dziś: 2024-04-26

Pełne wzruszeń wernisaże wystaw sztuki sakralnej w ramach Festiwalu PSALLITE DEO 2022!

Tegoroczna 25. edycja FESTIWALU TWÓRCZOŚCI RELIGIJNEJ „PSALLITE DEO” pod Patronatem Biskupa Bielsko-Żywieckiego i Burmistrza Gminy Kęty obfitowała w wiele wydarzeń artystycznych: konkurs muzyczny, 4 projekcje filmowe oraz 2 wystawy.

Czterodniowy Festiwal zainaugurował 20 października wernisaż wystawy malarstwa na szkle artysty z Żywiecczyzny - Zbigniewa Micherdzińskiego. Specjalnością artysty jest tworzenie wizerunków Matki Boskiej, świętych i aniołów. Te właśnie wyjątkowe prace, zabarwione nutką folkloru prezentowane będą w galerii na piętrze do 18 listopada. Podczas wernisażu pan Zbigniew podkreślał, że malowanie jest jego wielką pasją i czerpie z niej dużo radości. Pan Micherdziński w swoim 47- letnim dorobku, poświęconemu przede wszystkim rozwojowi kultury ludowej, zrealizował wiele krajowych i światowych projektów, wystaw i przeglądów. Jako miłośnik ludowej kultury wiele dzieł tworzy sam. W dużej mierze są to obrazy tworzone na szkle, które są odzwierciedleniem ludowego malarstwa i tradycyjnych technik. Jest również twórcą zdjęć dostępnych w katalogach i książkach ks. Jana Twardowskiego.

FOLDER WYSTAWY DO POBRANIA

„W kręgu chrześcijańskiej tradycji” to tytuł drugiej wystawy, która zorganizowana została w ramach Festiwalu Psalite Deo. Autorami znajdujących się w galerii prac są artyści z Bielska-Białej - Urszula Miącz-Sobieraj i pan Wacław Sobieraj, oraz ich syn Bartłomiej Sobieraj, który mieszka i tworzy w podkrakowskich Niepołomicach.

Wernisaż wystawy, który odbył się 21 października był niezwykle wzruszającym spotkaniem artystów z ich rodzinami, przyjaciółmi oraz pozostałymi gośćmi, którym bliska jest twórczość Rodziny Sobierajów. Eksponowane obrazy przedstawiają postaci Jezusa, Maryi, świętych kościoła katolickiego a także obiekty sakralne i pejzaże.

Wspaniały klimat wydarzeniu nadał występ artystek z bielskiej orkiestry im. Telemanna. Panie Ewa Sadowska i Maria Wieja zagrały dla uczestników wernisażu 3 utwory inspirowane kulturą chrześcijańską, wprowadzając uczestników w uroczysty nastrój.

Twórcy, podczas spotkania podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi historii powstania prac.

Pani Urszula Miącz-Sobieraj, pochodząca z Lubelszczyzny, aktualnie mieszka i tworzy w Bielsku- Białej. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej głównej działalności wyodrębnia malarstwo olejne, akwarelę, pastel i rysunek a ulubionym motywem są kwiaty. Dzieła Pani Urszuli można zobaczyć niemal na całym świecie, dzięki uczestnictwu w Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei i Toronto. Jak podkreśla, w swoim przekazie plastycznym dąży do ukazania pozytywnej strony rzeczywistości, skąd biorą się usiłowania powrotu do harmonii zawartej w naturze, która koi i wycisza wewnętrznie. Jej wyjątkowe prace można również obejrzeć w muzeach w Bielsku-Białej, Hrubieszowie, w zbiorach Teatru Polskiego w Czeskim Cieszynie oraz w kolekcji sztuki BWA w Bielsku-Białej. Jest laureatką wielu krajowych nagród i wyróżnień.

Pan Wacław Roman Sobieraj, urodzony w Uniejowie, od 48 lat mieszka i tworzy w Bielsku-Białej. Uzyskał dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1974r.

Jego podstawową działalnością jest malarstwo sztalugowe – martwa natura, pejzaż, portret a także malarstwo sakralne. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, plenerach oraz Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei i Toronto. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i obiektach sakralnych w kraju i za granicą, m.in. Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Litwie, Mołdawii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Watykanie. Twórczość Pana Wacława jest mocno powiązana z gminą Kęty, wiele obrazów można podziwiać w klasztorach i kościołach w Kętach oraz w Malcu.

Pan Bartłomiej Sobieraj urodził się w Bielsku-Białej, w 1997 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.  Następnie podjął studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. W 2003r. uzyskał dyplom nagrodzony Medalem Akademii. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Aktualnie mieszka i tworzy w Niepołomicach.

FOLDER WYSTAWY DO POBRANIA