dziś: 2024-04-29

Letnie warsztaty w DK

Lipiec i sierpień upłynął w Domu Kultury pod hasłem warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W lipcu wystartowały warsztaty "Akwarele od podstaw" z panem Dominikiem Rogusem, na których dzieci i młodzież mogły rozpocząć swoją plastyczną przygodę z akwarelą.
Z kolei w sierpniowe poniedziałki, na Letnich Warsztatach Twórczej Ekspresji z panią Beatą Wielgos, uczestnicy mięli okazję poznać techniki druku na tkaninie oraz metody wykorzystywane w dekoracji. Dzieci inspirowały się obrazami różnych przykładów dizajnerskich lub unikatowych strojów.

W dniach 7 - 10 sierpnia zaprosiliśmy z kolei wielbicieli gry aktorskiej na warsztaty teatralne prowadzone przez dyplomowanego aktora - Bartłomieja Wiktora, występującego na co dzień pod egidą Teatru Aczemu z Wrocławia i Teatru Bakałarz z Krakowa.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się na czym polega praca aktora, jakie są etapy tworzenia spektaklu teatralnego, jakie są główne elementy pracy aktora i jego warsztatu, kto jest kim, czyli jak wiele osób, niewidocznych dla widza, pracuje przy realizacji spektakli. Ćwiczenia, znajdujące się w programie warsztatów, pomagały rozwinąć wyobraźnię i umiejętność współpracy w grupie, obserwacje partnerów i otoczenia scenicznego, reakcję na zmiany zachodzące na scenie,  pozwalały na przełamanie barier scenicznych i nie tylko.

WARSZTATY TEATRALNE „Teatr bliżej” zostały opracowane na bazie wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w placówkach pedagogicznych, przy okazji spektakli teatralnych, spotkań z aktorem i warsztatów przeprowadzanych dla grup w różnym przedziale wiekowym. Ćwiczenia, które proponuję na swoich autorskich warsztatach, w dużej mierze inspirowane są warsztatami aktorskimi, w których uczestniczyłem w szkołach przygotowawczych, podczas pracy nad spektaklami teatralnymi, a także przy pieczy aktorów scen krakowskich. Warsztaty kierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do osób dorosłych. Granice wiekowe określam od 7 roku życia wzwyż. W moich warsztatach nie jest przewidziany osobny blok przeznaczony na wiedzę teoretyczną. Wszelkie informacje istotne dla przebiegu zajęć podawane są w nawiązaniu do odpowiednich ćwiczeń, w celu zrozumienia kolejnych etapów warsztatów i wytłumaczenia sensów przeprowadzanych w czasie rzeczywistym ćwiczeń. Warsztaty mają być czasem aktywnym i rozwojowym, nie wykładem na temat teatru, wiedzą praktyczną uzupełnianą teorią - mówi o warsztatach Bartłomiej Wiktor.

Ostatnia propozycja warsztatowa była skierowana do osób, które pragnęły dowiedzieć się jak skutecznie komunikować się przy współpracy muzycznej i pracować nad piosenką, by być usatysfakcjonowanym z występu. Zajęcia odkrywały tajniki pracy w zespole muzycznym, wyposażały uczestników w narzędzia przydatne podczas warsztatu z utworami. Instruktorzy podpowiadali praktyczne rozwiązania potrzebne każdemu wokaliście i każdej wokalistce. Cały cykl obejmował 9 godzin pracy w grupie, lekcję indywidualną oraz kameralny koncert finałowy z nagraniem.

Prowadzący: Anna Dudziak, wokalistka i absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Marcin Majcherek, instrumentalista i absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, zagwarantowali uczestnikom inspirujące pięć dni.

Letnie spotkania w Domu Kultury miały służyć poznaniu własnych możliwości oraz rozwijaniu wyobraźni! Na kolejne spotkania z naszymi instruktorami zapraszamy w trakcie stałych sekcji. Zapisy na nowy sezon artystyczny trwają!