło 80 osobników.

Szydłów: Zamek królewski położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Od 1961 mieści Muzeum Regionalne w Szydłowie.Miał charakter obszernej siedziby królewskiej, choć użytkowanej tylko czasowo. Świadczą o tym duży dziedziniec i pałac królewski w południowej części. Zachowały się do dzisiaj ruiny pałacu królewskiego z około 1400 roku, a także tzw. Skarbczyk z XV i XVI w. oraz barokowy budynek bramny z pozostałościami murów oddzielających zamek od miasta. Od strony zachodniej dziedziniec zamku zamknięty jest murami obwodowymi, które stanowią fragment umocnień miejskich.


powrót do wydarzeń