dziś: 2024-04-29

Rok Akademicki 2023/2024 na UTW rozpoczęty

Rok Akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczęło 160 Seniorów. Wraz z nimi, to podniosłe wydarzenie celebrowali Patroni honorowi kęckiego UTW: dr Wanda Matras-Mastalerz - wykładowca Uniwersytetu Komiski Edukacji Narodowej w Krakowie, UTW, Burmistrz Gminy Kęty - dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wraz z I Zastępcą - Rafałem Ficoniem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: pani Dorota Łabuda - dyrektor generalny Centrum Trivita, pani Monika Kaczmarczyk - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach, Krystyna Mirańska-Handzlik - przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów. Na sali nie zabrakło dyrektor Domu Kultury - pani Sylwii Brzozowicz oraz świeżo wybranej Społecznej Rady Programowej Słuchaczy UTW w składzie: Adam Mrowiec - przewodniczący, Kazimiera Szłapa - sekretarz i członkowie: Maria Handzlik, Grażyna Laszczak, Maria Niedziela, Zbigniew Gałuszka, Zygmunt Nycz i Julian Pieńczak.

Pierwszym punktem inauguracji było wręczenie, trzydziestu nowym słuchaczom, indeksów oraz złożenie ślubowania. Tą podniosłą chwilę zakończyło wysłuchanie hymnu akademickiego Gaudeamus igitur, co z łacińskiego oznacza „Radujmy się więc”. To symboliczny moment, który podkreślił znaczenie długoletniej nauki i chęci poszerzania swoich horyzontów przez osoby w wieku dojrzałym. Burmistrz wyraził swoje wsparcie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zaznaczył, że ta instytucja ma istotny wpływ na rozwijanie kulturalnego i naukowego potencjału naszej społeczności.

Na zakończenie tej części programu wystąpił zespół artystyczny "Wokale". Tuż po nim wszyscy Studenci wsłuchali się w inspirujący wykład otwierający, którym była prelekcja pt. "Srebrny Dobrostan: Jak Wspierać Zdrowie Psychiczne w Wieku Dojrzałym", wygłoszona przez niezastąpioną dr Wandę Matras-Mastalerz. Jej mądrość, wiedza i pasja po raz kolejny zachwyciły wszystkich obecnych. Wykład warto docenić nie tylko za merytoryczną treść, ale także przystępną formę prowadzenia prezentacji, dzięki czemu każdy uczestnik mógł zrozumieć ważność dbania o własne zdrowie psychiczne.

Czwartkowe spotkanie zakończył spektakl "Jak Zostać Kimś", wystawiony przez utalentowaną grupę teatralną A-TO-MY z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wadowicach. Spektakl poruszył widzów i dostarczył im wiele refleksji na temat życiowych wyborów i wartości, które kształtują naszą tożsamość.

Inauguracja roku akademickiego to wydarzenie, które daje początek kolejnemu pasjonującemu okresowi nauki i odkrywania dla seniorów w Kętach. Wszystkim uczestnikom życzymy owocnych studiów i niezapomnianych chwil spędzonych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Grupa Teatralna A-To-My to miłośnicy teatru, pasjonaci, a przede wszystkim osoby kreatywne i chętne do wspólnego tworzenia. Teatr spotyka się co tydzień w ramach zajęć Wadowickiego Centrum Kultury i wspólnie z reżyserem - Pawłem Buszewiczem, opracowuje spektakle. Zajęcia warsztatowe mają na celu pracę nad dykcją i wymową, ruchem scenicznym oraz tekstem. Teatr na swoim koncie ma dwie premiery, które zostały przyjęte owacją na stojąco. W maju 2022 na deskach sceny kameralnej odbyła się premiera spektaklu "Oszustka" na podstawie jedoaktówki Ephraima Kishona pt. "Oszust". W maju 2023 wadowicka publiczność obejrzała spektakl pt. "Jak zostać kimś" inspirowany tekstami Antona Czechowa. Spektakl powstał na podstawie opowiadań Czechowa, osadzony fabularnie w jednym miejscu. Powiązane ze sobą fragmenty tworzą opowieść o zachłanności, pazerności, potrzebie zdobycia pieniędzy i kariery. Oba spektakle Teatr A-To-My prezentował również w sąsiednich instytucjach kultury, mi. in. Zatorze, Oświęcimiu, Inwałdzie.

Zespół tworzą: Paweł Buszewicz (reżyser), Dorota Daszkiewicz, Urszula Faber, Hanryka Sordyl, Teresa Stańco, Maria Szydło, Anna Tomczyk, Anna Wacław, Anna Żmuda, Kazimierz Gałuszka, Aleksander Sapeta, Piotr Kowalczyk (światło i wsparcie techniczne).